ניתוח מעקף קיבה

ניתוחניתוח מעקף קיבה או (Gastric bypass surgery Roux-en-Y RYGB) הוא ניתוח בריאטרי המשלב בין מנגנון של תת ספיגה עם מנגנון רסטרקטיבי (הקטנת נפח הקיבה). בניתוח זה מחלקים את הקיבה לזוג חלקים: כיס עליון בנפח הנע בין 15-30 סמ"ק ויתרת הקיבה. לאחר חלוקת הקיבה משיקים את הכיס העליון למעי תוך כדי שעוקפים את רוב הקיבה, את התריסריון וחלק מסוים מהמעי הדק.

את החלק הגדול של הקיבה מחברים למעי הדק באזור שבו מבצעים את ההשקה של הכיס הקטן כשהמזון שעובר מהכיס העליון למעי לא נספג במערכת העיכול, עד למפגש בינו לבין מיצי העיכול בנקודת החיבור בין שתי הלולאות. מדובר בניתוח הבריאטרי הפופולארי ביותר בארצות הברית (בישראל הניתוח הפופולארי ביותר הוא ניתוח שרוול קיבה).

אלמנט התת ספיגה

ניתוח זה גורם לירידה מרשימה במשקל, בעיקר כתוצאה מאלמנט תת הספיגה. ישנן מספר טכניקות בהן ניתן לבצע את הניתוח הנבדלות אלו מאלה במיקום נקודת ההשקה בין הקיבה למעי הדק: ככל שההשקה תתקיים נמוך יותר במעי הדק, כך יכולת הספיגה תהיה ירודה יותר.

יש לציין כי מאחר וניתוח זה כולל אלמנט של תת ספיגה, הרי שהמנותחים צריכים להישאר במעקב תזונתי ממושך לאחר הניתוח וליטול תוספים תזונתיים שונים, בדגש על סידן, ברזל וויטמינים מסיסי שומן, על מנת להימנע ממצבי חסר למשך שארית ימי חייהם.

אלמנט הרסטריקציה

בדומה לניתוח שרוול וניתוח הצרת קיבה בטבעת, גם ניתוח מעקף קיבה כולל מרכיב של הקטנת נפח הקיבה. כתוצאה מכך נפח המזון שניתן לצרוך בכל ארוחה, קטן יותר. בנוסף לכך, מאחר והמזון עובר ישירות מהכיס העליון של הקיבה למעי הדק ולא דרך השסתום התחתון של הקיבה, ישנו סיכוי גבוה לתסמונת ההצפה. תסמונת ההצפה נגרמת כתוצאה משחרור של נוזל היפרטוני למעי הדק במהירות, המוביל להתרחבות של המעי ולגירוי.

היא באה לידי ביטוי בבחילות, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, חיוורון, עילפון והזעה מוגברת כחצי שעה לאחר הארוחה ומחייבת אכילה איטית מאוד ולעיסה איכותית של המזון.

הניתוח מצליח להפחית התיאבון

מעבר לכך שניתוח מעקף קיבה מוביל לתת ספיגה ולהגבלה של נפח הקיבה, הרי שחשוב לציין כי מדובר בניתוח הגורם לירידה ברמת התיאבון על רקע ירידה ברמות הגרלין בדם, הורמון המופרש מהקיבה, הגורם לתחושת רעב. בנוסף נראה כי המעבר המהיר של המזון למעי הדק גורם גם כן לירידה ברמת התיאבון על רקע שחרור מוקדם של מספר הורמונים התורמים לתחושת השובע בדגש על CCK ו- PYY.

השילוב המנצח בין הירידה ברמת התיאבון, ההגבלה בנפח הקיבה ותת הספיגה, הוא שגורם לתוצאות המרשימות ולירידה המשמעותית במשקל. בנקודה זו יש לציין כי לירידה המשמעותית במשקל תורמת גם כן העובדה שלא נדרשת היענות רבה מצד המטופל או השקעת מאמצים בשינוי אורח החיים וזאת בניגוד למשל לניתוח טבעת מתכווננת או ניתוח שרוול.

תוצאות ניתוח מעקף קיבה: בעיקר תלויות במטופל

רוב הירידה במשקל מושגת במהלך השנה הראשונה ועומדת על 70-80% מהמשקל העודף. עם זאת, במהלך השנים מתרחשת עלייה מתונה במשקל בשיעור של 15%. סך הכול במעקב של חמש עשרה שנים הדגים ניתוח מעקף קיבה התייצבות של המשקל על כחמישים עד שישים אחוז מהמשקל העודף. כמו כן הניתוח גורם לשיפור של יותר מ-80% במחלת הסוכרת ולאיזון של יתר לחץ דם ורמות השומנים בדם.

שיעור התמותה בניתוח זה נע בין עשירית למחצית האחוז וסיבוכי הניתוח כוללים בעיקר חסימת מעי (2.9%), דלף מנקודת ההשקה (1-2%) וסיבוכים של מחלת כיב פפטי (3%).

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?

הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל

רגע לפני שאתה יוצא
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל