תרופות לירידה במשקל

תרופות לירידה במשקל מסייעות למנוע עלייה חוזרת במשקל לאחר מעקף קיבה

ניתוחים בריאטריים מהווים אחת מהדרכים היעילות לירידה במשקל ולאיזון המדדים המטבוליים הנלווים (כגון רמות סוכר ושומני הדם) במצב של השמנת יתר. מטופלים עשויים להפחית כ- 60% מהמשקל העודף לאחר ניתוח מעקף קיבה ואצל כ- 80% מהם, הסוכרת מתאזנת. אך למרבה הצער, ניתוחים בריאטריים אינם מהווים "טיפול קסם", ויש להם לא מעט סיכונים לסיבוכים – חלקם קשים מאוד. מחקרים אף מצביעים על שכיחות גבוהה של עלייה משמעותית במשקל לאורך השנים שלאחר הניתוח, ואיתה חוזרות גם המחלות הנלוות להשמנה. רופאים וחוקרים מייחסים את העלייה החוזרת במשקל לאופי הכרוני (החוזר ונשנה) של מחלת ההשמנה.

לאחרונה, מחקר חדש מצא כי תרופות מרשם להרזיה משנות את דפוס העלייה החוזרת במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה, ובכך מפחיתות את הסיכוי לעלייה מהירה ומשמעותית במשקל לאחר הניתוח. תוצאות המחקר התבססו על ניתוח הנתונים הרפואיים של למעלה מ- 1,100 מטופלים, שהראו כי תרופות לירידה במשקל סייעו לשמר את 'יציבות המשקל' בתקופת מעקב של 7 שנים לאחר הניתוח. זאת בהשוואה למטופלים שלא קיבלו טיפול תרופתי לאחר הניתוח, או כאלו שלא הקפידו ליטול את הטיפול, ועלו בחזרה במשקל באופן משמעותי.

'יציבות המשקל' הוא מונח הלוקח בחשבון את העובדה ששינויים קטנים לכאן ולכן במשקל לאורך זמן הם צפויים ונורמאליים. לכן בהגדרה של 'יציבות המשקל',  נכללות תנודות במשקל בטווח של ±5 ק"ג לאחר תהליך של  הרזיה (ניתוחי או אחר). כך גם 'עלייה חוזרת במשקל'- המוגדרת כתוספת משקל מעבר לטווח של 'המשקל היציב'.

כיום מעריכים כי בחמשת השנים שלאחר ניתוח מעקף קיבה, לפחות 50% (!) מהמטופלים עולים בחזרה כ- 15% מהמשקל (העלייה מחושבת מנקודת המשקל הנמוך ביותר שהושגה לאחר הניתוח), ו- 3/4 מהמטופלים עולים למעלה מ- 20% מהמשקל שהופחת.

המחקר החדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת המדעי Obesity, מביא איתו בשורה חדשה, לאחר שמעקב ארוך טווח אחרי מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה, הדגים כי העלייה החוזרת במשקל לאחר הניתוח, ניתנת לבלימה על ידי טיפול בתרופות מרשם לירידה במשקל.

מתוך כלל המשתתפים במחקר, 46% טופלו תרופתית לאחר הניתוח (מתוכם 34% נטלו רזין, 21% נטלו טופמקס ו- 44% נטלו שילוב של שתיהן), ו- 54% לא טופלו תרופתית.

תוצאות המחקר הראו כי תרופות לירידה במשקל הפחיתו את שיעור העלייה ההדרגתית במשקל בכ- 10% (בחישוב מנקודת המשקל הנמוכה ביותר שהושגה לאחר הניתוח), וכן הפחיתו את הסיכוי לעלייה מהירה במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה בכ- 27%-42%.

עוד נמצא, כי בקרב משתתפי המחקר שעלו בחזרה במשקל, באחוזון הגבוה ביותר של העלייה במשקל – עם מטופלים שעלו בחזרה כ- 41% מהמשקל שהופחת – היו חולי סוכרת ומטופלים שנרשמו להם תרופות לירידה במשקל אך הם לא נטלו אותן.

תוצאות מחקר זה הן חשובות מאוד, מפני שהסיכון לסיבוכים ולתמותה כתוצאה מניתוח בריאטרי חוזר הוא גבוה יחסית, בהשוואה לסיכוני הניתוח הראשון. לכן אופציה תרופתית למניעת עלייה חוזרת במשקל היא עדיפה הרבה יותר מניתוח חוזר.

תוצאות מחקר זה מחזקות את תוצאותיו של מחקר קליני מבוקר פלסבו מוקדם יותר, בו נבחנה השפעת טיפול תרופתי בסקסנדה בקרב חולי סוכרת סוג 2 שעברו ניתוח מעקף קיבה או שרוול. התוצאות הראו שאיזון רמות הסוכר לאחר הניתוח היה משמעותית טוב יותר אצל מטופלים שנטלו סקסנדה, לעומת מטופלי קבוצת הפלסבו. בנוסף, גם תוצאות הירידה במשקל היו טובות יותר בקבוצת הטיפול התרופתי. מטופלים שנטלו סקסנדה הפחיתו בהדרגה יותר משקל לעומת קבוצת הפלסבו.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל