טכניקות רגיעה והתמודדות עם סטרס: השפעתן על משקל ותהליכי חיסון

לחץ הפך כבר מזמן, לחלק בלתי נמנע מחיינו, ולעתים קרובות הוא גובה מחיר, מהרווחה הפיזית והנפשית שלנו. מתח יכול לתרום לעלייה במשקל, ולהחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך אותו לקריטי – לחקור טכניקות הרפיה יעילות, שיכולות לסייע בניהול רמות הלחץ.

במאמר זה נעמיק בקשר בין טכניקות הרפיה, הפחתת מתח, ניהול משקל ותפקוד מערכת החיסון.

הקשר בין מתח, משקל ותהליכים חיסוניים

כאשר אנו חווים מתח, הגוף שלנו משחרר קורטיזול, הורמון הקשור להגברת התיאבון ולאגירת השומן. לאורך זמן, מתח כרוני יכול להוביל לעלייה במשקל, במיוחד סביב הבטן. בנוסף, מתח מחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך אנשים רגישים יותר, לזיהומים ומחלות חלילה.

איך מתח משפיע על המשקל?

הקשר בין לחץ נפשי והשמנת יתר, קורה במגוון צורות. הנה כמה מהן:

 • אכילה רגשית: מתח מוביל לרוב לאכילה רגשית, שבה אנשים פונים למזון לא בריא, מה שמוביל לצריכת יתר של מזונות עתירי קלוריות, ולעלייה במשקל לאחר מכן.
 • תשוקה למזונות עתירי קלוריות: במצבי לחץ, ישנה נטייה להתמכר למזונות עתירי שומן, סוכר ומלח. זה יכול לשבש תזונה מאוזנת ולגרום לעלייה במשקל.
 • שינויים הורמונליים: מתח כרוני משבש את האיזון ההורמונלי, משפיע על ויסות התיאבון וחילוף החומרים. רמות גבוהות של הורמון הקורטיזול, עשויות לתרום להצטברות שומן בבטן.

איך מתח משפיע על המערכת החיסונית?

מתח משפיע לרעה על המערכת החיסונית. הנה כמה דוגמאות:

 • תגובה דלקתית: מתח כרוני, גורם סיבות רפואיות להשמנה, בשל דלקת בדרגה נמוכה בגוף, העלולה לפגוע בתפקוד החיסוניות, ולתרום לבעיות בריאותיות שונות.
 • פעילות מופחתת של תאי חיסון: מתח יכול להפחית, את פעילותם של תאי מערכת החיסון, לפגוע ביכולתם להדוף פתוגנים, ולהשאיר אנשים פגיעים יותר לזיהומים.
 • ריפוי פצעים איטי: סטרס ממושך עלול לעכב את תהליך הריפוי של פצעים, ולפגוע ביכולת של מערכת החיסון, לתקן רקמות פגועות ביעילות.

תפקידן של טכניקות הרפיה

טכניקות הרפיה הן כלים רבי עוצמה, שיכולים לנטרל את ההשפעות השליליות של לחץ, הן על נושא המשקל, והן על תפקוד מערכת החיסון. להלן הסברים איך הם יכולים לעזור:

 1. הפחתת מתח: טכניקות הרפיה, כגון תרגילי נשימה עמוקה, מדיטציה והרפיית שרירים עמוקה, מפעילות את תגובת ההרפיה של הגוף, מה שמוביל לירידה ברמות הקורטיזול. על ידי הפחתת מתח, טכניקות אלו יכולות לסייע, במניעת עלייה במשקל הנגרמת על ידי מתח, ולתמוך במאמצי הירידה במשקל.
 2. מניעת אכילה רגשית: בתקופות של לחץ, אנשים רבים פונים לג'אנק פוד, מה שמוביל לאכילה רגשית ולעלייה במשקל. טכניקות הרפיה, עוזרות לאנשים לנהל רגשות מבלי להזדקק לאוכל, ומפחיתות את הסבירות להרגלי אכילה לא בריאים.
 3. שינה משופרת: מתח משבש לעתים קרובות את דפוסי השינה, משפיע על ויסות המשקל, ותפקוד מערכת החיסון. טכניקות הרפיה מקדמות, גורמות לשינה טובה יותר, ומאפשרות לגוף לתקן, לשחזר ולווסת תהליכים מטבוליים ביעילות.
 4. תפקוד חיסוני משופר: מתח כרוני מחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך אנשים רגישים יותר לזיהומים ומחלות. טכניקות הרפיה, כגון מיינדפולנס, הוכחו כמשפרות את תפקוד המערכת החיסונית, על ידי הפחתת סמנים דלקתיים, ושיפור התגובה החיסונית.
 5. אכילה מודעת: טכניקות הרפיה מטפחות אכילה מודעת, הכוללת תשומת לב לרמזי הרעב והשובע, גמילה מסוכר, התענגות על כל ביס, ואכילה ללא הסחות דעת. תרגול זה עוזר לאנשים, לפתח מערכת יחסים בריאה יותר עם אוכל, מה שהופך את ניהול המשקל למצליח יותר.

טכניקות רגיעה והתמודדות עם סטרס

איך לשלב טכניקות הרפיה בחיי היום יום?

כדי ליהנות מהיתרונות של טכניקות ההרפיה, שקלו את האסטרטגיות הבאות:

 • התחילו בקטן: התחילו עם כמה דקות של הרפיה בכל יום, הגדילו בהדרגה את משך התרגול, ככל שתרגישו נוח לעשות זאת.
 • מהי השיטה הטובה לכם ביותר? התנסו בטכניקות הרפיה שונות, כמו מדיטציה, דמיון מודרך, יוגה ועוד, כדי לגלות אילו מהן מהדהדות אתכם, ומשתלבות באורח החיים שלכם.
 • שמרו על עקביות: עקביות היא המפתח, בכל הנוגע לטכניקות הרפיה. שאפו לתרגול קבוע, גם אם זה רק כמה דקות בכל יום, כדי לחוות יתרונות לטווח ארוך.
 • חפשו הדרכות מקצועיות: שקלו להצטרף לשיעורי הרפיה, או לבקש הדרכה ממדריך או מטפל מוסמך, שיכולים לספק לכם הדרכה ותמיכה בהתאמה אישית.
 • שלבו הרפיות בשגרה היומית: שלבו טכניקות הרפיה בשגרת היומיום שלכם. מצאו רגעים במהלך היום, לעסוק בתרגילי נשימה עמוקה, או לתרגל מיינדפולנס, כגון בהפסקות בעבודה או לפני השינה.

שיטות נוספות להתמודדות עם סטרס

כדי לשבור את מעגל הקסמים של הסטרס, המשקל והחיסוניות הנמוכה, חשוב להיעזר בעצות הבאות:

פעילות גופנית סדירה

הוכח כי פעילות גופנית מפחיתה את רמות הלחץ, עוזרת איך לרדת במשקל, ומשפרת את תפקוד מערכת החיסון. שאפו לפעילות גופנית סדירה, המותאמת ליכולות והעדפות האישיות.

תזונה מאוזנת

אמצו תזונה מאוזנת ומזינה, התומכת בבריאות. בחרו במזונות מלאים, שלבו מגוון של פירות וירקות, והגבילו מזונות מעובדים ועתירי סוכר, שיכולים להחריף בעיות מתח ומשקל.

שינה מספקת

תיעדוף שינה מספקת, כדי לאפשר לגוף לנוח ולהתאושש. שינה איכותית ממלאת תפקיד חיוני, בניהול מתח, תמיכה במשקל תקין וחיזוק תפקוד מערכת החיסון.

קבלת תמיכה

פנו לחברים, משפחה או אנשי מקצוע לקבלת תמיכה, כאשר אתם מתמודדים עם מתח או נאבקים בניהול משקל. קשרים חברתיים יכולים לספק תמיכה רגשית, וסיוע בהתמודדות עם לחץ.

אובסיטי – פורטל תרופות להשמנה הגדול בישראל

מבררים על תרופות לירידה במשקל? אובסיטי מספק לכם את כל המידע המתקדם והחדשני.

שאלות נפוצות

האם עודף משקל עצמו יכול לגרום לסטרס?

כן, עקב ירידה בדימוי גוף לחצים חברתיים, והשלכות בריאותיות אפשריות, כתוצאה מהמשקל העודף.

כיצד אוכל לשלב טכניקות לניהול מתחים בשגרת היומיום שלי?

מצאו רגעים במהלך היום, שבהם אתם יכולים לבצע תרגילי נשימה עמוקה, מיינדפולנס, פעילות גופנית קצרה כמו טבטה, והקפידו על שינה מספקת.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל