עודף משקל אצל ילדים

הרבה מאוד מיתוסים שנקשרו להשמנה ועודף משקל אצל ילדים הופרכו עם השנים. בראש ובראשונה הדעה שגרסה כי "ילד שמן זה יפה" או כי אנשים שמנים הם יותר בריאים.

אך מה לגבי גיל – האם עודף משקל אצל ילדים קשור לגיל? האם הדעה שמגיל מסוים אנו עולים במשקל באופן טבעי נכונה? ומה לגבי ילדים – האם אכן ילדים שמנים, נגזר גורלם להיות גם מבוגרים שמנים?

עודף משקל אצל ילדים – בגיל מבוגר קשה לשנות

כיום, דומה כי המודעות לאורח חיים בריא נמצאת בשיאה ואיש איננו חושב שלהיות שמן זה בריא. יחד עם זאת, אין ספק כי המגפה של ימינו היא ההשמנה. בדרך כלל, עולה כי האדם השמן לא סובל מכך בשל מחלה או מטבוליזם בלתי תקין אלא מהסיבה הפשוטה – הוא צורך יותר מדי קלוריות ומוציא פחות מדי מהן בפעילות. אך בעוד שבגילאים צעירים הרבה יותר קל לשנות את סגנון החיים ולהרזות, בגילאים מבוגרים השינוי מתברר כיותר ויותר קשה (גם אם לא בלתי אפשרי).

קודם כל, בגיל מבוגר הרבה יותר קשה לשנות הרגלים שנרכשו במשך שנים. הטיפול בעודף משקל אצל ילדים הוא פשוט יותר. מעבר לכך, לאחר שאנו חוצים את העשור הרביעי לחיינו חלים בגופנו שינויים משמעותיים. קצב חילוף החומרים מאט ולכן – גם אנשים שהיו נחשבים לרזים במשך כל חייהם מגלים כי לא די בגנטיקה טובה.

המשקל הולך ועולה. מצבורי שומן מופיעים באזור הבטן, הירכיים, הישבן. לאותה השמנה מתלווים בדרך כלל גם כאבים ברגליים, בברכיים, בגב וכמובן גם תחלואת לב וכלי דם.

חשוב להדגיש כי למרות שאנשים מבוגרים יותר צפויים לעליה במשקל, זו איננה גזירת גורל. אפשר בהחלט לשנות את התמונה כאשר מקיימים אורח חיים מתאים. בניית תפריט תזונתי התואם את הגיל ביחד עם הקפדה על פעילות גופנית בהחלט יכולים לאפשר הפחתה במשקל – בכל גיל. אמנם, ככל שהגיל עולה ההפחתה במשקל תהיה איטית יותר, אולם עם התמדה ורצון, זה פשוט קורה.

יש להימנע מדיאטות הרעבה ובהחלט חשוב שהתזונה תכלול את כל המרכיבים התזונתיים החיוניים. שילוב אימון גופני, אימוני כוח ואימון אירובי יוביל לירידה במסת שומן ועליה במסת השרירים. יש בכך תועלות נוספות, לא רק אסתטיקה כי אם גם חיזוק העצם, מניעת אוסטיאופורוזיס, שיפור היציבה, שינה טובה יותר.

מעודף משקל אצל ילדים לעודף משקל אצל מבוגרים

מלבד ההתייחסות לאנשים מבוגרים שהחלו לסבול ממשקל עודף החל בגיל ארבעים והלאה, הרי שכעת יש לשים דגש עם תופעת העודף משקל אצל ילדים. המחקר מראה כי באף תקופה היסטורית לא היו כל כך הרבה ילדים בעודף משקל כפי שישנם כיום. הילדים היום צמודים למסכים, לסלולר ואינם מבלים בחוץ כמו פעם.

ההנחה עד כה הייתה כי חשוב שבני הנעורים יהיו בעלי משקל תקין על מנת שיהפכו למבוגרים רזים אולם מחקרים חדשים מעניקים תובנה נוספת. המחקרים החדשים מראים כי לא רק הילדים הגדולים הסובלים מעודף משקל צפויים להיות למבוגרים שמנים וככל הנראה יצטרכו לקבל טיפול על ידי תרופות לירידה במשקל. גם ילדי הגן הנחשבים לשמנים יהיו בסבירות גבוה יותר למבוגרים שמנים.

בארצות הברית ערכו מחקר בקרב אלפי ילדים החל מגיל 5 ובו נמצא כי ככל שהילד יהיה שנים רבות יותר במצב של עודף משקל, כך גדל הסיכוי שיגדל להיות מבוגר שמן. עוד הוסיף המחקר כי בגילאי 11 – 12 מתקיים מצב משמעותי ביותר – זהו הגיל שבו הסיכוי לקבע את הרגלי החיים הוא הגדול ביותר.

ילדים צעירים שמנהלים אורח חיים ישבני ואשר אינם פעילים עד לגיל זה יסבלו מהשמנה בסבירות גבוה במיוחד, לאורך כל חייהם הבוגרים. חשוב, אם כן, שההורים יקפידו לסייע לילדיהם לטפל בבעיית ההשמנה, לא פחות מכפי שחשוב לאנשים המבוגרים לעשות יותר בכדי להוריד במשקל.

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל