מהן התרופות הכי פופולאריות לטיפול בהשמנה ב-2022

כולנו מכירים את התחושה הזו של אחרי ארוחות החג, כשאנו מבטיחים לעצמנו שוב שנהיה בדיאטה עד הסדר הבא. עבור אנשים הנאבקים  בעודף משקל, ארוחת החג היא חברה ותיקה ומאתגרת בכל שנה. ירידה במשקל או טיפול בהשמנה מוכר יותר ויותר כתופעה שראוי להתייחס אליה כמצב רפואי. כיום רופא משפחה רשאי לרשום תרופות מרשם ייחודיות וחדשניות לטובת מצב רפואי של עודף משקל. לא תאמינו אילו פיתוחים חדשניים יש היום על המדף. זה לא קורה בין לילה, אבל זה בהחלט מחליף את תרבות הניתוחים.

מדוע עודף משקל הוא מצב רפואי לכל דבר? 

כדי להבריא ממחלה, יש לקיים שגרה מועילה, להיתמך בסביבה הקרובה, ולהיות בליווי ומעקב בעת נטילת תרופות. כך גם בטיפול תרופתי לירידה במשקל,  הליך רפואי לכל דבר. סביב כולנו ישנם אנשים שנאבקים במשקלם: חברים, בני משפחה, בני ובנות זוג ועוד.  אולי אפילו אנחנו אלה שנאבקים. השמנה אינה רק תופעה המשפיעה על המראה חיצוני. חמור מכך, היא פוגעת בבריאות הנפשית הגופנית ואף מהווה גורם מכריע בפגיעה באיכות החיים לאורך זמן. 

איך בוחרים מה הטיפול המתאים? 

אי אפשר שלא להבחין כמה השוק מוצף בהצעות ושירותים עבור הנאבקים במשקל ובהיקפים. למעשה השינויים שהתרחשו בתחום הרזיה והטיפולים התרופתיים בעשור האחרון כוללים ניתוחים רבים

(שרוול, קיצור קיבה) ותרופות מרשם (אוזמפיק או סקסנדה).

רוב אנשים המגיעים לטיפול תרופתי לטובת הורדה במשקל ניסו כנראה במשך שנים דיאטות, מאמנים, ותזונאים. כמו גם תוכניות אישיות ותוכניות קבוצתיות. רבים יעידו כי גם אם משקלם ירד לתקופה, אחרי כל ירידה הייתה עלייה. ברוב הפעמים עלייה בכמה קילוגרמים נוספים על המשקל המקורי. תרופות מרשם כמו אוזמפיק וסקסנדה פותחו כחלק מהבנה שאל תופעת ההשמנה יש להתייחס כמחלה לכל דבר. אוזמפיק, אשר פותחה בתחילה כתרופה לטיפול בסוכרת היא תרופה שמסייעת בירידה במשקל לאורך זמן, באופן הדרגתי כחלק מתהליך של הבניית שגרה.

אוזמפיק כמו גם סקסנדה, פותחו במעבדות במהלך העשור האחרון, תחילה כטיפול לסכרת ואחר מכן לטיפול בהשמנת יתר, לאחר שמשרד הבריאות הישראלי, בעקבות ארגון הבריאות העולמי הגדיר את תופעת ההשמנה, כתופעה הפוגעת באחוז גבוה מהמבוגרים בישראל ויש להתייחס אליה כמחלה כרונית ש״לא עוברת לבד״.

איך עובדות אוזמפיק ותרופות הרזיה אחרות?

אוזמפיק עובדת על מנגנוני שובע. החומר הפעיל בתרופה, עובר דרך שכבת העור בהזרקה עצמית פעם בשבוע או בהתאם למינון שהרופא התאים עבורכם. התרופה מחקה את ההורמונים המופרשים בגופנו כתגובה טבעית לאכילה. כלומר גם הקיבה וגם המח שניהם מגיבים לתרופה, באופן שבו היו מגיבים לאכילה מספקת. כמו כן, לאחר אכילה של ארוחה מזינה קצב התרוקנות הקיבה מאט גם הוא ורמות הסוכר בדם מתווסתות. מחקרים העידו כי בנוסף נטילת התרופה גרמה להפחתה בחשק למאכלים שומניים. אוזמפיק מסייעת בשינוי התזונה.  

סקסנדה, לעומת זאת, עובדת על מנגנון דומה אך נדרשת צריכה של פעם ביום. כלומר, התרופה משפיעה על המנגנון במח שמפעיל את תחושת השובע, וזו משפיע על קצב האטת התרוקנות הקיבה.

בעת נטילת התרופה הגוף מקבל ״מסר״ לויסות תיאבון ושובע. 

מי עשוי להימצא מתאים לקבלת מרשם אוזמפיק?

המדד המקובל לבחינת עודף משקל הינו bmi. חישוב של מסת גוף שכל רופא ומאמן גופני מכיר. חישוב פשוט יתן תוצאה שתעיד עד כמה המשקל עודף ומסכן את הבריאות. המתאימים לקבלת מרשם הם אנשים שערך -bmi שלהם הוא 30 ומעלה והם מעל גיל 18, כמובן שכרגע התרופה ניתנת אך ורק באישור מיוחד של משרד הבריאות.

כך שאם יש לצידך איש או אישה שטרם התייעצו עם רופא  לגבי הפתרונות החדשים למאבק בעודף משקל זה הזמן. היום ישנם פתרונות תרופתיים תחת מעקב שמסוגלים להחליף ניתוח. אם הבריאות שלהם חשובה לך, או אם נדרש לך פתרון שיאפשר לך להיכנס לדרך חדשה, זה הזמן ללמוד על הפתרונות החדשים. פורטל התרופות לירידה במשקל מזמין אותך לקרוא עוד ולהשאיר פרטים באתר לקבלת המלצות ומידע שימושי. 

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל