אוזמפיק

אוזמפיק (®Ozempic)

שם התרופה – אוזמפיק (®Ozempic)

החומר הפעיל – סמגלוטיד (Semaglutide)

יצרן – נובו נורדיסק (Novo Nordisk)

ארץ הייצור – דנמרק

אוזמפיק מאושרת לשימוש לטיפול בסוכרת סוג 2 (בארה"ב משנת 2017 ובישראל משנת 2018). ההתוויה לאוזמפיק עשויה לכלול בעתיד גם טיפול בהשמנת יתר, בכפוף לאישור משרד הבריאות (כמפורט להלן)

האם דרוש מרשם רופא? כן, דרוש מרשם רופא ואישור מיוחד.

צורת נטילה – תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש

עבור מה משמשת התרופה?

נכון לעכשיו (2020) משמשת לטיפול במבוגרים החולים בסוכרת סוג 2, כטיפול יחיד או נלווה לתרופות אחרות לטיפול בסוכרת. אולם לאור תוצאות חיוביות ממחקרי שלב 2, היא עשויה לקבל בהמשך אישור גם לטיפול בהשמנת יתר.

מנגנון הפעולה של התרופה – אוזמפיק היא תרופה המהווה נגזרת סינטטית של ההורמון  GLP-1 והיא מחקה את פעילותו בגוף. היא משתייכת למשפחה של תרופות שנקראות 'מחקות אינקרטין' (Incretin Mimetics). ההורמון GLP-1 מופרש בתגובה לאכילת מזון ותורם להגברת הפרשת אינסולין מתאי בטא בלבלב ולוויסות רמות הסוכר בדם, ובנוסף לכך יש לו גם השפעה מווסתת תיאבון. מנגנון הפעולה של אוזמפיק בירידה במשקל מערב, ככל הנראה, קשירה בהיפותלמוס (אזור במוח) לנוירונים ספציפיים המעורבים בוויסות התיאבון ובהאטת קצב התרוקנות הקיבה. באופן זה מיוחסת לאוזמפיק הפחתה בתחושת רעב, הגברת תחושת השובע וסיוע בהפחתה במשקל.

יעילות מחקרית בהפחתת משקל – המידע התומך ביעילות ובבטיחות של אוזמפיק עבור טיפול בהשמנת יתר נסמך על מחקר קליני פאזה 2  (2018) שארך 52 שבועות, בהשתתפות 957 מטופלים הסובלים מהשמנת יתר שאינם חולים בסוכרת (ממוצע מדד מסת גוף  39 kg/m2 ). במחקר הושוותה נטילת אוזמפיק (במינונים משתנים: 0.4,  0.2,  0.1,  0.05  מ"ג)  לנטילת liraglutide (הרכיב הפעיל בתרופה סאקסנדה) ולפלסבו, בשילוב עם תוכנית תזונתית ופעילות גופנית [1].

תוצאות המחקר הראו כי מינון יומי של 0.4 מ"ג תרמה לירידה ממוצעת של 13.8% ממשקל הגוף. זאת לעומת ירידה ממוצעת של 7.8% בקבוצת ה- liraglutide וירידה של 2.3% בקבוצת הפלסבו. כמו כן, 85% מהמשתתפים שטופלו באוזמפיק הפחיתו לפחות 5% ממשקלם, למעט אילו שטופלו באוזמפיק במינון 0.05 מ"ג. זאת לעומת 23% מהמשתפים שנטלו פלסבו ו- 66% מהמשתתפים שטופלו ב- liraglutide. בדומה לכך, יותר משתתפים שנטלו אוזמפיק הפחיתו 10% ממשקל גופם  (65% ממטופלי אוזמפיק במינון 0.4 מ"ג, 34% ממטופלי ה- liraglutide ורק 10% מנוטלי הפלסבו).

לתוצאות המחקר הנ"ל מתווספות תוצאות מחקר עדכני (2019), בו נבחנה היעילות והבטיחות של אוזמפיק בטיפול בסוכרת סוג 2. מתוצאות המחקר עולה, כי אצל שיעור גבוה של חולי סוכרת סוג 2, נרשמה ירידה של לפחות 1% בריכוז המוגלובין המסוכרר (HbA1c) בשילוב עם ירידה של לפחות 5% ממשקל הגוף, בהשוואה לטיפולים אחרים [2].

תופעות לוואי של אוזמפיק

  • מרבית תופעות הלוואי האופייניות הן מתונות בדרך כלל וחולפות תוך מספר ימים עד שבועות. הן כוללות בחילות, הקאות, שלשולים/עצירות, הקאות והיפוגליקמיה.
  • תופעות לוואי אפשריות נוספות כוללת קשיי עיכול (גזים, שיהוקים, גיהוקים), דלקת או כאב בקיבה, צרבת, יובש בפה, סחרחורת, עייפות, שינויים בחוש הטעם, נדודי שינה, אבנים בכיס מרה, דופק מהיר ושינויים בראייה.

אולם בהקשר זה חשוב לציין, כי הצלחת הטיפול קשורה בקשר ישיר לפיקוח, לליווי ולמעקב הקבוע של רופא המתמחה בתחום השמנת יתר, אשר יכול לסייע למנוע או להפחית משמעותית את תופעות הלוואי במהלך הטיפול, תוך מעורבות מלאה והתאמה דינמית בזמן אמת של הטיפול התרופתי. מחקרים מראים כי ליווי של רופא מומחה בתחום ההשמנה אף מסייע להגביר את ההיענות לטיפול ולהקטין משמעותית את אחוזי הנשירה, שעשויים להיות גבוהים ללא ליווי ומעקב אישי צמוד של רופא מומחה.

תופעות לוואי חמורות אך נדירות

תגובות אלרגיות חמורות (אנפילקסיס), ירידה בתפקוד הכליות או אי-ספיקת כליות חריפה, עלייה באנזימי הלבלב.

למי לא מומלצת התרופה ומי צריך להיזהר התרופה אינה מומלצת לאנשים הסובלים מבעיות חמורות בקיבה או במעיים, הגורמות לעיכוב בהתרוקנות הקיבה (גסטרופרזיס), או לאילו הסובלים ממחלת מעי דלקתית. התרופה עשויה להעלות את הסיכון להפרעות בתפקוד בלוטת התריס, לרבות ממאירויות, ויש לדווח על היסטוריה של מחלות בלוטת התריס לרופא. יש להשתמש בתרופה בזהירות רבה אם סובלים ממצבים המגבירים את הסיכון לחלות בדלקת הלבלב.

מטופלי גלימפיריד או גליבנקלאמיד – יתכן והרופא יתאים את מינון התרופה למניעת היפוגליקמיה.

האם התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי?

אוזמפיק אינה כלולה בסל הבריאות, אך היא כלולה בסל הפנימי של קופות חולים מסוימות כטיפול לסוכרת סוג 2, ובמקרים אלו היא נמכרת בהנחה לכלל מבוטחי הקופה. בקופות  אחרות  התרופה  נמכרת  בהנחות  דרך הביטוחים המשלימים.

מחיר מקסימלי לצרכן (התוויה לסוכרת, מינון 1 מ"ג):  496.00

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל