טיפול בדיקור סיני לסובלים מהשמנת יתר

דיקור סיניאקופונקטורה או דיקור סיני היא טכניקה השייכת לתחום הרפואה האלטרנטיבית או המשלימה המבוססת על דקירת המטופל בסיכות דקות באזורים מסוימים בגוף. הדיקור הוא חלק אינטגרלי ומהותי מהרפואה הסינית כשישנן עדויות לכך שנעשה שימוש בטכניקה זו בסין עוד לפני המאה השנייה לפני הספירה. תורת הדיקור התפשטה מסין לחלקים נוספים באסיה ובמהלך המאה העשרים הפכה לפופולארית מאוד גם בעולם המערבי.

הרעיון הבסיסי העומד מאחורי הדיקור הסיני

באופן גס ביותר ניתן לכתוב כי לפי התפיסה של הרפואה הסינית, מחלות נוצרות על רקע בעיות בזרימת אנרגיית החיים לאורך הגוף, הנקראת צ'י כשבדרך כלל ההפרעה לזרימה נוצרת בעקבות חסימה. לפיכך לפי הרפואה הסינית כאשר נוצרות חסימות, יש לשחרר אותן במהירות, כשבין היתר ניתן לנסות לשחרר אותן באמצעות דיקור. הצ'י זורמת לאורך נתיבים הנקראים מרידיאנים ולכן המחטים מוחדרות בנקודות שונות לאורך המרידיאנים.

דיקור סיני לטיפול בהשמנת יתר

לפי הרפואה הסינית, הטחול הוא האיבר העיקרי האחראי לתקינות מערכת העיכול שכן הטחול מקבל את המזון מהקיבה ומפיק ממנו את הצ'י. במקרים בהם הטחול עובד בצורה תקינה, כל המזון מומר לאנרגיה, אך כאשר הטחול מוחלש ופגוע, חלק מהמזון לא יומר לאנרגיה ותחת זאת יומר לליחה, שתצטבר בגופנו בצורת שומן. אי לכך, במהלך הטיפול נעשים ניסיונות לברר מה הם הגורמים שהובילו להיחלשות של הטחול ולפגיעה בו.

יש לציין כי בדרך כלל הטיפול שניתן על ידי מדקר סיני אינו מוגבל לדיקור עצמו. כך למשל ייתכן שהמטפל ינחה את המטופל בנוגע לצמחי מרפא מסוימים שעליו לצרוך, בנוגע למזונות שונים שמומלץ כי יימנע מהם ועוד.

גורמים אשר יכולים לפגוע בטחול לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית ישנו מגוון רחב של גורמים שעשויים לפגוע בטחול כשבין היתר מדובר בגורמים הבאים:

  • היעדר פעילות גופנית – לפי האמונה העומדת בבסיס הרפואה הסינית המסורתית, הגוף שלנו זקוק לתנועה וכאשר הוא לא זז, מערכת העיכול סובלת מהאטה ומתקיעות, הליחה מצטברת ביתר והגוף הופך לפסיבי, מה שמשפיע באופן ישיר על פעילות הטחול.
  • עודף פעילות – מצד שני גם פעילות מוגברת בצורה מוגזמת ולא פרופורציונאלית ליכולות הגוף עשויה לגרום לפגיעה בטחול. הכוונה היא לחוסר במנוחה, עבודה במשך שעות רבות מדי, שינה לא תקינה ועוד. אם מתברר כי המקור לבעייתיות בטחול הוא בחוסר שינה, הרי שהטיפול יתמקד בשיפור דפוסי השינה.
  • איברים אחרים – במקרים מסוימים מתברר כי המקור להפרעות בתפקוד של הטחול טמון באיברים אחרים הדורשים טיפול כמו למשל בפעילות הכליות או הקיבה.

גורמים נוספים להרזיה לפי הרפואה הסינית

בתחילת הטיפול מתנהלת שיחה ארוכה בין המטפל למטופל במהלכה מנסה המטפל לברר מה הם הגורמים הרגשיים להשמנה, מה הן נקודות התורפה באורח החיים של המטופל שתורמות להשמנה ומה הם ההרגלים הרעים באורח החיים של המטופל שיש בהם כדי לתרום להשמנה. כמו כן נעשות בדיקות שונות המקובלות ברפואה הסינית כמו לדוגמה אבחון דרך הלשון או אבחון דרך הדופק.

במקרים מסוימים מתברר כי המקור להשמנת היתר לא נעוץ בטחול אלא בגורמים אחרים. כך לדוגמה לעתים מתברר כי המקור להשמנה הוא בהאטת הפעילות של בלוטת התריס ובעיה זו דורשת מן הסתם דיקור בנקודות שונות לגמרי. כמו כן לעתים מתברר כי המקור להשמנה במשיכה יתרה לממתקים, עומס נפשי רב, שאינו קשור ישירות למערכת העיכול ועוד.

בנוסף לכך במקרים מסוימים מתברר כי ההשמנה נובעת כתוצאה מדיכאון או מצב רוח ירוד במיוחד, חוסר סיפוק בעבודה או במערכת הזוגית ועוד.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל