דיאטנית קלינית לשמירה על משקל תקין

תזונאית קליניתבמחקרים רבים מספור שעוסקים בנושא הדיאטות וההפחתה במשקל, נמצא כי רק חמישה אחוז מהאנשים שמצליחים להגיע למשקל תקין לאחר שסבלו מהשמנת יתר בעזרת שינוי אורח החיים, אכן מסוגלים לשמור על משקלם לאורך יותר מחמש שנים. כל היתר לרוע המזל, מעלים את הקילוגרמים שהסירו, כשבחלק ניכר מהמקרים הקילוגרמים נוטים לחזור יחד עם כמה נוספים.

כאשר בחנו את האלמנטים המשותפים לכל אותם ברי מזל שהצליחו לרדת במשקל וליהנות מיציבות של המשקל לאורך שנים רבות, נמצא נתון מעניין: המכנה המשותף הרחב ביותר לכל אותם אנשים שהצליחו להשיל ממשקלם ולשמור על המשקל החדש לאורך הזמן הוא שכולם נמצאו במעקב כלשהו, בתכנית מסודרת הנתונה לפיקוח או שלקחו חלק במסגרת של קבוצת תמיכה הקשורה לירידה במשקל.

במילים אחרות ניתן לכתוב כי על מנת לרדת במשקל ולשמור על המשקל התקין, מומלץ להישאר במעקב ולהקפיד על ליווי מקצועי לאורך הדרך. במאמר שלפניכם נתמקד בסוג ספציפי של ליווי מקצועי וכפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת, הכוונה היא לליווי של דיאטנית קלינית.

מי היא דיאטנית קלינית?

בקרב הציבור הרחב קיים בלבול רב בהגדרות שונות כמו לדוגמה "דיאטנית קלינית", "מאמנת להרזיה ולשינוי אורח חיים", "תזונאית טבעית", "יועצת תזונה" ועוד מונחים רבים הנוגעים לתחום. שימו לב – דיאטנית קלינית היא אשת מקצוע בעלת תואר ראשון במדעי התזונה, שסיימה תקופת התמחות ועמדה בהצלחה בבחינת הרישוי הממשלתית, שהקנתה לה רישיון לעבוד בתחום ואת התואר הרשמי: "תזונאית דיאטנית".

במהלך הלימודים וההכשרה המעשית, רוכשת הדיאטנית ידע רב בחלק מתחומי הרפואה ובמדעי החיים: גנטיקה, ביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, פרמקולוגיה ועוד. נושאים אלו מאפשרים לדיאטנית קלינית להבין את המדע שמאחורי התזונה ולבחור בחכמה את העובדות האמינות מבין שפע הידע הקיים בנושא התזונה כיום, שחלקים רבים ממנו פשוט אינם נכונים.

לפיכך, כאשר באים לפגישת ייעוץ אצל אשת מקצוע העוסקת בטיפול תזונתי, חשוב מאוד לוודא כי מדובר בדיאטנית קלינית, המחזיקה בתעודת תזונאית דיאטנית מטעם משרד הבריאות.

בנקודה זו חשוב מאוד לציין כי לא כל דיאטנית קלינית אכן עוסקת באופן שגרתי בליווי של אנשים המעוניינים להשיל אי אילו קילוגרמים משקלם. ישנן למשל דיאטניות העוסקות בעיקר בתזונת ילדים, אחרות עוסקות בעיקר בטיפול במנותחים לאחר ניתוח בריאטרי ועוד. אי לכך, לפני שמתניעים תהליך טיפולי חשוב לברר מראש האם הדיאטנית עוסקת בתחום באופן שגרתי.

הערכה תזונתית

אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר בתהליך הטיפולי המבוצע על ידי תזונאית קלינית הוא הערכה תזונתית המורכבת מהאלמנטים הבאים:

  • אנמנזה תזונתית – הכוונה היא לפירוט המזונות שאוכל המטופל ולחישוב התצרוכת הקלורית, החלבונים, הפחמימות, השומנים, הוויטמינים והמינרלים.
  • מדידות אנתרופומטריות – הכוונה היא לשקילה שבועית או חודשית של המטופל, המאפשרת לעקוב אחרי קצב הירידה במשקל לאורך הזמן.
  • הרגלי אכילה – מעבר למרכיבי המזון ולחישוב הקלוריות הנצרכות במהלך היממה, חשוב גם כן לשים את הדגש על האופן שבו המטופל צורך את ארוחותיו, לבדוק האם הוא נוהג לאכול ארוחות מסודרות, האם הוא אוכל בחופזה ועוד.

חינוך לבריאות ואספקת ידע מקצועי רלוונטי

אחד התפקידים החשובים ביותר של כל דיאטנית קלינית באשר היא, הוא הקניית ידע מקצועי ויישומי למטופלים. מתברר כי מטופלים רבים פשוט לא מודעים לאופן שבו עליהם לאכול על מנת לרדת במשקל ועל מנת לשמור על משקל היעד לאורך זמן. דיאטנית קלינית העוסקת בתהליכים של ירידה במשקל יכולה להנחיל למטופלים שלה את הידע המתאים ולהדריך אותם צעד אחר צעד בנוגע לדיאטה המתאימה ביותר עבורם באופן אישי.

ראו גם:

פעילות גופנית והשמנת יתר

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל