מהו עודף משקל?

עודף משקלעודף משקל היא הגדרה המתייחסת לאנשים בעלי BMI הנע בין 25-29.9. הגדרה זו ממוקמת בין "משקל תקין" (BMI בין 18.5-24.9) ל"השמנת יתר" (BMI השווה לשלושים או גבוה משלושים). בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות מדעיות בנוגע לכך שאדם הסובל מעודף משקל, נמצא בסיכון מופחת לתמותה בטרם עת בהשוואה לאדם שמשקלו מוגדר כתקין.

עם זאת, עדיין אין בעדויות אלו בשביל לבסס עמדה נחרצת ולכן השאיפה הנוכחית היא שכל אדם הסובל מעודף משקל, יעשה מאמצים להגיע למשקל תקין. יתרה מכך – אדם בעודף משקל נמצא בסיכון מוגבר להגיע למצב של השמנת יתר בהשוואה לאדם הנמצא במצב של משקל תקין.

מה הם הגורמים לעודף משקל?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל לעודף משקל אך הנפוצים שבהם כוללים תזונה לא תקינה ואורח חיים הנעדר פעילות גופנית במידה מספקת, או מה שנהוג לכנות כיום "אורח חיים יושבני". הכוונה בתזונה לא תקינה היא לתזונה המבוססת על ארוחות המורכבות בעיקר ממזונות דחוסים אנרגטית, הכוללות מעט ירקות ופירות, הנאכלות בצורה לא סדירה ומעבר לצורכי הגוף.

אורח חיים יושבני הוא אורח חיים המתאפיין במיעוט פעילות גופנית ולרוע המזל זהו אורח החיים המאפיין את העידן המודרני על רקע השינויים בשוק העבודה, הקשורים למיכון ולתעשייה, על רקע השינויים באמצעי התחבורה, השינויים בתרבות הצריכה, בהרגלי הפנאי ועוד.

גורמים נוספים לעודף משקל הם בעיות הורמונליות, שימוש בתרופות מסוימות המשנות את המטבוליזם התקין, הפרעות פסיכיאטריות, מחלות גנטיות ועוד. באופן כללי כל בעיה שהיא, המקושרת להשמנת יתר, יכולה לגרום לבעיה קלה יותר ולהוביל לעודף משקל.

התסמינים הנפוצים של עודף משקל

באופן עקרוני אין זה מן הנמנע שלמעט העלייה במסת הגוף וברקמת השומן, לא יבוא עודף המשקל לידי ביטוי בתחומים נוספים. עם זאת, חשוב לזכור שככל שרקמת השומן גדולה יותר ומשמעותית יותר וככל שה- BMI מתרחק מהטווח הנורמאלי, הסיכוי לחלות במחלות שונות בדגש על מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ומחלת כליות, הולך ועולה. אי לכך, גם אם התחלואה לא מתפתחת במקביל לתהליך ההשמנה ובסמוך לו, חשוב להיות ערים להגדלת הסיכון ולפעול לעצירת התהליך.

כיצד מאבחנים עודף משקל?

עודף משקל מאבחנים על ידי מדידת גובהו של הנבדק ומשקלו של הנבדק וחישוב ערך ה- BMI. BMI הוא המנה של משקל הנבדק (בקילוגרמים) חלקי גובהו של הנבדק (במטרים) בריבוע. עם זאת, נתון זה לא לוקח בחשבון את הרכב הגוף של הנבדק כך שבאופן תיאורטי גם אדם שלא סובל מעודף משקל עלול להיות מוגדר כבעל עודף משקל, אם מסת השריר בגופו גדולה במיוחד.

אי לכך, במקרים בהם ישנו צורך לערוך בירור מקיף יותר, ניתן להשתמש בשיטות המאפשרות לקבל מידע בנוגע להרכב הגוף ולאחוז השומן בגוף כמו לדוגמה מדידת קפלי עור בעזרת קליפר, שקילה תת מימית, BIA (עכבה חשמלית) ועוד.

כיצד מטפלים בעודף משקל?

בדרך כלל נהוג לטפל בעודף משקל באמצעים שמרניים הכוללים שינויים באורח החיים ושינויים בהרכב התפריט היומיומי. המטרה היא להימנע מנקיטת אמצעים דרסטיים יתר על המידה בשלב זה אם כי לא ניתן לשלול אותם על הסף. הבחירה בטיפול המתאים משתנה בהתאם לתסמינים מהם סובל המטופל ובהתאם לאופן שבו עודף המשקל משפיע על איכות החיים שלו.

בדרך כלל במצבים של עודף משקל קל ניתן יהיה לטפל פשוט על ידי שילוב פעילות גופנית באורח החיים היומיומי, הגדלת הצריכה של הירקות הטריים ושינויים נוספים מעין אלה.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל