מחשבון קלוריות

לאילו צרכים משמש המחשבון הקלורי?

אינספור מילים נכתבו על הדרכים השונות בהן ניתן לרדת במשקל או לשמור על משקל היעד לאחר שהושג, אך את כל הידע שנצבר בנושא זה ניתן לסכם במשוואה פיזיקלית אחת פשוטה: סך כל האנרגיה הנכנסת לגוף פחות סך כול האנרגיה העוזבת את הגוף, שווה לסך כול האנרגיה שתישאר בגוף. במילים אחרות, כל עוד המאזן האנרגטי חיובי, נישאר עם עודפים של אנרגיה, שייאגרו ברקמת השומן, כל עוד מאזן האנרגיה יהיה שלילי, נרד במשקל וכל עוד נישאר מאוזנים מבחינה אנרגטית, המשקל שלנו יישאר יציב וקבוע.

המחשבון הקלורי מסייע לנו לחשב את כמות האנרגיה שצרכנו במהלך היום. חשוב כמובן לזכור היטב את הרכב הארוחות ולא לפסוח על דבר, שכן די בכך שנשכח שאכלנו בסביבות הצהריים מאה גרם שוקולד, בשביל לגרוע מהחישוב למעלה מחמש קלוריות.

היתרונות של מחשבון קלוריות

היתרון המרכזי של מחשבון קלוריות הוא שניתן לקבל בעזרתו הערכה גסה לכמות הקלוריות הנצרכות מדי ארוחה. כמו כן מדובר בדרך טובה להישאר עם יד על הדופק בנוגע למזונות שאנו צורכים במהלך היממה. פעמים רבות אנו אוכלים בהיסח הדעת וכך מגדילים את הסיכוי להשמנה. מאחר ובסופו של יום יש להזין את הנתונים למחשבון, הרי שצריך לתעד כל מנה ומנה שאנו מכניסים לפה. באופן זה אנו למעשה מעלים את המודעות לפעולת האכילה ומקטינים את הסיכוי לאכילה בהיסח הדעת.

החסרונות של מחשבון קלוריות

  • על מנת ליהנות מהיתרונות הרבים הגלומים במחשבון קלוריות, יש לזכור או לתעד היטב את כל המוצרים שצרכנו במהלך היממה מבלי להחסיר פירור.
  • עוד לא נוצר מחשבון הקלוריות שיוכל להכיל את כל המזונות באשר הם. כך לדוגמה חלק ניכר מהמחשבונים לא מחזיקים מידע בנוגע למזונות שאינם כשרים.
  • צורת ההכנה של המנה משפיעה במידה רבה מאוד על הערך הקלורי שלה. כך למשל מחשבון קלוריות יכול לספק ערך ממוצע של מנת שניצל, אך מן הסתם משך הזמן ששהה חזה העוף במחבת וכמות השמן שהספיק לספוג במהלך הטיגון, ישפיעו באופן משמעותי מאוד על הערך הקלורי של המנה.
  • לא תמיד ניתן להעריך בקלות או בדיוק רב את משקל המנה או את גודלה. ישנם מחשבונים המספקים אפשרות להזין לתוכם את משקל המנה בגרמים, אך רובנו לא שוקלים את המזון שאנו אוכלים. אחרים מאפשרים להזין את גודל המנה ביחידות של כפות או כוסות, אבל שוב – מדובר בשיטות שאינן מדויקות יתר על המידה.

המחשבון באתר הוא כלי לבחינת הקלוריות אך לא מספיק כדי לשמור באופן רציף וכן יש לערוך רישום מסודר אצל תזונאים מורשים.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל