ירידה במשקל

ירידה במשקל – טיפול רב תחומי בשילוב טיפול תרופתי להשגת תוצאות משופרות

בארץ ובעולם קיימים מרכזים המתמקצעים בטיפול בהשמנת יתר, המיישמים תוכניות טיפול ייעודיות ומותאמות אישית, ששמות את הדגש על הליווי הצמוד של המטופל על ידי צוות מקצועי רב-תחומי, כאשר המטרה היא להשיג ירידה במשקל ושינוי בסגנון החיים באופן ארוך טווח, כדרך לשמירה על תוצאות הטיפול לכל החיים. במקרים רבים, מדובר בליווי המהווה התערבות אינטנסיבית מאוד בסגנון החיים של המטופל באמצעות תוכניות טיפול מקיפות מאוד, בהובלת רופאים מומחים שהתמקצעו בתחום השמנת היתר ובטיפול התרופתי בה, בשילוב עם דיאטנים קליניים בעלי התמחות ספציפית בתחום, ייעוץ לפעילות גופנית לתמיכה בירידה במשקל ולעיתים גם טיפול התנהגותי-תזונתי.

כיום אף קיימת הסכמה מגובה מחקרית, כי ליווי צמוד על ידי צוות טיפולי רב תחומי מהווה כלי אפקטיבי לירידה במשקל ולהטמעת שינוי התנהגותי ארוך טווח, בפרט במצבים מורכבים המערבים מחלות כרוניות נלוות כגון סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. זאת בניגוד לייעוץ אשר ניתן על ידי רופא שאינו מומחה בטיפול בהשמנת יתר, כמו רופא המשפחה למשל, שבמקרים רבים עשוי להיות בעייתי בשל סיבות מגוונות כגון חוסר זמן, מחסור באמצעים נאותים למתן תמיכה רחבת טווח, קושי במתן ייעוץ אישי מעמיק ובמקרים רבים גם חוסר התמקצעות מספקת בתחום.

על מה מבוססת גישת הטיפול הרב-תחומית?

גישות שונות המבוססות על ליווי צמוד של צוות מקצועי רב תחומי כבר ידועות כאפקטיביות בטיפול בסוכרת, ביתר לחץ דם ובריאטריה, אך בשנים האחרונות התווספו הוכחות מחקריות התומכות ביישום של המודל הטיפולי הרב תחומי ספציפית בתחום של השמנת יתר ודיכאון. מודל זה הכולל טיפול תזונתי, תרופתי, התנהגותי ועוד, יכול לסייע להשיג בפועל ירידה במשקל שהיא גם מתמשכת לאורך זמן וגם הרבה יותר משמעותית מבחינה קלינית, בהשוואה לטיפול שאינו כרוך בליווי רב-תחומי צמוד.

כך גם כשמדובר בייעוץ תזונתי – למרות שאנשי מקצוע שונים ממקצועות הבריאות יכולים לתת תמיכה והכוונה בנושא זה, כיום יש הוכחות מחקריות התומכות בכך שדיאטנים קליניים הם אנשי המקצוע המתאימים ביותר לייעץ וללוות את התהליך המורכב של ניהול משקלם של מטופלים עם השמנת יתר ועודף משקל. גישה זו אף מגובה בסקירת מחקרים קליניים שכסתה 5,500 מבוגרים שקיבלו ייעוץ תזונתי על ידי דיאטנים קליניים, אשר הדגימה את יעילות הטיפול מבחינת שיפור איכות התזונה, איזון מדדי סוכרת והירידה במשקל. מספר מחקרים קליניים נוספים אף תומכים ביתרונות של ליווי תזונתי על ידי דיאטנים קליניים, במשולב עם ייעוץ רפואי אשר ניתן כחלק מטיפול של צוות רב-תחומי מלווה.

מחקר חדש: טיפול תרופתי בשילוב עם טיפול התנהגותי-תזונתי

לאחרונה (פברואר 2020) פורסמו תוצאותיו של מחקר קליני בהקשר של הטיפול התרופתי בהשמנת יתר באמצעות התרופה סאקסנדה (במינון 3.0 מ"ג) בשילוב עם טיפול התנהגותי-תזונתי. המחקר שפורסם בכתב העת OBESITY, בחן את השאלה האם הטיפול התרופתי יכול להניב תוצאות משמעותיות יותר בירידה במשקל, כשהוא מלווה בטיפול התנהגותי-תזונתי אינטנסיבי, וזאת כחלק מתוכנית ליווי פרטנית של המטופל. המחקר נערך בארה"ב במספר מרכזים לטיפול בהשמנת יתר במרפאות קהילתיות.

תוצאות המחקר העלו כי בתום 56 שבועות, הטיפול ההתנהגותי-תזונתי האינטנסיבי ששולב עם פלסבו (תרופת דמה) הוביל לירידה משמעותית במשקל אצל 40% מהמשתתפים, אך תוצאה זו השתפרה באופן משמעותי כשהטיפול ההתנהגותי שולב עם טיפול תרופתי מבוסס סקסנדה.

תוצאות המחקר מעלות שאלות בנוגע להיקף שבו ייעוץ התנהגותי-תזונתי פרטני ואינטנסיבי, בהשוואה לייעוץ פחות אינטנסיבי הנוגע לאורחות חיים, תורם לירידה נוספת במשקל מעבר לטיפול התרופתי בסאקסנדה.

כיצד התבצע המחקר?

במחקר השתתפו 282 מבוגרים עם השמנת יתר והטיפול התבצע בקליניקות ייעודיות במספר מרכזים רפואיים. כל משתתפי המחקר קיבלו 23 פגישות של ייעוץ התנהגותי-תזונתי פרטני בנות 15 דקות, שנפרסו על פני 56 שבועות. הפגישות נוהלו על ידי דיאטנים קליניים מוסמכים והן היוו חלק מפרוטוקול טיפול מפורט מאוד לירידה במשקל. בתום 28 שבועות, המשתתפים בקבוצת הטיפול ההתנהגותי שקיבלו פלסבו הפחיתו בממוצע 5.4% ממשקלם ההתחלתי. זאת בהשוואה להפחתה המשמעותית יותר במשקל של 8.4% מהמשקל ההתחלתי, בקבוצת המשתתפים שקיבלו ייעוץ התנהגותי בשילוב עם טיפול תרופתי מבוסס סאקסנדה.

מתוך שתי קבוצות הטיפול, 44.3% בקבוצת הפלסבו ו- 69% בקבוצת הטיפול התרופתי השיגו ירידה במשקל של לפחות 5% ממשקלם ההתחלתי – עובדה המהווה קריטריון מקובל להערכת ירידה במשקל משמעותית מבחינה קלינית. בתום השבוע ה- 56 הייתה עלייה מועטה במשקל בשתי קבוצות המחקר (בהשוואה לשבוע 28), כך שהירידה הממוצעת במשקל בקבוצת הפלסבו עמדה על 4%, בהשוואה ל- 7.4% בקבוצת הטיפול התרופתי, כאשר 38.8% מקבוצת הפלסבו בהשוואה ל- 61.5% מקבוצת הטיפול התרופתי הפחיתו 5% או יותר ממשקלם.

בנוסף, ירידה במשקל בשתי קבוצות הטיפול התקשרה ישירות לשיפור באיכות החיים כמו גם לשיפור מבחינת גורמי סיכון קרדיו-מטאבוליים – שיפור שהיה גבוה יותר בקבוצה שקיבלה טיפול תרופתי, אשר התבטא במדד היקף המותניים, רמות הטרידליצרידים בדם, רמות הסוכר בצום וההמוגלובין המסוכרר (A1c).

טיפול תרופתי בשילוב ליווי מקצועי רב תחומי: מסקנות החוקרים

בתום המחקר החוקרים סיכמו כי מדובר בתוצאות מרשימות, בפרט כשמדובר היה בליווי שהתבסס על פגישות ייעוץ פרטניות קצרות יחסית (15 דקות), ללא פגישות תמיכה קבוצתיות לירידה במשקל.

בראיון עם אחת מהחוקרות, נאמר כי לשתי הגישות הטיפוליות ששולבו המחקר, הטיפול התרופתי וההתנהגותי-תזונתי, יש מנגנוני פעולה משלימים, ועל כן כדאי שדיאטנים קליניים ואנשי מקצוע מוסמכים נוספים יעברו הכשרה למתן ייעוץ התנהגותי-תזונתי מסוג זה, שתסייע להנגיש התערבות טיפולית חיונית זו לכמה שיותר מטופלים, כך שבסופו של דבר מיליוני אמריקאים המתמודדים עם השמנת יתר וסיבוכים נלווים יתרמו ממנה.

לדברי פרופ' ריאן (Ryan) ממכון המחקר פניננגטון ביומדיקל (שלא נמנית על צוות החוקרים), מדובר במחקר בעל חשיבות רבה, שהראה כי לכלל אנשי הצוות הרב תחומי – מעבר לרופא המטפל, יש תפקיד חשוב בכל הקשור לניהול המשקל של המטופל, כמו במקרה הזה בו מתן ייעוץ התנהגותי-תזונתי היווה קואצ'ינג פרטני לירידה במשקל.

ד"ר וואדן (Wadden), שהוביל את המחקר, הוא רופא המתמחה בטיפול בהשמנת יתר בשיטות הכוללות שינויים באורח החיים, דיאטות עם כמות קלוריות נמוכה מאוד, פעילות גופנית, טיפול תרופתי בהשמנה ובריאטריה, שחוקר את התוצאות המטאבוליות והפסיכולוגיות של השמנת יתר וירידה במשקל.

קישור למחקר המלא: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.22726

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל