וויגובי

וויגובי – ™Wegovy

שם התרופה – וויגובי (™Wegovy)

 החומר הפעיל – סמגלוטייד (Semaglutide)

 יצרן – נובו נורדיסק (Novo Nordisk)

 ארץ הייצור – דנמרק

 מאושרת לשימוש בארה"ב משנת 2021, וצפויה לקבל גם את אישור משרד הבריאות הישראלי.

האם דרוש מרשם רופא? כן

צורת נטילה – תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש, פעם בשבוע בלבד

עבור מה משמשת התרופה?

וויגובי (Wegovy בישראל) משמשת להורדה במשקל והינה חלק ממגוון תרופות לירידה במשקל. היא ניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, המשלבת גם טיפול תזונתי ופעילות גופנית במידת הצורך. הקריטריונים למתן התרופה הם:

 • גיל 18 ומעלה
 • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה (מצב של השמנת יתר חמורה)
 • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 27 ומעלה (מצב של עודף משקל) עם גורם סיכון אחד לפחות (כגון  לחץ דם, סוכרת  או רמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם)

היא תרופה המבוססת על אותו חומר פעיל כמו בתרופה אוזמפיק המאושרת לטיפול בסוכרת (בדומה לטירזפטיד), אולם מינון הנטילה של וויגובי כטיפול ספציפי בהשמנת יתר הוא גבוה הרבה יותר מזה של אוזמפיק, ועומד על 2.4 מ"ג.  (אוזמפיק עדיין אינה מאושרת בישראל כטיפול בהשמנת יתר, ולמטרה זו ניתן להשיגה במינון הנמוך יותר, רק במרשם רופא וטופס 29ג' לשימוש חריג בתרופה).

מנגנון הפעולה של התרופה

וויגובי (Wegovy) מהווה נגזרת סינטטית של ההורמון  GLP-1 והיא מחקה את פעילותו בגוף. הורמון GLP-1 מיוצר ומופרש מתאי המעיים אל הדם, בתגובה למזון המגיע למערכת העיכול.

וויגובי פועלת במנגנונים משולבים על מרכז השובע במוח ותוך כך גורמת להגברת תחושת השובע לאחר ארוחות, לדיכוי תחושת הרעב, להאטה בקצב התרוקנות הקיבה (ובכך יש לה אפקט הדומה לזה של קיצור קיבה) וכן לירידת רמות הסוכר בדם על ידי השפעה על הלבלב ועל הכבד (כך למשל, היא תורמת להפחתת הפרשת ההורמון גלוקגון שתפקידו להגביר את ההפרשה של הסוכר גלוקוז לדם מהכבד).

במנגנונים משולבים אלו היא תורמת לירידה מהירה במשקל בהשוואה לתרופות מרשם אחרות.

יעילות מחקרית בהפחתת משקל

אישורה של וויגובי (Wegovy) כחלק מתרופות לטיפול בהשמנה נסמך על תוצאות תוכנית מחקרי פאזה 3a (מחקרי STEP), שכללה 4 מחקרים קליניים בהשתתפות 4,500 בוגרים לערך, עם עודף משקל או השמנת יתר. מינון הנטילה של התרופה היה גבוה – 2.4 מיליגרם. לאורך המחקרים, בקרב משתתפים עם עודף משקל או השמנת יתר וללא סוכרת ברקע, נצפתה הפחתה של עד 20% ממשקל הגוף (הפחתה ממוצעת של 18% ) שנשמרה לאורך 68 שבועות. התרופה הדגימה פרופיל בטיחות גבוה.

לאור תוצאות המחקרים, אישר ה- FDA את השימוש בוויגובי (Wegovy) כטיפול ארוך טווח.

דגשים לשימוש בתרופה

 • וויגובי משתייכת לקבוצת תרופות שהן זריקות להרזיה.
 • תחילת ההשפעה של וויגובי היא בין יום ל -3 ימים מזמן ההזרקה, והיא אורכת כשבוע.
 • וויגובי הדגימה יעילות בשילוב עם דיאטה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית. לכן כדי לתמוך ביעילות הטיפול יש להקפיד על דיאטה מופחתת קלוריות, בהתאם להנחיות הרופא המטפל או דיאטן/ית קליני/ת, תוך מעקב קבוע.

בהקשר זה חשוב לציין, כי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות תומכים בגישת טיפול רב תחומית ומותאמת-אישית' המערבת ליווי ומעקב צמודים אחר המטופל על ידי צוות מומחים, בהובלת רופא המתמקצע בתחום הטיפול התרופתי בהשמנת יתר. וזאת כגישת טיפול אופטימלית וככלי לשיפור היענות ותוצאות הטיפול.

גישה זו כוללת התאמות ושינויי מינונים בתרופה בהתאם לקצב הירידה במשקל, שילובים בין תרופות למקסום קצב הירידה במשקל, תכנית תזונתית המותאמת ככל שניתן לשגרת חייו של המטופל בליווי דיאטן/ית קליני/ת, תוכנית פעילות גופנית מובנית מותאמת אישית לכל מטופל, וטיפול רגשי בהתאם לצורך. בדרך זו, ניתן להשיג ירידה משמעותית וארוכת טווח במשקל.

 • בתחילת הטיפול הרופא המטפל יקבע על בסיס שבועי מהו המינון של התרופה. מינון זה יעלה בהדרגה לאורך תהליך הטיפול בהתאם לקצב הירידה במשקל, עד להגעה למינון האופטימלי עבור המטופל.
 • ניתן להשתמש בויגובי בכל שעה במהלך היום, עם או בלי מזון או משקה, אך רצוי להזריק את התרופה בערך באותה שעה בכל יום.
 • ויגובי מיועדת לטיפול ארוך טווח, לעיתים לכל החיים. אולם במידה ולא תהיה ירידה של לפחות 5% ממשקל הגוף לאחר 16 שבועות מתחילת הטיפול, ייתכן והרופא המטפל יפסיק את הטיפול בתרופה. לעומת זאת, אם תתרחש ירידה
 • מטופלים סוכרתיים צריכים לדווח על כך לרופא לצורך התאמת מינוני התרופות לסוכרת, במידה ונדרש.

תופעות לוואי

 • מרבית תופעות הלוואי האופייניות הן מתונות בדרך כלל וחולפות תוך מספר ימים עד שבועות, והן כוללות בעיקר סימפטומים במערכת העיכול כגון בחילות, שלשולים/עצירות, גזים, שיהוקים, גיהוקים, הקאות, רפלוקס וכן היפוגליקמיה.
 • אולם בהקשר זה חשוב לציין, כי הצלחת הטיפול קשורה בקשר ישיר לפיקוח, לליווי ולמעקב הקבוע של רופא המתמקצע בתחום השמנת יתר, אשר יכול לסייע למנוע או להפחית משמעותית את תופעות הלוואי במהלך הטיפול, תוך מעורבות מלאה והתאמה דינמית בזמן אמת של הטיפול התרופתי. מחקרים מראים כי ליווי של רופא מומחה בתחום ההשמנה אף מסייע להגביר את ההיענות לטיפול ולהקטין משמעותית את אחוזי הנשירה, שעשויים להיות גבוהים ללא ליווי ומעקב אישי צמוד של רופא מומחה.

תופעות לוואי חמורות אך נדירות

תגובות אלרגיות חמורות (אנפילקסיס), ירידה בתפקוד הכליות או אי-ספיקת כליות חריפה, עלייה באנזימי הלבלב.

למי לא מומלצת התרופה ומי צריך להיזהר?

התרופה אינה מומלצת לאנשים הסובלים מבעיות חמורות בקיבה או במעיים, הגורמות לעיכוב בהתרוקנות הקיבה (גסטרופרזיס), או לאילו הסובלים ממחלת מעי דלקתית. התרופה עשויה להעלות את הסיכון להפרעות בתפקוד בלוטת התריס, לרבות ממאירויות, ויש לדווח על היסטוריה של מחלות בלוטת התריס לרופא. יש להשתמש בתרופה בזהירות רבה אם סובלים ממצבים המגבירים את הסיכון לחלות בדלקת הלבלב.

מטופלי גלימפיריד או גליבנקלאמיד – ייתכן והרופא יתאים את מינון התרופה למניעת היפוגליקמיה. וויגובי אינה מאושרת לשימוש בתקופת ההריון וההנקה.

 אבחון רפואי מסודר לפני תחילת טיפול בתרופות להורדה במשקל ובכללן ויגובי, הוא שלב חשוב מאוד בתהליך טיפול בהשמנת יתר. במסגרת האבחון ניתן לאתר מטופלים אשר הטיפול בתרופה אסור או איננו מומלץ עבורם, ולהתאים להם תכנית טיפול אחרת.

בנוסף ניתן לאבחן מהם הגורמים להשמנת היתר ובמידת הצורך להמליץ על שילובי תרופות המותאמים למצבו האישי והרפואי של כל מטופל. האבחון במרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר מתבצע בסיוע טכנולוגיה מתקדמת ונתוני הבדיקה משמשים לתפירת פרוטוקול טיפול מיטבי וביצוע התאמות טיפוליות בהמשך. 

האם התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי? ויגובי (Wegovy) אינה כלולה עדיין בסל הבריאות בישראל.

מחיר מקסימלי לצרכן (התוויה להשמנת יתר במינון 2.4 מ"ג) – טרם נקבע

המידע המופיע בדף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ או בסיס לאבחנה רפואית. למידע מפורט יותר על התרופה יש לעיין בעלון לצרכן, כפי שאושר על ידי משרד הבריאות. בכל שאלה נוספת יש להתייעץ עם הרופא המטפל או עם הרוקח.

"הביקוש לתרופת ההרזיה פורצת הדרך "וויגובי" שובר שיאים" – כתבה שפורסמה בערוץ 12

הסרטון באדיבות: מרפאה לטיפול בהשמנה – ד"ר רז.

להאזנה עבור כבדי ראייה:

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל