עודף משקל קל- מאפיינים, סיכונים ודרכי טיפול

עודף משקל קל- מאפיינים, סיכונים ודרכי טיפולבימינו, כאשר אורח החיים המודרני מתאפיין בישיבה ממושכת ובשפע קולינירי, תופעת ההשמנה נעשית שכיחה יותר ויותר. אחוז הסובלים מהשמנת יתר בעולם המערבי הולך וגדל, כאשר תופעה זו נפוצה בקרב פלחי האוכלוסייה השונים בין אם מדובר בילדים, צעירים או מבוגרים.

עודף משקל נקבע באמצעות בדיקת bmi, כאשר ישנן דרגות שונות של השמנה, החל מעודף משקל קל  ועד עודף משקל חולני מסכן בריאות.

על אף שעודף משקל בכללותו נחשב מזיק, במקרים מסויימים אנשים הלוקים בעודף משקל קל מאובחנים כבריאים יותר לעומת בעלי משקל תקין, שכן לעתים אחוזי השומן בגופם נמוכים יותר, זאת עקב הקפדה על פעילות ספורטיבית רציפה.

עם זאת, אנשים הלוקים בעודף משקל קל, נמצאים בסיכון ללקות בהשמנת יתר, זאת עקב נטיית גופם, כך שהקפדה על אורח חיים תקין עשוייה למנוע החמרה של התופעה.

כיצד נקבע עודף משקל קל?

עודף משקל נקבע על ידי בדיקת -bmi, זאת באמצעות היחס בין גובהו של האדם למשקלו. עם זאת, בדיקה זו איננה מיועדת לצורך בדיקת אחוזי השומן בגוף, כך שהיא איננה מהווה בהכרח מדד מדוייק לצורך הערכת בריאותו המטבולית של הנבדק.

על מנת לחשב את מסת הגוף בצורה יעילה יש לחלק את משקל הגוף בגובה האדם בריבוע. מדד זה מחולק למספר דרגות מסת גוף שונות החל מתת משקל ועד לעודף משקל חולני קיצוני, כאשר הטווח שבין 25 ל-29.9 מעיד על עודף משקל קל.

עם זאת, לעתים מדד זה מטעה למראית עין, שכן ספורטאים רבים מאובחנים כבעלי עודף משקל ,זאת מכיוון שמסת השריר בגופם גדולה יותר. לכן, לעתים בנוסף לבדיקה זו יש לערוך בדיקות נלוות לצורך מדידת אחוזי השומן בגוף.

האם עודף משקל קל בהכרח מעיד על בריאות לקויה

בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים מראים כי אנשים בעלי עודף משקל קל הינם בריאים יותר ביחס לאנשים מסויימים בעלי משקל תקין. אולם, הערכה זאת איננה מדוייקת במאת האחוזים, שכן היא תלויה בגורמים שונים.

המסקנה בדבר היתרונות הגלומים בעודף משקל קל מסתמכת על התמונה החלקית שמציג מדד ה-bmi, שכן לעתים רבות אנשים מאובחנים כבעלי עודף משקל קל, אף על פי שאחוזי השומן בדמם אינם גבוהים, זאת לאור מסת שריר גבוהה, מצב הנפוץ בעיקר בקרב ספורטאים.

זאת בשעה שאנשים בעלי מסת גוף  תקינה או נמוכה הנם בעלי אחוז גבוה של טריגליצרידים בדם, זאת בעקבות תזונה לקויה נטולת מזונות בעלי ערך תזונתי גבוה וחוסר בפעילות גופנית.

אולם, יתרונות השומן נעוצים במיקומו, שכן שומן בטני הינו מסוכן יותר משומן המתמקם באזור הישבן והירכיים. פעמים רבות, אדם רזה המתאפיין בשומן בטני עלול לפתח מחלות מטבוליות שונות, בין אם מדובר בסוכרת או במחלות כבד למיניהם, זאת לעומת אדם הלוקה בעודף משקל קל אשר שומן גופו מתרכז באזורי גוף אחרים.

עם זאת, כאשר מדברים על עודף משקל קל כגורם חיובי, לרוב מדובר באנשים המקפידים על פעילות גופנית מאוזנת באופן יחסי.

הסיכונים הגלומים בעודף משקל קל

אמנם מחקרים רבים מצביעים על היתרונות המסויימים הקשורים בעודף משקל קל, אולם, יש לקחת בחשבון כי עודף משקל, בין אם מדובר בחריגה של כמה קילוגרמים בודדים או השמנת יתר, עלול להיות מסוכן. זאת מפני שאנשים החורגים מהמדד התקין של מסת הגוף נמצאים בסיכון יתר לפיתוח מחלות הקשורות בהשמנת יתר, בין אם מדובר בסוכרת, כשלים לבביים, או מחלות כבד כאלה ואחרות.

אנשים רבים הנוטים להשמנה אינם מסוגלים לשמור על המשקל לאור זמן ונוטים לאמץ דיאטות חריפות המתאפיינות בתזוזות משקל קיצוניות אשר פוגעות בבריאותם בטווח הרחוק ואף עלולות לגרום בסופו של דבר לעלייה חוזרת במשקל, זאת עקב התרבות תאי השומן בגוף.

כיצד ניתן למנוע עודף משקל קל

על מנת להפחית מהמשקל באופן יעיל יש להקפיד על תזונה בריאה, זאת לצד פעילות ספורטיבית מבוקרת. רק שילוב יעיל בין שני המרכיבים הללו עשוי לייצר תוצאות לאורך זמן, שכן פעילות גופנית רציפה איננה מסייעת להפחתה במשקל במידה והגוף צורך כמות גבוהה מדי של קלוריות ולהפך.

בעלי עודף משקל בעלי נטייה להשמנה בטנית המתאמנים באופן קבוע, רצוי שיפעלו בעיקר לצורך מיגור השומן הבטני באמצעות תרגילים כאלה ואחרים, שכן מצבורי שומן אלה עלולים להוביל להתפתחות של תסמונת מטבולית.

גם אם שינוי באורח החיים איננו מוביל בסופו של דבר לירידה המיוחלת במשקל זאת עקב נטייה טבעית של הגוף, יש בכך בכדי לתרום למצבו הבריאותו של האדם, שכן שמירה רציפה על הגוף עשוייה למנוע התפתחויות של מחלות עתידיות המזוהות עם השמנת יתר.

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל