ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה (Roux-en-Y Gastric Bypass), הוא ניתוח רדיקלי יחסית, המשנה את מבנה מערכת העיכול. בשלב הראשון של הניתוח יוצרים מעין כיס (פאוץ') בנפח של כ-20 סמ"ק מהחלק העליון של הקיבה. בשלב השני, מייצרים חיבור מלאכותי (נקודת השקה) בין הפאוץ' לבין למעי הדק. באופן זה המזון עובר דרך הוושט אל  הפאוץ' וממנו ישירות אל חלקו התחתון של המעי הדק להמשך תהליך הספיגה, כשהוא עוקף את שאר חלל הקיבה, את התריסריון וחלק מהמעי שנקרא המעי הקריבני. אותו חלל קיבה שנותר ריק ללא אפשרות למעבר מזון, ממשיך לייצר מיצי עיכול, אשר זורמים דרך נקודת השקה שנייה אל המעי הדק התחתון. הפאוץ' לא מאפשר להכיל כמות גדולה של מזון, והקוטר של אתר ההשקה בין הפאוץ' לבין המעי הדק הוא צר מאוד, וכפועל יוצא המזון מתרוקן באיטיות. הירידה במשקל מתרחשת במנגנונים משולבים, הכוללים: (i) הפחתה משמעותית בצריכת המזון בכל ארוחה, (ii) הקטנה של האזור בו מתרחשת ספיגת נוטריינטים שגורמת לתת-ספיגה (iii) הגבלה של הפרשת ההורמונים במערכת העיכול שמעוררים תחושת רעב.

תקופת ההתאוששות וההחלמה מהניתוח: יום לאחר הניתוח המטופל יופנה לצילום בליעה כדי לוודא שלא התפתחו דלף או חסימה באזור הניתוח ולאחר מכן הוא יוכל להתחיל לשתות. לאחר יומיים שלושה המטופל ישוחרר להתאוששות בביתו. הוא יוכל לחזור לפעילות לאחר כשבועיים ממועד הניתוח. במהלך החודש הראשון, ניתן יהיה לאכול כמויות קטנות מאוד של מזון רך ונוזלים. כחודש לאחר הניתוח ניתן יהיה לשוב בהדרגה לתזונה רגילה הכוללת מזונות מוצקים.

ממוצע הירידה במשקל:  על פי מחקרים, הירידה הממוצעת במשקל העודף נאמדת בכ- 50% (אצל 70-80% מהמטופלים לערך). ירידה של 60-70% מהמשקל העודף לרוב מתרחשת בשנה הראשונה לאחר הניתוח. לאחר כחמש שנים מתרחשת עלייה של כ- 15% במשקל ולאחריה יש תהליך של התייצבות במשקל.

סיבוכים נפוצים: שיעור הסיבוכים נע בין 5-15% והם כוללים דלף של תוכן הקיבה בנקודות ההשקה שנוצרות בין הקיבה למעי, היצרות בחיבור בין הפאוץ' בקיבה לחלק התחתון של המעי הדק, חסימה של המעי הדק, זיהום באזור הניתוח, דימומים ממערכת העיכול, בקע באזור הניתוח, דלקת ריאות, היווצרות קרישי דם ותסחיף ריאתי. בנוסף, קיים סיכון ל"תסמונת ההצפה", אשר נגרמת כשמזון עובר מהר מידי מהקיבה אל המעי הדק אחרי צריכת כמות גדולה של סוכרים פשוטים (מצב המערב חולשה, סחרחורת, דופק לב מואץ, תחושת חום ובחילות מיד לאחר אכילה, עקב ריקון מהיר של הקיבה). אחוז הסיבוכים מסכני החיים כתוצאה מניתוח מעקף קיבה עומד על 2-5%. בנוסף, בטווח הרחוק המנותחים עשויים לסבול גם מחוסרים תזונתיים על רקע תת-תזונה.

שיעורי התמותה נעים בין 0.5% – 0.1

עלות הניתוח: לעומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי, עלותו המלאה של הניתוח בבית חולים ציבורי מכוסה על ידי קופת החולים, אולם יתכנו זמני המתנה ארוכים מאוד. עלות ניתוח פרטי נעה בין 60,000-70,000 ₪ (לא כולל שכר מנתח שעלותו משתנה בהתאם לרופא הנבחר). מבוטחי קופות החולים השונות עשויים להיות זכאים להשתתפות של הקופה בעלות ניתוח פרטי, שתקבע בהתאם לרובד הביטוחי שרכש המבוטח. גובה ההשתתפות יושפע, בין היתר, מההסדר שיש לקופת החולים עם המרכז הרפואי ועם הרופא המנתח.

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל