ניתוחים בריאטרים לקיצור קיבה

רופאהבמהלך העשור האחרון חלה עליה חדה ביותר במספר הניתוחים הבריאטריים (או כפי שהם נקראים בלשון העם, ניתוחי קיצור קיבה) המבוצעים בישראל, כמו במקומות נוספים ברחבי העולם. בשנת 1997 הוגדרה ההשמנה על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחת מהבעיות החמורות ביותר בבריאות הציבור וכמגיפה וכיום ידוע כי הדרך היעילה ביותר לרדת במשקל היא על ידי מעבר של ניתוח בריאטרי שכן טיפול זה מביא לתוצאות הטובות ביותר.

בהקשר זה יש לציין כי לפני שניתן לעבור ניתוח בריאטרי יש להוכיח כי המטופל התנסה במגוון דרכים שמרניות להפחתה במשקל ללא הצלחה וכן יש לוודא כי הוא עומד בכל הקריטריונים למעבר ניתוח בריאטרי: הקריטריון הבסיסי ביותר הוא BMI בין 35-40 עם תחלואה הנלווית להשמנה אוBMI מעל 40.

כיצד יבטיחו הניתוחים השונים ירידה במשקל?

 • ניתוחים רסטרקטיביים דוגמת ניתוח טבעת מתכווננת או ניתוח שרוול קיבה – ניתוחים היוצרים קיבה תפקודית קטנה יחסית או ניתוחים המקטינים את קוטר מוצא הקיבה. מטרת הניתוחים הרסטרקטיביים להקטין את כמות המזון הנצרכת מדי ארוחה, יחד עם זאת, חשוב לזכור כי על מנת לשמור על תוצאות הניתוח יש להקפיד על תזונה נכונה. הניתוחים בקטגוריה זו נחשבים לפשוטים יחסית לביצוע והסיכון הכירורגי הכרוך בביצועם נמוך יחסית. עם זאת, איכות החיים של החולים לאחריהם ויעילותם לטווח הארוך נמוכות יותר בהשוואה לניתוחי תת ספיגה.
 • ניתוחים המשלבים בין תת ספיגה להקטנת נפח הקיבה – בניתוחים אלו לא זו בלבד שיוצרים קיבה תפקודית קטנה יותר, אלא יוצרים מעקף של חלק ממערכת העיכול, על מנת לחבל בספיגה התקינה של המזון. הכוונה היא למשל לניתוח מעקף קיבה ולניתוח מעקף תריסריון.
 • הפחתת התיאבון – מנגנון נוסף שבו פועלים חלק מהניתוחים הבריאטריים הוא המנגנון ההורמונלי. הכוונה היא לכך שלמשל בניתוח שרוול קיבה, מסירים חלק מהקיבה ממנו מופרש הורמון הרעב, הנקרא גרלין וכך מפחיתים את מידת הרעב. עוד יש לציין כי בניתוחים אחרים כמו לדוגמה ניתוח מעקף קיבה, גורמים לשחרור מוקדם של הורמוני שובע.

בנקודה זו חשוב מאוד לציין כי מעבר לכך שהניתוחים משרים ירידה במשקל, הרי שחלק מהניתוחים משפרים באופן מידי ועצמאי את מצבם הבריאותי של המנותחים, כלומר ללא קשר לירידה במשקל. כך לדוגמה ניתוח מעקף תריסריון מביא בקרב הרוב המוחלט של החולים להיעלמות תסמיני הסוכרת הנלווית להשמנה על רקע שינויים מטבוליים והורמונליים שנובעים כתוצאה מהשינויים האנטומיים המבוצעים במערכת העיכול.

כיצד ניתן להחליט לאיזה ניתוח מתאים המועמד?

סך הכול ישנם כיום חמישה סוגים עיקריים של ניתוחים בריאטריים: טבעת מתכווננת, שרוול קיבה, מעקף קיבה ושני סוגים של מעקף תריסריון ולכן לא ניתן לדעת מראש לאיזה ניתוח מתאים המטופל לפני בחינה מדוקדקת של מצבו הבריאותי ומצב ההשמנה שלו. אי לכך, לפני שניתן להפנות את המטופל לניתוח המתאים ביותר עבורו באופן אישי, יש לבצע הערכה טרום ניתוחית.

בין היתר כוללת ההערכה הטרום ניתוחית את המרכיבים הבאים:

 • בדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה ובדיקות קליניות – הכוונה היא למגוון בדיקות שמטרתן לבדוק האם המטופל כשיר לעבור את הניתוח ולכוון את המטפל לסוג הניתוח המתאים ביותר למטופל. בין היתר מדובר בצילום חזה, א.ק.ג, תפקודי כבד וכליות, תפקודי בלוטת התריס, תפקודי קרישה, ספירת דם, גסטרוסקופיה, בדיקות ויטמינים ועוד.
 • הערכה תזונתית לפני הניתוח על ידי דיאטנית בעלת ניסיון בתחום הבריאטרי – אפיון דפוסי האכילה של המטופל, רמת המוכנות של המטופל לשינוי, תיעוד של ניסיונות הירידה במשקל בעבר וכן פירוט אודות הסיבות לכישלון הניסיונות ועוד.
 • הערכה פסיכוסוציאלית ופסיכולוגית – הערכה המבוצעת על ידי עובדת סוציאלית או פסיכולוג שמטרתה לבחון את מידת המוכנות של המטופל לניתוח, את מידת המוכנות שלו לשינוי של התזונה ואורח החיים שלו, את מידת הנכונות שלו להישאר במעקב רפואי ותזונתי לאחר הניתוח ועוד.
 • אם המטופל נוטל תרופות אנטי פסיכוטיות, עליו להגיש אישור מהפסיכיאטר המטפל בו המעיד על כשירות נפשית לעבור את הניתוח.

הניתוח הפופולארי כיום במדינת ישראל מכל הניתוחים הבריאטריים הוא ניתוח שרוול קיבה וזאת אחרי שנים ארוכות בהן שלטה הטבעת המתכווננת. בארצות הברית לעומת זאת, שולט בכיפה ניתוח מעקף קיבה.

מה הן התוויות הנגד למעבר של ניתוח בריאטרי?

לכל ניתוח בריאטרי קיימות התוויות נגד מסוימות. להלן כמה מהן על קצה המזלג:

 • ניתוח טבעת מתכווננת – חולים הנוטלים מספר רב של תרופות ומועמדים הסובלים מבקע סרעפתי גדול לא מתאימים למעבר ניתוח טבעת מתכווננת. כמו כן הניתוח פחות מתאים למועמדים בעלי משמעת עצמית נמוכה ולבעלי חיבה יתרה לממתקים. בדרך כלל ניתוח זה לא מבוצע בבעלי BMI הגבוה מחמישים.
 • ניתוח שרוול קיבה – ניתוח זה אינו מתאים לחולים הסובלים מבקע סרעפתי גדול ולסובלים מהחזר ושטי.
 • ניתוח מעקף תריסריון – ניתוח זה פחות מתאים לאנשים הנמנעים מצריכת בשר שכן הוא מעמיד את המנותח בסיכון לתת תזונה של חלבון ובנוסף לכך הניתוח לא מתאים עבור מטופלים חסרי יכולת התמדה והקפדה על נטילה של ויטמינים.

מעבר להתוויות הנגד הרלוונטיות לכל ניתוח וניתוח באופן ספציפי, ישנן התוויות נגד כלליות. להלן כמה מהן בקצרה:

 • היריון.
 • מחלה סרטנית.
 • התמכרות לסמים או התמכרות לאלכוהול.
 • אירוע מוחי או אירוע כלילי במהלך השנה האחרונה.
 • יתר לחץ דם שערי.
 • הפרעה פסיכיאטרית שאינה מאוזנת.
 • מחלת לב קשה.
 • בעיה הקשורה לקרישת דם לקויה.
 • מטופלים הסובלים מלקות שכלית.
 • באופן כללי כל הוריית נגד לביצוע ניתוח בטן מהווה הוריית נגד לביצוע ניתוח בריאטרי.
 • במקרים מסוימים מתברר בשלב ההערכה הטרום ניתוחית כי המועמד לא כשיר לעבור את הניתוח על רקע חוסר מוכנות לשינוי או חוסר הבנה עמוקה של השלכות הניתוח על החיים והרגלי התזונה. מועמדים רבים רואים בניתוחים הבריאטריים מעין ניתוחי קסמים וראייה זו אינה רק שגויה, אלא גם מסוכנת.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל