השמנה דיפוזית

השמנה דיפוזית – הלכה למעשה

אנחנו חיים בעידן בו אחוזי השמנת היתר באוכלוסייה גבוהים ואף נמצאים במגמת עלייה ככל שהשנים חולפות – ככה זה שהאוכל התעשייתי ולא בריא נמצא סביבנו מכל עבר ושאורח החיים במאה ה-21 פאסיבי יותר מאי פעם.

לכל מקרה של השמנת יתר יש חוקים משלו מבחינת היקף העלייה במשקל וגם האופן בו השומן העודף מתפזר בגוף.

כך, לצד אנשים אצלם איברים שונים משמינים יותר מאחרים (למשל הבטן או הרגליים), אצל אחרים ההשמנה היא כללית ומתפזרת בין כל חלקי הגוף. השמנה מהסוג הזה מכונה השמנה דיפוזית, והיא מורכבת יותר להתמודדות בלא מעט מובנים.

ממה נגרמת השמנה דיפוזית?

עלייה כללית במשקל הגוף, שמשפיעה על רבים מהאיברים שלו, עלולה להיגרם עקב לא מעט סיבות. ברור שבהרבה מקרים ההשמנה תיגרם כתוצאה מאורח חיים שאינו בריא, אבל עדיין הצפי הוא שיש לא מעט משתנים מתערבים שיכולים להיכנס לתוך המשוואה. מחלות רבות כוללות השמנה של האדם הסובל מהן כאחת מ"תופעות הלוואי", כאשר בתרחיש אחר ההשמנה עלולה להיגרם עקב תפקוד לקוי של אחת ממערכות הגוף – בעיקר במישור ההורמונלי.

ההנחה כיום היא שהשמנה דיפוזית נובעת במידה רבה מגורמים גנטיים. גם כאשר אורח החיים של אדם אחד דומה פחות או יותר לחברו, ייתכן שאצל אחד ההשמנה שתהיה היא דיפוזית בעוד שאצל השני נקודתית יותר. הסיבות הספציפיות להשפעה הזו על הגוף אינן ברורות, אבל העובדה היא שאנשים שבמשפחה שלהם יש היסטוריה של השמנה דיפוזית נמצאים בקבוצת סיכון מוגבר יותר לסבול מהבעיה.

השמנה דיפוזית

הטיפול: לא פשוט בכלל

עצם ההשפעה של ההשמנה על מערכות ואיברי הגוף השונים הופך את ההתמודדות איתה למורכבת יותר. המשמעות העיקרית של זה היא שהאדם הסובל מהמצב צריך לבצע שינוי משמעותי ודרסטי באורח החיים שלו על מנת שיוכל להחזיר את המצב לקדמותו.

כמו כן הוא לא יכול לצפות בהרבה מקרים לפתרונות קסם. השינוי הזה יכול להביא לירידה הדרגתית במשקל, אבל ההנחה היא שהמשקל לא יחזור לקדמותו בתוך יום וגם לא שבוע. סבלנות היא אחת ממילות המפתח בכל דיאטה, והיא נוכחת במידה רבה בשדה המשחק של ההשמנה הדיפוזית.

השינוי הנדרש מתייחס לתזונה שהאדם מבצע וגם למידת הפעילות שלו. התזונה חייבת להיות מאוזנת, לכלול את כל אבות המזון והרכיבים החיוניים אבל מנגד להוציא מהתמונה את כל הרכיבים שמשפיעים לרעה על הגוף ומשקל הגוף. זו בהחלט יכול להיות המלצה מועילה לגשת לאנשי מקצוע, דוגמת דיאטנית, כדי להתאים תפריט מלא. התפריט הזה רצוי שיכלול שינוי לאורח זמן ולא רק שינוי נקודתי.

הפעילות הגופנית משלימה את המשוואה, כאשר בדרך כלל בלי הספורט לא ניתן יהיה להגיע לתוצאות – לא משנה עד כמה התזונה הינה בריאה. הצורך הוא בפעילות המביאה לירידה במשקל הגוף (פעילות אירובית) תוך שילוב של פעילויות מחטבות יותר. ברור שבמצב הזה צריך לעבוד על רוב מערכות ואיברי הגוף ולא רק על הבטן או הרגליים, להבדיל ממקרים של השמנה נקודתית או פגם מסוים במראה.

מה עם הניתוחים?

שאלה נוספת שצריכה להישאל היא עד כמה הניתוחים הבריאטריים, דוגמת שאיבת שומן או קיצור קיבה, יכולים להיות יעילים במקרה של השמנה דיפוזית. התשובה לשאלה הזו מורכבת ועשויה להיות תלויה במאפיינים הספציפיים של האדם, אם כי ההנחה היא שהסיכויים להצלחת הניתוחים האלה קטנים – לו מכיוון שיש כאן בעיה כללית ורחבת היקף להתמודד איתה, ולא איבר מסוים שמצריך טיפול.

ברור שבכל מקרה ללא אותו שינוי משמעותי באורח החיים אחוזי ההצלחה של הטיפולים האלה יהיו מינימליים ורמת הסיכון שלהם תעלה.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל