טבעת מתכווננת

ניתוח טבעת מתכווננת (Adjustable Gastric Banding), הוא הליך בו מושתלת בקיבה טבעת מסיליקון רפואי, שיוצרת מעין כיס (הנקרא פאוץ') בנפח של 15 סמ"ק בחלק העליון של הקיבה, ממנו יש פתח צר שדרכו עובר המזון אל החלק התחתון והרחב יותר של הקיבה. הפאוץ' לא מאפשר להכיל כמות גדולה של מזון והוא אף מתרוקן באיטיות, וכפועל יוצא יש הפחתה בצריכה הקלורית. הטבעת מחוברת להתקן שנקרא port, שמושתל באזור הבטן מתחת לעור. על ידי הזרקת או שאיבת נוזלים דרך ההתקן אל פנימית הטבעת, ניתן לכוונן את הטבעת (להדק או להרפות אותה) ובכך לשלוט בנפח הפאוץ' ולהקטין או להרחיב אותו.

 זמן ההתאוששות וההחלמה מהניתוח: מספר שעות לאחר הניתוח המטופל יתחיל תהליך שיקום הכולל  פיזיותרפיה נשימתית למניעת דלקת ריאות. יום לאחר הניתוח ייתכן ותבוצע הדמיה כדי לוודא שהטבעת  ממוקמת כראוי, ולאחריה ניתן לשוב באופן הדרגתי לשתות ולאכול. השחרור מבית החולים הוא לרוב למחרת הניתוח, כאשר חזרה לפעילות מלאה צפויה כשבוע לאחר הניתוח. יתכנו קשיים בבליעה והפרעה במעבר מזון בקיבה כחודש-חודשיים לאחר הניתוח. החזרה לתזונה רגילה היא הדרגתית ואורכת בין מספר שבועות-לחודשים.

 ממוצע הירידה במשקל:  הירידה הממוצעת במשקל לאחר ניתוח טבעת מתכווננת נאמדת בכ- 47.5% מהמשקל העודף, אם כי בשלוש וחצי השנים הראשונות לאחר הניתוח הירידה במשקל צנועה יותר באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים בריאטריים אחרים. כיום הדעה הרווחת היא, כי ניתוח טבעת מתכווננת כשל במבחן הזמן הן מבחינת התועלת הקלינית והן לאור אחוז המטופלים שנאלצו לעבור ניתוחים מתקנים עקב סיבוכים.

 סיבוכים אפשריים: שיעור הסיבוכים נע בין 5-20% והם כוללים חסימה או היווצרות נקב באזור שבין הושט לקיבה, תוך  גרימת דלקות וזיהומים – מצבים אלו דורשים ניתוח חוזר מתקן. בנוסף קיימים סיכונים כגון תסחיף ריאתי, דלף מהקיבה ודימומים. סיכונים מאוחרים יותר כוללים החלקה של הטבעת תוך חסימת הקיבה, שחיקה ופציעה של דופן הקיבה על ידי הטבעת הנוקשה, כמו גם סיבוכים הקשורים למתקן ה- port – כולם דורשים ניתוח חוזר מתקן. שיעור הסיבוכים הקשים הוא נמוך יחסית ונע בין 0.5%-1%.

שיעורי התמותה: ניתוח טבעת בגישה הלפרוסקופית כרוך בשיעורי התמותה הנמוכים ביותר הנעים נעים בין  0.05% – 0.1%.

 עלות הניתוח: לאלו העומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי , עלותו המלאה של הניתוח מכוסה על ידי קופת החולים. עלות ניתוח פרטי נעה בין 10,000-40,000 ₪ (תלוי במוסד הבריאותי, בסוג הטבעת ובמנתח הנבחר). חלק מהביטוחים הפרטיים מאפשרים קבלת החזרים חלקיים, בכפוף לתנאי הפוליסה.

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל