השמנת יתר חולנית

השמנת יתר חולניתנכון להיום אין עוררין על כך שהשמנת יתר מעמידה את הלוקים בה בסיכון מוגבר למגוון רחב של בעיות בריאותיות, המהוות כיום את הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר באוכלוסייה המערבית.

אדם מוגדר כסובל מהשמנת יתר כאשר ה- BMI שלו גבוה מ- 30 אך כאשר מדד זה או כאשר המשקל חורג מעבר לנקודה מסוימת, ההגדרה משתנה והופכת ל"השמנת יתר חולנית".

מה היא ההגדרה של השמנת יתר חולנית?

להלן כמה הגדרות עבור השמנת יתר חולנית בנקודות:

  • משקל הגבוה בארבעים וחמישה קילוגרמים לפחות מהמשקל המומלץ עבור גובהו וגילו של הנבדק.
  • משקל הגבוה במאה אחוז מהמשקל המומלץ.
  • ערך BMI מעל ארבעים, גם אם הנבדק לא סובל ממחלות הנלוות להשמנה.
  • ערך BMI מעל 35 עם מחלות הנלוות להשמנה.
  • השמנת יתר חולנית קיצונית מוגדרת כ- BMI הגבוה מחמישים ואילו השמנת יתר חולנית קיצונית ביותר מוגדרת כ- BMI מעל שישים.

הסיכונים של השמנת יתר חולנית

השמנת יתר חולנית מעמיסה על כל מערכות הגוף באשר הן ומקושרת למגוון בלתי נדלה של מחלות נלוות. מחלות אלו נקראות Obesity's Comorbidities או תחלואה הנלווית להשמנת יתר. להלן כמה מהסיכונים והתחלואות הנלוות להשמנה על קצה המזלג, רק על מנת לסבר את האוזן:

  • יתר לחץ דם – האויב השקט, המהווה את אחד מגורמי הסיכון לאי ספיקת לב, התקף לב, מפרצת מוחית ומחלת כליות כרונית. השמנת יתר, היעדר פעילות גופנית, תזונה עתירה בשומן ו/או במלח, השמנה בטנית וסוכרת – כולם מהווים גורמי סיכון ליתר לחץ דם.
  • תסמונת דום נשימה בשינה – הפרעת שינה הבאה לידי ביטוי בהפסקות נשימה במהלך השינה. ברוב המקרים תסמונת זו נגרמת על רקע השמנת יתר, המובילה להיצרות של דרכי האוויר על רקע הסננה של רקמת השומן לאזור הממוקם מאחורי הלשון וללשון. התסמונת עלולה לגרום ללא טיפול לנחירות, לפגוע בערנות במהלך היום, להגביר את הסיכוי לתאונות דרכים, להגביר את הסיכוי ליתר לחץ דם, סוכרת ומחלות לב, להגדיל את הסיכוי להשפעות פסיכולוגיות כמו דיכאון ועוד.
  • בעיות אורתופדיות – בכל מצב שבו נעמיס יתר על המידה על המפרקים, העצמות, השרירים והגידים שלנו, נעמיד אותם בסיכון לפציעות ומחלות אורתופדיות. הכוונה היא הן להגדלת הסיכון לנקעים או שברים והן להגדלת הסיכון להאצת השחיקה והחמרת הנזקים הניווניים.
  • סוכרת סוג 2 – רקמת השומן היא רקמה פעילה ביותר מבחינה מטבולית והורמונלית וככל שהיא גדולה יותר, כך ההשפעה שלה על מערכות הגוף שלילית יותר ומשמעותית יותר. אחת התופעות הרווחות ביותר בקרב הסובלים מהשמנת יתר חולנית היא התפתחות של עמידות לאינסולין בתאי הגוף בהשראת רקמת השומן המתפתחת וגדלה, שבסופו של דבר הופכת לחלק ניכר מהמקרים לסוכרת סוג 2.
  • תחלואות נוספות – מפאת קוצר היריעה נזכיר בנקודות את התחלואות הבאות: הגדלת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים בדגש על סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס בגברים, תחלואה מוגברת של אבני כיס מרה, היפרליפידמיה, שיגדון ועוד.

הגורמים העיקריים להשמנת יתר חולנית?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שעשויים להוביל למצב של השמנת יתר קיצונית. ראשית חשוב להדגיש כי הגדרה זו מבוססת באופן בלעדי על משקלו או על מדד מסת הגוף של הנבדק ולא על הרכב הגוף שלו. אי לכך, חשוב לברר ראשית האם ייתכן כי מקור המסה העודפת בהצטברות של נוזלים או בגידול סרטני רחב היקף לצורך העניין.

בנוסף לכך, לפני שממהרים להפנות את האצבע המאשימה לכיוון התזונה הלא תקינה של המטופל, יש לברר האם הוא סובל מבעיה הורמונלית מסוימת שיש בה כדי לגרום להשמנת יתר, האם הוא נוטל תרופות מסוימות שתופעות הלוואי שלהן כוללות השמנת יתר, האם הוא סובל במקרה ממחלה גנטית הגורמת להשמנת יתר ועוד.

כל עוד לא ניתן יהיה להגיע לאבחנה המתאימה בנוגע לאטיולוגיה של התופעה במטופל באופן ספציפי, לא ניתן יהיה להתניע תהליך של שינוי. לרוע המזל, גם היום, חרף כל הידע הרב שהצטבר בנושא, עדיין ישנם מטפלים רבים המתייחסים אך ורק לתזונה של המטופל, מבלי לתת את הדעת לאף אספקט אחר בחייו.

מה הוא הפתרון המומלץ להשמנת יתר חולנית?

באופן עקרוני בכל מקרה שבו מעוניינים לטפל באדם הסובל מהשמנת יתר או באדם הסובל מעודף משקל, יש תחילה להתנסות בטיפול שמרני הכולל שני מרכיבים מרכזיים: תזונה נכונה ופעילות גופנית. עם זאת, בדרך כלל אדם שהגיע למצב של השמנת יתר חולנית, כבר לא יכול להסתפק בטיפול השמרני בלבד. יתרה מכך, השמנה היא תהליך הדרגתי כך שלרוב מדובר באדם שהיה במשקל תקין, שבשלב מסוים הפך לבעל עודף משקל, לאחר מכן לאדם הסובל מהשמנת יתר ולבסוף לאדם הסובל מהשמנת יתר חולנית.

בדרך כלל לאורך השנים התנסה המטופל במגוון רחב של דרכים שמרניות לרדת במשקל ללא הצלחה וייתכן אף שכל ניסיון הרזיה הסתיים בסופו של דבר כשהמטופל סובל ממשקל עודף רב יותר. אמנם אין לפסול את הטיפול השמרני על הסף בשום צורה או אופן, אך במקרים שבהם ההשמנה מסכנת במידה רבה את בריאותו של המטופל, נראה כי יש מקום לשקול התערבות כירורגית, שמהווה כיום את הטיפול המוצלח והיעיל ביותר להשמנת יתר חולנית.

הכוונה היא לניתוחים בריאטריים שונים שבהם מבצעים מניפולציות שונות במערכת העיכול שמטרתן להקטין את קיבולת הקיבה ו/או לפגוע ביכולת הספיגה של מערכת העיכול. ישנם מספר ניתוחים בריאטריים שונים המבוצעים כיום באופן שגרתי בבתי החולים כשהבחירה בסוג הניתוח משתנה בהתאם לדרגת ההשמנה, למחלות הנלוות, לרמת המיומנות של המנתח בביצוע הניתוחים השונים, לרצונו של המנותח ועוד.

ראו גם:

דרכים לחישוב עודף משקל

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל