האצת חילוף חומרים – 10 טיפים

10 טיפים להאצת קצב חילוף החומריםהאצת חילוף חומרים

אנשים המנסים להתמודד עם עודף משקל נתקלים בתסכול רב כאשר דיאטות רבות ומסוגים שונים מראות תוצאות מעודדות בתחילת הדרך אולם מסתיימות בעוגמת נפש ובקילוגרמים עודפים. הסיבה לכך טמונה בקצב חילוף החומרים – המטבוליזם, אשר ניתן להשפיע עליו והוא מהווה גורם מפתח להרזיה.

אין דיאטת "פלא"

כמעט כל מי שניסה להרזות בחייו וניסה דיאטה כזו או אחרת, מכיר את אפקט הירידה המהירה במשקל בשלבים הראשונים של הדיאטה ולאחר הגעה לסף השבירה, עלייה דרסטית במשקל אפילו לרמה הגבוה מזו שהייתם בתחילת הדרך, זהו סופן של דיאטות ה"פלא" וה"קסם" המבטיחות הרזיה תוך צמצום צריכת הקלוריות בלבד, אולם מדובר בשיבוש של המנגנון המווסת את קצב האצת חילוף חומרים בגוף ויש לו השפעות שליליות לטווח הארוך.

דיאטה קיצונית יוצרת השפעה על המוח אשר מגיב לחסר הקלורי בהורדת קצב חילוף חומרים של הגוף וזאת על מנת לחסוך בהוצאת קלוריות. לאורך הזמן כאשר הגוף נמצא במצב של רעב, התוצאות של ירידה בקצב המטבוליזם הינן הרסניות ומסוכנות.

מטבוליזם כמפתח להרזיה

האצת חילוף חומרים כולל את כל התהליכים הכימיים המתרחשים בגוף אשר מאפשרים את תפקודו וגדילתו. התהליכים כוללים פירוק של חומרים אורגניים ושחרור של אנרגיה הדרושה לגוף לבניית רקמות ולתהליכי ייצור חומרים מורכבים הדרושים לתפקודו התקין.

ירידה נכונה במשקל וצמצום מסת השומן בגוף חייבת לכלול שילוב בין תזונה מאוזנת ופעילות גופנית והיא צריכה להתבצע בהדרגתיות ובמתינות. ירידה במשקל אשר מבוססת על האצת חילוף חומרים תאפשר לנו לשרוף קלוריות באופן יעיל במהלך היום ואף במהלך השינה.

10 טיפים איך לעשות זאת נכון:

  • הימנעו מצריכה עודפת של מזון ובכך תאפשרו האצה של מנועי שריפת השומנים. הגבילו את צריכת הקלוריות היומית כך שהמאזן הקלורי אשר יתקבל יהיה שלילי ויאפשר ירידה מתונה במשקל. הימנעו מהפחתה דרסטית בצריכת הקלוריות והתאימו אותה לגיל, מין, גובה, מסת הגוף ומידת הפעילות הגופנית שאתם מבצעים. החישוב הפשוט הוא הכפלת משקל הגוף ב-24 לקבלת כמות הקלוריות היומית המומלצת לצריכה.
  • חלקו את הארוחות ובכך תוכלו לרסן את התיאבון, חלוקה של צריכת המזון היומית ל-6 ארוחות קטנות תאפשר פעולה יעילה של תהליכי המטבוליזם. כל ארוחה צריכה להכיל 200-400 קלוריות ומומלץ לאכול אותן במרווח של 4 שעות.
  • הקפידו על תנועה ופעילות גופנית אשר תורמת לשריפה של 40% מצריכת הקלוריות היומית. הליכה יומית של כחצי שעה או אפילו ביצוע עבודות הבית ישפרו את קצב שריפת השומנים בגוף.
  • הרמת משקולות והגדלת מסת שריר מאפשרת שריפת יותר קלוריות במצב מנוחה ואפילו בזמן השינה, הסיבה לכך היא ששרירים צורכים יותר קלוריות משומן.
  • הקפידו על שעות שינה מספקות, חוסר בשינה מגדיל את התיאבון ומשבש את קצב חילוף החומרים ומשבש את הפרשת הורמון קורטיזול האחראי על וויסות התיאבון. שינה של 7-8 שעות בלילה היא המומלצת ותתרום לשמירה על קצב הירידה במשקל.
  • איכלו חלבון רזה, אכילה מלווה בשריפת קלוריות בתהליך הקרוי האפקט התרמי של המזון אשר הינו מקסימלי בעת צריכת חלבון, כלומר תהליך שריפת החלבון צורך יותר קלוריות. חלבון רזה מצוי בחזה עוף והודו.
  • שתו מים, שתיית מים מגבירה את האצת חילוף חומרים ותורמת ליעילות התרחשות התהליכים המטבוליים. שתייה מאפשרת לנו לחוש שובע ומדכאת במעט את התיאבון. הקפידו על שתייה של 8-10 כוסות מים ביום.
  • אכלו ירקות ירוקים, הם מגבירים את תחושת השובע ובעלי עלות קלורית נמוכה.
  • אכילת אצות תורמת בהאצת חילוף חומרים והן מכילות חלבון בערך קלורי נמוך.
  • הימנעו משתיית קפה לתקופה מסוימת והעדיפו משקאות אשר תורמים להגברת המטבוליזם כגון תה ירוק, שן ארי וגדילן מצוי.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל