רזין

רזין (®Razin)

שם התרופה – רזין (®Razin)

החומר הפעיל – פנטרמין (Phentermine)

יצרן– כצט תעשיות כימיות בע"מ

ארץ הייצור – ישראל

מאושרת לשימוש בארה"ב – משנת 1959

מאושרת לשימוש בישראל – משנת 1966

האם דרוש מרשם רופא? כן

צורת נטילה – כמוסה המיועדת לנטילה על קיבה ריקה, פעם ביום לפני ארוחת בוקר או שעה עד שעתיים לאחר הארוחה

עבור מה משמשת התרופה?

רזין משמשת להורדה במשקל וניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, המשלבת גם טיפול תזונתי ופעילות גופנית במידת הצורך. לא קיימת אפשרות לרכישת רזין ללא מרשם. הקריטריונים למתן התרופה הם:

  • גיל 16 עד 65 שנים
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה (מצב של השמנת יתר חמורה)

מנגנון הפעולה של התרופה

החומר הפעיל 'פנטרמין' מהווה נגזרת אמפיטמינית המשפיעה על מערכת העצבים הסימפתטית. כממריץ עצבי הוא גורם לשחרור נוראדרנלין בהיפותלמוס במוח, תוך העלאת ריכוזי ההורמון לפטין בדם, התורם לדיכוי התיאבון ולהגברת תחושת שובע. פנטרמין מהווה גם אחד מהחומרים הפעילים עבור תרופות לירידה במשקל קסימיה (®Qsymia).

יעילות מחקרית

יעילותה של התרופה רזין נבחנה במחקרים אקראיים, כפולי סמיות ומבוקרי פלסבו קצרי טווח טרם אישורה [1], בהם נטילתה הובילה לירידה במשקל הגדולה בכ- 0.5 ק"ג בשבוע מפלסבו. תוצאות המחקרים הראו כי יש להקפיד גם על ההמלצות התזונתיות.

מחקרים נוספים הראו, כי רזין תורמת לירידה במשקל בשיעור של 5% ממשקל הגוף בממוצע, ובנטילה מעל ל- 12 שבועות, ירידה במשקל עשויה להגיע לכ- 10% ממשקל הגוף [2]. מנתוני מטא-אנליזה של 6 מחקרים קליניים עולה, כי מטופלים שנטלו רזין במינון ממוצע, למשך 13 שבועות, הפחיתו ממשקלם 6.3 ק"ג בממוצע, לעומת ירידה של 2.8 ק"ג בממוצע בקבוצת הפלסבו [3]. תוצאות דומות התקבלו גם במחקר שארך 28 שבועות (ירידה של 6 ק"ג לעומת 1.5 ק"ג בקבוצת הפלסבו) [4].

דגשים לשימוש בתרופה

  • רזין הדגימה יעילות בשילוב עם דיאטה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית. לכן כדי לתמוך ביעילות הטיפול יש להקפיד על תוכנית תזונה, בהתאם להנחיות הרופא המטפל או דיאטן/ית קליני/ת, תוך מעקב קבוע. בהקשר זה חשוב לציין, כי מחקרים [5,6] שנעשו בשנים האחרונות תומכים בגישת טיפול רב תחומית ומותאמת-אישית, המערבת ליווי ומעקב צמודים אחר המטופל על ידי צוות מומחים, בהובלת רופא המתמקצע בתחום הטיפול התרופתי בהשמנת יתר, כגישת הטיפול האופטימלית וככלי לשיפור ההיענות ותוצאות הטיפול. גישה זו כוללת התאמות ושינויי מינוני תרופה בהתאם לקצב הירידה במשקל, שילובים בין תרופות למקסום קצב הירידה במשקל, תכנית תזונתית המותאמת ככל שניתן לשגרת חייו של המטופל בליווי דיאטן/ית קליני/ת, תוכנית פעילות גופנית מובנית מותאמת אישית לכל מטופל, וטיפול רגשי בהתאם לצורך. בדרך זו, ניתן להשיג ירידה משמעותית וארוכת טווח במשקל.
  • בנטילת תרופות להורדת סוכר ואינסולין – יתכן והרופא יבצע התאמה של מינוני התרופות.
  • משך השימוש ברזין מוגבל לפרק זמן של עד 3 חודשים, ולאחריו הרופא המטפל יוכל להתאים תרופה נוספת לירידה במשקל לשימוש ארוך טווח, עפ"י שיקול דעתו.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות ערנות יתר, מתיחות או חוסר מנוחה, עלייה בלחץ הדם וקצב הלב , נדודי שינה, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורות, שלשולים או עצירות.

תופעות לוואי אפשריות נוספות כוללות רעד בלבול, שינויים במצב הרוח, דיכאון, כאב גרון, חום, בחילות והקאות או התכווצויות בבטן.

בהקשר זה חשוב לציין, כי הצלחת הטיפול קשורה בקשר ישיר לפיקוח, לליווי ולמעקב הקבוע של רופא המתמחה בתחום השמנת יתר. דבר אשר יכול לסייע למנוע או להפחית משמעותית את תופעות הלוואי במהלך הטיפול, תוך מעורבות מלאה והתאמה דינמית בזמן אמת של הטיפול התרופתי.

מחקרים מראים כי ליווי של רופא מומחה בתחום ההשמנה אף מסייע להגביר את ההיענות לטיפול ולהקטין משמעותית את אחוזי הנשירה, שעשויים להיות גבוהים ללא ליווי ומעקב אישי צמוד של רופא מומחה.

תופעות לוואי חמורות אך נדירות: יתר לחץ דם ריאתי ראשוני ומחלת לב מסתמית שעלולה להתפתח במסתמים שונים בלב – בעיקר בשילוב פנטרמין עם תרופות לדיכוי תיאבון.

למי לא מומלצת התרופה ומי צריך להיזהר?

ניתן למצוא לא מעט חוות דעת על כדור רזין, אך חשוב לדעת שהתרופה אסורה לנטילה על ידי אנשים הלוקים בגלאוקומה, בפעילות יתר של בלוטת התריס, לאנשים עם מחלת לב חמורה (כגון הפרעות בקצב הלב, מומים במסתמי הלב או אוושות), יתר לחץ דם בינוני עד קשה, יתר לחץ דם ריאתי וכן המטופלים בתרופות נוגדות דיכאון מקבוצת מעכבי .MAO

אבחון רפואי מסודר לפני תחילת טיפול של תרופות לטיפול בהשמנה ובכללן רזין, הוא שלב חשוב מאד בתהליך טיפול בהשמנת יתר. במסגרת האבחון ניתן לאתר מטופלים אשר הטיפול בתרופה אסור או איננו מומלץ עבורם, ולהתאים להם תכנית טיפול אחרת.

בנוסף ניתן לאבחן מהם הגורמים להשמנת היתר ובמידת בצורך להמליץ על שילובי תרופות המותאמים למצבו האישי והרפואי של כל מטופל. האבחון במרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר מתבצע בסיוע טכנולוגיה מתקדמת ונתוני הבדיקה משמשים לתפירת פרוטוקול טיפול מיטבי וביצוע התאמות טיפוליות בהמשך. 

האם התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי? 

לא, התרופה אינה כלולה בסל הבריאות הממלכתי, אך היא כלולה בסל הפנימי של קופות חולים מסוימות, ובמקרים אלו היא נמכרת בהנחה לכלל מבוטחי הקופה. בקופות אחרות התרופה נמכרת בהנחות דרך הביטוחים המשלימים.

מחיר מקסימלי לצרכן (אריזת 30 כמוסות) – 246.89 ₪

 

להאזנה עבור כבדי ראייה:

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל