סיכון לפיתוח סרטן המעי הגס והשמנת יתר בגיל ההתבגרות

ה NIH – National Institution of Health – "ארגון הבריאות העולמי", כותב כי מחקרים רבים מצאו באופן עקבי הוכחות המקשרות בין משקל גוף גבוהה לעלייה בסיכון להתפתחות מספר סוגים של מחלת הסרטן, ביניהם סרטן המעי הגס, או בשמו המדעי: Colorectal Cancer.

הקשר בין השמנה בגיל ההתבגרות וסרטן המעי הגס

בראיון בשם: "Adolescent Obesity and Inflammation in Relation to Colorectal cancer Risk: Recent findings and future implications", בו השתתפו מומחים מתחום התזונה והאפידמיולוגיה – (אליזבט קנטור – מהמחלקה לאפידמיולוגיה ואדוארד גיוואנוקי – רופא מהמחלקה לתזונה ואפידמיולוגיה), דנו בנושא השמנה במתבגרים והסיכון לסרטן המעי הגס.

במחקר שבו השתתפו מומחים אלו, בו נעשה שימוש במאגר נתונים גדול וכלל כמעט 240,000 גברים, שמטרתו הייתה לבדוק את הקשר בין ערך ה BMI במתבגרים לבין הסיכון לפתח סרטן המעי הגס, נמצאו תוצאות משמעותיות.

תוצאות המחקר הראו כי גברים שהיו בזמן היותם מתבגרים, בעלי  BMI בין 27.5 ל 30 (כלומר, הסובלים מעודף משקל), היו בעלי סיכון הגבוהה פי 2.08 לפתח סרטן המעי הגס.

לעומתם, קבוצת הגברים שהיו תחת ההגדרה של השמנת יתר(BMI גבוהה יותר מה BMI של הסובלים מעודף משקל), סבלו מסיכון מוגבר של כ-פי 2.38 סיכון לפתח סרטן המעי הגס ביחס לאוכלוסייה בעלת משקל גוף תקין.

כשנשאלו החוקרים כמה חזק לדעתם הקשר בין BMI ובין הסיכון לסרטן המעי הגס, ענה ד"ר גיוואנוקי כי "הקשר שמצאנו בין BMI במתבגרים וסרטן המעי הגס הוא כה חזק שאיננו חושבים שפקטורים אחרים היו יכולים לגרום לתוצאות אלו".

מהי השמנה וכיצד מודדים אותה?

השמנה היא מצב בו לאדם יש כמות עודפת ולא בריאה של שומן בגוף. כדי למדוד השמנה, משתמשים במדדים שונים. מדד שנמצא רבות בשימוש קרוי "BMI" (ראשי תיבות של: Body Mass Index). במטרה לחשב את ערך הBMI, לוקחים את משקל האדם (בק"ג) ומחלקים אותו בגובה של האדם (במטרים). לרוב האנשים מדד ה BMI מודד בצורה טובה את מצב ההשמנה.

ערכי הBMI ומשמעותם:

מתחת ל 18.5: תת משקל

בין 18.5 ל 24.9: משקל נורמלי

בין 25.0 ל 29.9: עודף משקל

בין 30.0 ל 39.9: מוגדר כהשמנה

מעל 40.0: השמנה קשה

מה השכיחות של תופעת ההשמנה במתבגרים?

על פי ה NIH: אחוז הילדים והמתבגרים שהם בעלי עודף משקל עלה בשנים האחרונות. בין השנים 2011-2014, כ20% מהנערים בגיל 12-19 סבלו מעודף משקל בהיבט עולמי. לשם השוואה, בשנת 1988-1994 רק 10% מהנערים בגילאי 12-19 סבלו מעודף משקל. כלומר, ניתן לראות מגמת עלייה בהשמנה בקרב נערים בשנים האחרונות.

כמה מקרים של סרטן עשויים להיגרם מהשמנה באוכלוסייה הכללית?

ארגון הבריאות העולמי כותב כי במחקר שבוצע בנושא, שהתבסס על מדד ה BMI לצורך הערכה של הנבדקים, נמצאו כ-28,000 מקרים חדשים של סרטן בגברים ומנגד, בנשים, נמצאו כ- 72,000 מקרים חדשים, מקרים אלו נגרמו בעקבות עודף משקל או השמנת יתר.

כיצד השמנה יכולה לעלות את הסיכון לחלות בסרטן?

על פי ארגון הבריאות העולמי, הוצעו כמה מנגנונים אפשריים להסבר התופעה, ביניהם:

  • השמנה יכולה לגרום למצב דלקתי כרוני הפעיל ברמה נמוכה, דלקת ממשוכת זו יכולה לפגוע ב DNA ולהוביל להתפתחות של סרטן.
  • תאי השומן יכולים להפריש את ההורמון אסטרוגן ובכך לגרום לעודף אסטרוגן בגוף. רמות גבוהות של ההורמון אסטרוגן נמצאו קשורות לסוגי סרטן מסוימים.
  • החומרים אינסולין ו IGF-1 נמצאו ברמות גבוהות אצל אנשים שמנים. נמצא כי רמות גבוהות של חומרים אלו עשויים לעודד התפתחות של סרטן מסוגים שונים – כאשר ביניהם מצוי סרטן המעי הגס.

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל