צריכת סוכרים והשמנת יתר

צריכת סוכרים

צריכת סוכרים והשמנת יתרמגיפת ההשמנה גדלה ברחבי העולם במהלך שלושים השנים האחרונות בכל מגזרי החברה. בשנת 2010, עודף משקל והשמנה נאמדו כגורם ל-3.4 מיליון מקרי מוות ול-3.8% נכויות ברחבי העולם. ארגון הבריאות העולמי מעריך שקיימים 1.9 מיליארד מבוגרים בעולם, הסובלים מעודף משקל.

אם המגמות הנוכחיות יימשכו, ההערכה היא כי עד שנת 2030, כ-2.16 מיליארד אנשים ברחבי העולם יסבלו מהשמנת יתר.

השמנה מתרחשת כשצריכת האנרגיה ממזונות או משקאות עולה על ההוצאה האנרגטית באמצעות מטבוליזם או פעילות גופנית. קיימות שיטות רבות בהן ניתן לסווג בריאות ביחס למשקל, אך הנפוצה ביותר היא מדד מסת גוף, BMI.

הגדרת השמנת יתר

אדם נחשב לשמן ביותר כשה-BMI שלו עולה על 30. למרות ש-BMI גבוה אינו נחשב למדד האבחנה הסופית של השמנת יתר, שכן לחלק מהאנשים יש שרירים מוגזמים, מה שמגביר את משקלם באופן משמעותי, זהו בדרך כלל סמן טוב למשקל יתר.

כיצד סוכר משתלב עם מגיפת ההשמנה?

צריכה מוגזמת של משקאות קלים ממותקים נקשרת לעלייה במשקל, היות והיא מספקת מקור עיקרי ומיותר של קלוריות, עם מעט ערך תזונתי, או ללא ערך תזונתי כלל.

נתונים מדעיים מראים ששינוי רמות השומן בגוף, מתרחש עם שינוי צריכת סוכרים, מתוך שינוי באיזון האנרגיה, ולא כתוצאה מבעיות פיזיולוגיות או מטבוליות של מונוסכרידים.

כשבוחנים את מהירות העלייה במשקל לאחר צריכה מוגברת של סוכרים, נראה הגיוני שהפחתה בצריכת סוכרים היא מרכיב רלוונטי של שיטה להפחתת הסיכון הגבוה של עודף משקל והשמנה.

הראיות המדעיות: צריכת המשקאות הקלים עלתה

גודל המנות והמשקאות המתוקים עלו באופן משמעותי במהלך ארבעים השנים האחרונות, וילדים ומבוגרים שותים משקאות קלים ממותקים כיום יותר מתמיד.

לפני שנת 1950, בקבוקי משקאות קלים הכילו שישה גרם סוכר. בשנת 1950, יצרני המשקאות הקלים הציגו בקבוקים גדולים יותר שהכילו פי שניים כמויות סוכר, והפכו לזמינים באופן נרחב עד שנת 1960.

עד תחילת שנת 1990, בקבוקי פלסטיק גדולים של משקאות קלים ממותקים, הפכו לנורמה. היום, בקבוקי השתייה הממותקים זמינים אפילו בגדלים גדולים יותר, של ליטר וחצי.

המלצות תזונתיות

ארגון הבריאות העולמי מדווח על צריכת סוכרים בתזונה, ופרסם דו"ח המדגיש את הצורך בהפחתת צריכת סוכרים בחמישה אחוזים מצריכת האנרגיה. פירוש הדבר הוא שבע כפיות סוכר ליום למבוגר, ו-4-6 כפיות סוכר לילדים בגילאי 5-11.

הגבלות אלו יצליחו לבלום את העלייה בהשמנה. על מת להפחית עוד יותר את מגיפת השמנת היתר, רופאים ממליצים:

להקפיד על תזונה מופחתת קלוריות – העומדת על 1200-1500 קלוריות ליום לנשים, ו-1500-1800 קלוריות ליום לגברים. חשוב להפחית את צריכת הקלוריות ממזוות ממותקים ושומניים, ולהגביר את צריכת הקלוריות של ירקות ומזונות עמילניים.

להקפיד על פעילות גופנית – במשך חצי שעה לפחות ליום, חמש פעמים בשבוע. מומלץ לבצע פעילות גופנית בעוצמה בינונית.

להצטרף לקבוצת ייעוץ או תמיכהמחקרים הוכיחו שקהילות תומכות הן המפתח לעיצוב אורח חיים בריא ובחירות תזונתיות בריאות.

עוד בנושא:

חשיבות הגמילה מסוכר

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

מקווים שנהנת לקרוא, אבל אם הגעת עד לכאן אז אולי יעניין אותך גם:
רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל