מה הקשר בין כולסטרול גבוה והשמנת יתר?

מה הקשר בין כולסטרול גבוה להשמנת יתר?ההקשר העיקרי בין כולסטרול גבוה והשמנת יתר הוא סיכון מוגבר למחלות לב וסוכרת. ידוע שהשמנה ורמות גבוהות של כולסטרול, מזיקות לבריאות הלב.

אך שילוב מצבים אלו עם אחד או יותר מבעיות בריאותיות אחרות, כגון לחץ דם גבוה או רמות גבוהות של סוכר בדם, מוביל סיכונים בריאותיים אלו ליצירת סערה מושלמת הנקראת תסמונת מטבולית.

למרות שתסמונת מטבולית ניתנת למניעה וטיפול, איגוד הלב האמריקאי (AHA) קובע שהסינדרום המטבולי מגביר את הסיכוי ללקות בבעיות בריאותיות חמורות בשלב מאוחר יותר, כולל מחלת לב כלילית, סוכרת מסוג 2, התקף לב ושבץ. למרבה הצער, ככל שאדם מתבגר, כך גובר הסיכוי לאבחון עם תסמונת מטבולית.

מהי תסמונת מטבולית?

המונח "מטבולי" משמש לתיאור האופן בו הגוף משתמש באוכל ומייצר אנרגיה, ותסמונת מטבולית מתארת קבוצת גורמים או מצבים המגבירים את הסיכון למחלות לב ובעיות בריאותיות אחרות, כגון סוכרת ושבץ. אדם עשוי להיות מאובחן עם תסמונת מטבולית אם יש לו שלושה או יותר מהמצבים הבאים:

השמנה בטניתעודף שומן בטן. קו מותניים מוגזם מגביר את הסיכון למחלות לב, והסיכון גובר כשהשומן מצטבר בבטן, בהשוואה לשומן עודף במקומות אחרים בגוף.

רמות סוכר גבוהות בדם – מצב זה מתרחש כשרמות הגלוקוז בדם גבוהות מהרגיל, במדידה זמן צום. רמות גלוקוז בדם הגבוהות ממאה מיליגרם לדציליטר, מגבירות את הסיכון למחלות לב.

רמות טריגליצרידים גבוהות – מצב זה מגביר את הסיכון למחלות לב. רמות טריגליצרידים של 150 מיליגרם לדציליטר, או רמות גבוהות יותר, אינן בריאות.

רמות נמוכות של כולסטרול "טוב" (HDL) – מצב זה מעיד על העדר ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה מספקת, או רמות "טובות" של כולסטרול בדם. רמות גבוהות יותר של כולסטרול טוב מציעות הגנה מפני מחלת לב, כך שככל שהמספר גבוה, כך ייטב. רמות נמוכות מארבעים מיליגרם לדציליטר, ופחות מחמישים, נחשבות לרמות נמוכות מדי.

לחץ דם גבוה – ברמה מעל 130/85 מילימטר כספית, מגביר את הסיכון למחלות לב.

גורמי סיכון לתסמונת מטבולית קשורים לכולסטרול גבוה והשמנת יתר

אז מה הקשר בין כולסטרול גבוה והשמנת יתר?

לדוגמא, כולסטרול גבוה והשמנת יתר עלולים לגרום למצב הנקרא תנגודת אינסולין, מצב בו הגוף אינו מסוגל להשתמש כהלכה בהורמון האינסולין. כשאינסולין משוחרר על ידי הלבלב, הוא הופך לסוכר בדם, כך שהגוף משתמש בו לאנרגיה. תנגודת אינסולין קשורה לתסמונת מטבולית ולהשמנת יתר, ולעיתים קרובות מובילה לסוכרת.

כשהתזונה עשירה בשומנים רוויים וסוכר, הגוף משתמש בכולסטרול בכבד לאחסון אנרגיה עודפת מאוחר יותר. היות וכולסטרול גבוה לבד הוא גורם סיכון משמעותי למחלת לב, מצב של תסמונת מטבולית וכולסטרול גבוה מגביר את הסיכון.

טיפול בתסמונת מטבולית וכולסטרול גבוה

אנשים עם שני מצבים אלו נמצאים בסיכון משמעותי למחלת לב וזקוקים לטיפול אגרסיבי להורדת רמות הכולסטרול הגבוהות, בנוסף לטיפול בגורמי הסיכון האחרים. הטיפול בכולסטרול גבוה כולל שינוי תזונה, נטילת סטטינים או תרופות אחרות, ופעילות גופנית על מנת לעבוד על שומן בטן, להפחית רמות כולסטרול רע ולהגביר את רמות הכולסטרול הטוב.

כדי להבין יותר על כולסטרול גבוה והשמנת יתר המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ממליץ להתייעץ עם הרופא לגבי כמות הפעילות הגופנית הטובה ביותר. יש להתחיל בהדרגה, ולהגביר את הפעילות ככל שהלב מתחזק.

שינוי התזונה כולל הפחתת מזונות עשירים בשומנים רוויים, כגון שומן, חמאה ומוצרים אחרים מבעלי חיים, ושומני טרנס הנמצאים במזונות מעובדים רבים. יש להחליפם בשומנים בריאים מבוססי צמחים כגון שמן זית. גישה זו מסייעת להתמודדות עם תסמונת מטבולית, כולסטרול גבוה והשמנת יתר, ומסייעת לרדת במשקל ולהפחית את הסיכון למחלת לב וסוכרת.

 

 

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל