דיאטת השמנה

דיאטת השמנה? קיים דבר כזה?

במשך שנים רבות היה הכולסטרול דגם פופולארי לחקר מחלות לב והוליד את הרעיון החברתי לפיו כולסטרול תזונתי מעלה את השומנים בדם, ובכך גורם להתקפי לב.

אלא שהרוב המכריע של אנשים יכולים לצרוך כולסטרול מבלי שהוא ישפיע על רמות הכולסטרול שלהם. וכן, גם כאשר כולסטרול תזונתי משפיע על שומנים בדם, הוא בדרך כלל משפיע לטובה. למעשה, בצריכת כולסטרול, הגוף שומר על איזון של רמות הדם.

רוב המזונות מכילים מספר סוגי שומן שונים, אשר חלקם טובים יותר לבריאות מאשר אחרים. אין צורך להוריד את כל השומן מהתפריט באופן גורף. למעשה, מספר שומנים מסייעים לקידום בריאות טובה, אך יש לבחור את הסוגים הבריאים של השומן התזונתי, וליהנות מהם במתינות.

העובדות לגבי דיאטת השמנה

שומנים מסוימים נמצאים במזונות צמחיים ובעלי חיים. שומן הינו אחד משלושת אבות המזון, לצד חלבונים ופחמימות, אשר מספקים אנרגיה לגוף. שומן תומך במספר פונקציות בגוף. ויטמינים מסוימים, למשל, חייבים לפזר שומן ולהזין את הגוף. אך לשומן קיים גם צד אפל.

בן דודו של השומן הוא הכולסטרול, אשר לו קיים תפקיד מכריע במחלות לב, מחלות כלי דם וסוכרת מסוג 2. שומן יכול גם לגרום למחלות אחרות, כולל שומן יתר וסרטן.

מחקרים מצביעים כי כאשר זה מגיע לשומן, יש להתמקד באכילת שומנים בריאים, ולהימנע מהשומנים שאינם בריאים. דיאטת השמנה מיועדת לאנשים בעלי משקל נמוך מהנורמה המומלצת. כאשר הדיאטה מבוצעת באופן נכון ומאוזן, היא גורמת לגדילת אחוזי השומן בגוף ובשרירים.

דיאטה זו מתאימה לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה, מחלות אשר גרמו לתת תזונה או מצבי לחץ. כל דיאטת השמנה מחייבת פיקוח רפואי.

איך משמינים בעזרת דיאטת שומן בריא

הגנים מהווים גורם עיקרי ליכולת ההשמנה. בנוסף, לאחר גיל ההתבגרות ניתן לבנות שריר. שימוש בתוספי תזונה לשם בניית שריר מחייבת פיקוח של דיאטנית קלינית, לשם מניעת נזקים לתפקוד הכבד.

דיאטת השמנה פשוטה לביצוע. מחשבים את כמות הקלוריות הממוצעות הנצרכות ליום, ובתחילה מוסיפים 250 קלוריות יומיות לתפריט. על תוספת הקלוריות להתבצע באמצעות צריכת מאכלים בריאים ומזינים בעלי ערך קלורי רב, דוגמת גרעינים, חטיפי בריאות, דגים, אגוזים, שייק פירות ועוד.

כיצד להוסיף שומנים בריאים לארוחות

קיימות דרכים רבות להוסיף שומנים בריאים בלתי רווים לארוחות הדיאטה. ניתן להחליף מזונות עשירים בשומנים רוויים דוגמת חמאה, בשר אדום ומוצרי חלב עתירי שומן, עם מזונות עשירים בשומנים בלתי רוויים כגון דגים, קטניות, אגוזים, ומוצרי חלב דלי שומן. מקורות טובים אחרים של שומנים בריאים הם אבוקדו, גרעיני דלעת ושומשום.

בישול עם שומנים בריאים דוגמת שמן זית, קנולה, חריע, שומשום, חמניות, בוטנים, פשתן וסויה, גם הם דרך בריאה להוסיף שומן בריא יותר וחומצות שומן בריאות לתוך דיאטת ההשמנה. אומגה 3 מהווה שומן בריא אשר נמצא בדגים שומניים, שמן דגים, קנולה, אגוזי מלך וזרעי פשתן, אשר עשויים להיות מועילים במיוחד לבריאות.

באכילה במסעדות או בבישול ביתי, ניתן לבחור פריטי תפריט עשיר אשר מורכב משומנים בריאים ודלים בשומן רווי, שומן טרנס וכולסטרול. יש להימנע מאוכל מטוגן ובשר אדום, ובמקומם לבחור דגים או עוף וירקות צלויים, אפויים, מאודים או מבושלים. רטבים בריאים לסלט מורכבים משמנים בריאים דוגמת שמן זית או שמן קנולה.

אין להגזים עם דיאטת ההשמנה

גם שומנים בריאים יש לצרוך במתינות. כמות השומן הבריא לגוף תלויה במשקל, בגיל, בסגנון החיים ובבריאות הכללית של האדם. רופאים ממליצים להגביל את צריכת השומן הכללית לכמות של 20-35% מהקלוריות הנצרכות. שומנים רוויים צריכים להיות מוגבלים לכמות פחותה מ-10% מסך הקלוריות הנצרכות, או אפילו 7% למי שובל ממחלת לב וכלי דם.

יש לבדוק עם הרופא את כמות השומן המתאימה, ולבצע מעקב אחר צריכת השומן היומית.

תפריט דוגמא לדיאטת השמנה

בוקר: 2 כוסות דגני בוקר עם כוס חלב 3%

ביניים: פרי וגביע מעדן 3%

צהריים: חזה עוף, טחינה, סלט ירוק, אורז לבן

ביניים: גביע יוגורט 5% או 2 תפוחים

ערב: טונה, סלט, טחינה או שמן זית, פרוסת לחם מלא

ביניים: מעדן

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל