לומיירה

לומיירה (™Lomaira)

שם התרופה – לומיירה – Lomaira™

החומר הפעיל – פנטרמין (Phentermine)

יצרן–  KVK TECH

ארץ הייצור – ארה"ב

מאושרת לשימוש בארה"ב – משנת 2016

לומיירה – Lomaira טרם אושרה לשימוש בישראל (נכון לשנת 2020)

האם דרוש מרשם רופא? כן, דרוש מרשם רופא ואישור מיוחד.

 צורת נטילה – טבליה המיועדת לנטילה על קיבה ריקה, 1-3 פעמים ביום 30 דקות לפני הארוחות.

עבור מה משמשת התרופה לומיירה?

לומיירה משמשת להורדה במשקל וניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, המשלבת גם טיפול תזונתי ופעילות גופנית במידת הצורך. הקריטריונים למתן התרופה הם:

  • גיל 18 ומעלה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה (מצב של השמנת יתר חמורה), או 27 ומעלה (מצב של עודף משקל) עם גורם סיכון אחד לפחות (כגון לחץ דם, סוכרת או רמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם)

 מנגנון הפעולה של התרופה – החומר הפעיל 'פנטרמין' (כמו קסימיה תרופה נוספת לירידה במשקל) מהווה נגזרת אמפיטמינית המשפיעה על מערכת העצבים הסימפתטית. כממריץ עצבי הוא גורם לשחרור נוראדרנלין בהיפותלמוס במוח, תוך העלאת ריכוזי ההורמון לפטין בדם, התורם לדיכוי התיאבון ולהגברת תחושת שובע. פנטרמין מהווה את החומר הפעיל בתרופה לירידה במשקל רזין.

ההבדלים בין 2 התרופות הם בכמות החומר הפעיל, במינון ובזמני הלקיחה לאורך היום.

יעילות מחקרית – יעילותה של התרופה נבחנה במחקרים אקראיים, כפולי סמיות ומבוקרי פלסבו קצרי טווח טרם אישורה, בהם נמצא כי הירידה הגדולה ביותר במשקל התרחשה במשך השבועות הראשונים לטיפול.

דגשים לשימוש בתרופה

  • לומיירה הדגימה יעילות בשילוב עם דיאטה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית. לכן כדי לתמוך ביעילות הטיפול יש להקפיד על תוכנית תזונה, בהתאם להנחיות הרופא המטפל או דיאטן/ית קליני/ת, תוך מעקב קבוע.

בהקשר זה חשוב לציין, כי מחקרים [2,1] שנעשו בשנים האחרונות תומכים בגישת טיפול רב תחומית ומותאמת-אישית, המערבת ליווי ומעקב צמודים אחר המטופל על ידי צוות מומחים, בהובלת רופא המתמקצע בתחום טיפול תרופתי בהשמנת יתר, כגישת הטיפול האופטימלית וככלי לשיפור ההיענות ותוצאות הטיפול.

גישה זו כוללת התאמות ושינויי מינוני תרופה בהתאם לקצב הירידה במשקל, שילובים בין תרופות למקסום קצב הירידה במשקל, תכנית תזונתית המותאמת ככל שניתן לשגרת חייו של המטופל בליווי דיאטן/ית קליני/ת, תוכנית פעילות גופנית מובנית מותאמת אישית לכל מטופל, וטיפול רגשי בהתאם לצורך. בדרך זו, ניתן להשיג ירידה משמעותית וארוכת טווח במשקל.

  • בנטילת תרופות להורדת סוכר ואינסולין – יתכן והרופא יבצע התאמה של מינוני התרופות.
  • משך השימוש של לומיירה מוגבל לפרק זמן קצר טווח של מספר שבועות, ולאחריו הרופא המטפל יוכל להתאים תרופה נוספת עבור ירידה במשקל לשימוש ארוך טווח, עפ"י שיקול דעתו.

תופעות לוואי של לומיירה

תופעות הלוואי השכיחות כוללות ערנות יתר, מתיחות או חוסר מנוחה, עלייה בלחץ הדם וקצב הלב , נדודי שינה, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורות, שלשולים או עצירות.

תופעות לוואי אפשריות נוספות כוללות רעד בלבול, שינויים במצב הרוח, דיכאון, כאב גרון, חום, בחילות או הקאות והתכווצויות בבטן.

בהקשר זה חשוב לציין, כי הצלחת הטיפול קשורה בקשר ישיר לפיקוח, לליווי ולמעקב הקבוע של רופא בעל ניסיון בתחום השמנת יתר, אשר יכול לסייע למנוע או להפחית משמעותית את תופעות הלוואי במהלך הטיפול, תוך מעורבות מלאה והתאמה דינמית בזמן אמת של הטיפול התרופתי.

מחקרים מראים כי ליווי של רופא מומחה בתחום ההשמנה אף מסייע להגביר את ההיענות לטיפול ולהקטין משמעותית את אחוזי הנשירה, שעשויים להיות גבוהים ללא ליווי ומעקב אישי צמוד של רופא מומחה.

תופעות לוואי חמורות אך נדירות: יתר לחץ דם ריאתי ראשוני ומחלת לב מסתמית שעלולה להתפתח במסתמים שונים בלב – בעיקר בשילוב פנטרמין עם תרופות לדיכוי תיאבון.

למי לא מומלצת התרופה ומי צריך להיזהר:

התרופה אסורה לנטילה על ידי אנשים הלוקים בגלאוקומה, בפעילות יתר של בלוטת התריס, לאנשים עם מחלת לב חמורה (כגון הפרעות בקצב הלב, מומים במסתמי הלב או אוושות), יתר לחץ דם בינוני עד קשה, יתר לחץ דם ריאתי וכן המטופלים בתרופות נוגדות דיכאון מקבוצת מעכבי .MAO

האם התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי? לומיירה™ אינה תרופה רשומה המשווקת בישראל והיא אינה כלולה בסל הבריאות. ניתן להשיגה בארץ במסלול ייבוא אישי על ידי הגשת טופס 29ג' – המהווה מרשם מיוחד שניתן על ידי הרופא המטפל. בכפוף לאישור הטופס על ידי משרד הבריאות, התרופה תיובא ותסופק למבוטח דרך בית מרקחת ייעודי.

מחיר מקסימלי לצרכן בארה"ב (אריזת 90 טבליות) – 47$

להאזנה עבור כבדי ראייה:

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל