השמנת יתר ודיכאון

אם אני סובל מדיכאון, האם אני נמצא בסיכון לפתח גם השמנת יתר?

אנשים הסובלים מדיכאון או מחרדה עלולים להעלות או לרדת במשקל, בין אם ישירות בגלל מצבם הנפשי ובין אם בגלל השימוש בתרופות המשמשות לאיזון מצבם הרגשי. כמו כן, דיכאון וחרדה הם שני מצבים אשר עשויים להתקשר לאכילת יתר, לבחירת מזונות לקויה ואף לאורח חיים שאינו מערב פעילות פיזית מספקת. לכן, לאורך זמן העלייה במשקל עלולה להוביל לעודף משקל ומשם להשמנת יתר ודיכאון.

בארה"ב למשל, למעלה מ- 40% מהמבוגרים המאובחנים עם דיכאון סובלים גם מהשמנת יתר, ובאופן כללי ידוע שלמבוגרים הסובלים מדיכאון יש סיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנת יתר, בהשוואה למבוגרים שאינם בדיכאון.

בדומה לכך, לילדים החווים דיכאון לרוב יש BMI הגבוה מזה של ילדים שאינם סובלים מדיכאון. במחקר שעקב אחר מתבגרים שאובחנו עם דיכאון, נמצא כי הם נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח השמנת יתר שתמשך לכל אורך תקופת התבגרותם. החוקרים טענו כי הבנת אותם גורמים משותפים, הביולוגיים והחברתיים, המקשרים בין מצב רוח ירוד לבין השמנת יתר ועודף משקל תסייע הן למניעה והן לטיפול של שני המצבים יחד.

אם אובחנתי עם השמנת יתר, האם אני נמצא בסיכון לפתח דיכאון?

השמנת יתר קשורה פעמים רבות למצבים רגשיים, כגון עצב, חרדה ודיכאון. במטא-אנליזה של מחקרים קליניים שבחנה את הקשר בין עודף משקל והשמנת יתר לבין דיכאון, במטרה לזהות את אותם גורמים משפיעים שיכולים להוביל לפתרונות טיפוליים ומניעתיים, נמצא כי קיים קשר של הדדיות בין דיכאון לבין השמנת יתר ודיכאון מהווה גורם שמעלה את הצפי להשמנת יתר. כמו כן, אנשים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון הגבוה פי 55% לפתח דיכאון, בהשוואה לאנשים ללא השמנת יתר.

בנוסף לכך, השמנת יתר ודיכאון מהווים גורמי סיכון לבעיות בריאותיות נלוות, הכוללות סוכרת, יתר לחץ דם, כאבים בגוף ובפרט כאבי מפרקים, הפרעות שינה, מחלות לב וכלי דם, ועוד, מה גם שכל אחד ממצבים אילו מהווה בפני עצמו גורם סיכון להתפתחות דיכאון. אולם חשוב תמיד לזכור שאסטרטגיה טיפולית מקיפה, המותאמת אישית על ידי צוות רב תחומי של אנשי מקצוע, יכולה למנוע התפתחות של מצבים הנלווים לבעיה הראשונית.

למשל, טיפול מקצועי בדיכאון יכול לסייע להעלות רמות אנרגיה וחיוניות, מה שיאפשר לעשות יותר פעילות פיזית ולמנוע עלייה נוספת במשקל. הפחתה במשקל ושמירה על המשקל הנמוך יותר, תתרום להעלאת המוטיבציה בכל הקשור לשינויים באורח החיים, לשינויים בתזונה ולהמשך ההתמודדות עם בעיות רגשיות בליווי תמיכה של איש מקצוע.

התוכנית המותאמת אישית תקבע בכפוף לאבחנה מקיפה של המטופל בתחילת המסע הטיפולי, ובהתאם למטרה אליה הוא שואף להגיע. אפשר תמיד להתחיל עם שינויים קטנים ובהמשך לאמץ צעדים מקיפים יותר, או לחלופין להתחיל באימוץ שינוי גדול כבר בהתחלה – הכל כפי שיוחלט בהתייעצות עם הרופא המתמחה בטיפול בהשמנת יתר והצוות המקצועי המלווה.

האם סטרס הוא גורם המקושר בין השמנת יתר ודיכאון?

סטרס הוא ללא ספק גורם המקושר גם לדיכאון וגם להשמנת יתר. כך למשל, מתח כרוני וגם חרדה עלולים להוביל בסופו של דבר לדיכאון. מתח גם עשוי לגרום לאכילה רגשית שהופכת להיות מעין סוג של מנגנון התמודדות, שלאורך זמן תוביל לעודף משקל ובסופו של דבר גם להשמנת יתר ודיכאון. מנגד, אצל אנשים מסוימים מתח עשוי לגרום דווקא לגרום לכמה דברים, ירידה במשקל ,ירידה בתיאבון ולהפרעות אכילה שונות. מחקרים מראים כי כשמדובר במתבגרים למשל, אירועי חיים שגורמים למתח, כגון בריונות ואף הקנטות חוזרות ונשנות בנוגע למשקל, מקושרים להתפתחות של דיכאון, וזה נכון במיוחד כשמדובר במתבגרים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר.

מסיבה זו, הפחתת רמות הסטרס מהווה במקרים רבים "טיפול קו-ראשון" גם עבור דיכאון וגם עבור השמנת יתר ודיכאון. זאת משום שכשניתן להשתלט על הצפה רגשית הקשורה למתח או חרדה, ניתן גם להתמודד ביעילות עם גורמים נוספים שיכולים להוביל להשמנת יתר ודיכאון.

האם ידוע מה גורם להנצחת המעגל 'דיכאון-השמנת יתר'?

אמנם אין תשובה ברורה לגבי מה מנציח את מעגל הקסמים הזה, למעט העובדה כי השמנת יתר ודיכאון הם שני מצבים הקשורים זה בזה. לאחר ששנים חוקרים היססו לעשות את החיבור הישיר בין שני המצבים בהסתמך על דיווחי מקרה, תוצאות ממחקרים עדכניים הפכו השערה זו לברורה יותר ומבוססת, וכיום גם המדע מכיר בכך כי השמנת יתר ודיכאון מקושרת לדיכאון, ולהיפך.

כתוצאה מכך, רופאים רבים ניגשים לטיפול בכל אחד ממצבים אלו בגישה כוללנית רב-תחומית, או שהם בוחרים לשלב בטיפול במצב הבריאותי שאובחן, גם צעדים מניעתיים שיפחיתו מראש את הסיכון לחלות בבעיה בריאותית נלווית. המטרה היא כאמור, להתייחס לצרכים הפיזיים והרגשיים הנלווים לכל מצב בריאותי.

האם התרופות יכולות להוות טריגר למצב?

בעלונים של תרופת נוגדות דיכאון שונות השמנה מהווה אחת מתופעות הלוואי הנפוצות. כמו כן, חלק מתרופות המרשם לטיפול בהשמנת יתר עשויות להוביל במקרים מסוימים לשינויים במצב הרוח, ולעיתים לגרום או להחמיר מצב של דיכאון. כשנכנסים לדיאטה מוקפדת, יש תמיד "הזדמנויות" לכישלונות ולמכשולים, שיכולים לאתגר במיוחד אנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות. אולם כשיש צוות רב תחומי של אנשי מקצוע שמתמחים בדיוק בבעיות אלו, ומעניקים ליווי צמוד ותומך, ניתן בהחלט למצוא תוכנית טיפולית שתסייע בהתמודדות יעילה עם שני המצבים.

מה חשוב לזכור כשמטפלים בשני מצבים רפואיים במקביל?

השמנת יתר ודיכאון הם שני מצבים כרוניים שדורשים תשומת לב, ליווי צמוד וטיפול ארוך טווח. מדובר במסע להחלמה הדורש שמירה על ערוץ תקשורת פתוח עם הצוות המטפל, גם אם יש לעיתים סטיות לא צפויות מהנתיב של התוכנית הטיפולית, עקב "מעידות" רגשיות. כנות בנוגע לשמירה או סטייה מהתוכנית הטיפולית תסייע להבין את הצרכים המדויקים של המטופל ותאפשר לערוך בקרה צמודה על מצבו הבריאותי והרגשי, תוך התאמת התוכנית הטיפולית ככל שיעלה הצורך.

אז מהי השורה התחתונה?

ההחלטה לקבל אבחנה מסודרת ולהתחיל בטיפול יכולה להוות צעד גדול ולעיתים מרתיע, אך אין צורך לעבור את זה לבד. יש כיום מרכזים שבראשם עומדים רופאים שהתמקצעו בתחום הטיפול בהשמנה, אשר מציעים ליווי צמוד של אנשי מקצוע מתחומים טיפוליים משולבים, המתמחים בהתאמת תוכניות טיפול מקיפות לצרכיו האינדיבידואליים של כל מטופל ומטופל. אנשי מקצוע אלו ישתפו פעולה כדי ליצור עבורך טיפול בהתאמה אישית, כולל באמצעות תרופות ייעודיות, הם יסייעו לך לאמץ אורח חיים בריא יותר ויעודדו אותך לתחושת מוטיבציה ואחריות אישית בכל הנוגע למטרות הטיפול. זה אולי תהליך שייקח זמן, אך שינוי והקלה הם בהחלט אפשריים!

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל