שאיבת שומן

שאיבת שומן
שאיבת שומן היא הליך כירורגי המשמש להסרת עודפי שומן מאזורים מסוימים בגוף שנחשבים לעקשניים יחסית כמו לדוגמה אזור המותנים, הזרועות והירכיים. מטרת ההליך לעצב את הגוף בלבד ולפיכך הוא מיועד בדרך כלל עבור אנשים שהצליחו להשיל קילוגרמים רבים ממשקלם או עבור אנשים שעוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע, אך חרף כך לא מצליחים להיפטר ממצבורי שומן באזורים מסוימים בגוף.

כבר בשנות העשרים של המאה הקודמת נעשו ניסיונות להסיר חלקים מרקמת השומן של מטופלים בניתוח, אך בתקופה ההיא הטכניקות בהן נעשה שימוש היו פרימיטיביות מאוד ושיעור הסיבוכים בניתוחים לשאיבת שומן היה גבוה מאוד.

כיום ישנן טכניקות רבות בהן מבוצעים הניתוחים לשאיבת שומן כשבין היתר מדובר בטכניקה הנקראת בודיטייט, המבוצעת על ידי המסת רקמת השומן באמצעות גלי רדיו ושאיבת הרקמה המומסת דרך קנולה דקה המוחדרת מתחת לעור המטופל. הניתוח עצמו נמשך סך הכול בין שעה אחת לשעתיים, בתלות בהיקפו.

יש אנשים שחושבים ששאיבת שומן יעילה במקרים של השמנת יתר, אך אין הדבר נכון. שאיבת שומן נכללת בניתוחים נקודתיים יותר בהם המטופל מעוניין להשיל מאיזור מסוים בגופו שומן שהצטבר.

כמה זמן נמשכת ההחלמה לאחר ניתוח שאיבת שומן?

תקופת ההחלמה מניתוח שאיבת שומן משתנה בהתאם להיקף הניתוח, למידת הגמישות של העור ולמצב בריאותו הכללית של המטופל. עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים תקופת ההחלמה לא נמשכת יותר מחודש. בשלבים הראשונים לאחר הניתוח ייתכן כי יופיעו סימנים כחולים על פני העור, שיהוו עדות לנזק המקומי הקל שנגרם לכלי הדם באזור הניתוח. שבוע אחד לאחר הניתוח, הסימנים הכחולים בדרך כלל כבר מתחילים לדהות וגוון העור משתפר בהדרגה.

בדרך כלל ניתן תוך חודש לחזור לשגרת אימונים רגילה אם כי החזרה צריכה להתבצע באופן הדרגתי ותוך התאמה ליכולת של המטופל. באופן כללי מומלץ לבצע את הניתוח לפני גיל ארבעים וזאת כיוון שעד גיל ארבעים רקמת העור מתאפיינת בגמישות רבה יחסית ולפיכך הסיכוי להשגת תוצאות משביעות רצון מבחינה אסתטית גבוה יותר.

מה הן תופעות הלוואי האפשריות של ניתוח שאיבת שומן?

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של ניתוח שאיבת שומן הן שטפי דם כחולים, הופעה של אדמומיות בעור, נפיחות מקומית או כוויה בעור (כוויה היא תופעת לוואי נדירה מאוד). בנוסף לכך הטיפול עלול להוביל לזיהום ולכן יש לקחת אנטיביוטיקה מניעתית במשך חמישה ימים לפחות לאחר הטיפול.

תופעת לוואי שיכולה לגרום לפגיעה מסוימת באיכות החיים היא פגיעה ברמת הרגישות של העור באזור הניתוח. במקרים מסוימים מדובר בירידה ברגישות אך לא אחת מדווחים המנותחים על רגישות יתר באזור המנותח.

הסיבוכים האפשריים של הטיפול הם בעיקר הצטברות של נוזלים באזור ממנו נשאב השומן ודימום מסיבי (נדיר מאוד). כמו כן במקרים רבים נוצר מצב שבו המנותח לא שבע רצון מהתוצאות. במקרים האלו ייתכן כי יבוצע ניתוח נוסף לשיפור התוצאות אך בכל מקרה חשוב מאוד לעבור תהליך מקיף של תיאום ציפיות מול המנתח לפני שמחליטים לבצע את הניתוח וזאת על מנת שלמנותח יהיו ציפיות ריאליות בנוגע לתוצאות הניתוח.

האם ניתוח שאיבת שומן תורם לשיפור הבריאות?

ניתוח שאיבת שומן יכול לתרום לשיפור הביטחון העצמי, לשיפור הדימוי העצמי ולשיפור תחושת העצמי ולכן לא ניתן להמעיט בהשפעה שלו על הבריאות הנפשית. עם זאת, הניתוח מתמקד ברקמת השומן התת עורית ולא ברקמת השומן הוויסצרלית ולאן לא תורם להפחתת התנגודת לאינסולין או למצב הדלקתי הכרוני שנגרם בהשראת רקמת השומן הבטנית.

מעבר לכך, הניתוח לא מונע באופן מוחלט את חזרת רקמת השומן לגודלה הקודם ולכן על מנת ליהנות מתוצאותיו לאורך זמן, חשוב להקפיד על תזונה נכונה ולהתמיד בביצוע פעילות גופנית.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל