זריקות להרזיה

על תרופות לירידה במשקל ועל זריקות להרזיה כבר שמעתם?

האם אתם אנשים מבוגרים הסובלים מבעיות בריאות רציניות על רקע השמנת יתר? האם ניסיתם הכל, כולל שינויים בתזונה ופעילות גופנית, אך לא הצלחתם להשיל מספיק עודפי משקל?

אם עניתם 'כן' על שאלות אלו, יתכן כי תרופות לירידה במשקל, הכוללות זריקות להרזיה חדשניות יוכלו לסייע לכם. אולם חשוב שתבינו כבר בשלב זה, כי תרופות הרזיה ניתנות בנוסף למעבר לתזונה בריאה ופעילות גופנית – ולא במקומן.

מהן זריקות להרזיה?

זריקות להרזיה משתייכות לקבוצת תרופות לירידה במשקל, אשר נועדו לסייע לתהליך הרזיה, במסגרת טיפול רב תחומי. התרופות פועלות במספר מנגנונים ובהם השראת תחושת שובע, ויסות הורמוני הרעב והשובע והפחתה בספיגת השומן מהמזון, ובכך תורמות להפחתה משמעותית במשקל. זריקות להרזיה ניתנות במסגרת תכנית מקיפה הכוללת ליווי רפואי, שילובים של מספר תרופות, התאמה תזונתית ושינוי בהרגלי החיים לטובת תהליך יעיל, מהיר ומבוקר של ירידה במשקל לאורך זמן. 

למי מתאים טיפול מבוסס תרופות לירידה במשקל?

זריקות להרזיה יכולות להינתן בידי רופא (עדיפות לרופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנה), לאנשים שלא הצליחו להפחית במשקל באמצעות דיאטה ופעילות גופנית, ועומדים באחד מבין הקריטריונים הבאים:

 • מדד מסת גוף (BMI) גדול מ- 30
 • BMI  גדול מ- 27, ובנוסף בעיה בריאותית הקשורה להשמנה, כגון סוכרת או יתר לחץ דם.

בתהליך התאמת התרופה באופן אישי לכל מטופל, הרופא יאבחן מהו הטריגר הספציפי של המטופל להשמנה (טריגרים יכולים להיות גנטיים, מטבוליים, רגשיים, מחלות רקע וכו'), יבחן את ההיסטוריה הרפואית ויסביר למטופל על היתרונות והחסרונות של הטיפול התרופתי המוצע, ויתכן כי ימליץ על זריקות להרזיה.

חשוב להבין כי תרופות לירידה במשקל אינן מתאימות לכולם בכל זמן. כך למשל, לנשים המתכננות הריון, נמצאות בהריון או מניקות הן לא מומלצות.

האם טיפול תרופתי או זריקות דיאטה יעילים להפחתת משקל?

מחקרים קליניים נרחבים הוכיחו, כי לתרופות מרשם להרזיה המאושרות לטיפול ארוך טווח (למעלה מ- 12 שבועות) יש השפעה מובהקת בהפחתת משקל, בהשוואה לפלצבו. עוד הוכח, כי השילוב של תרופות הרזיה עם שינויים באורח החיים ובתזונה יעיל יותר בהפחתת משקל, בהשוואה לשינויים באורח החיים ובתזונה ללא תרופות הרזיה.

המשמעות של שנה של טיפול תרופתי, לרבות בצורת זריקות להרזיה, היא הפחתה במשקל בין 3-7% ממשקל הגוף – מעבר להפחתה שהושגה על ידי תזונה ופעילות גופנית בלבד. אולי זה נשמע כמו שינוי צנוע, אך כשהירידה במשקל היא קבועה, ונעה בין 5-10% ממשקל הגוף – יש לכך יתרונות בריאותיים רציניים, כגון וויסות רמות לחץ הדם, הסוכר ושומני הדם ועלייה בתוחלת החיים.

כמה זמן נמשך טיפול של תרופות הרזיה?

משך הזמן של נטילת תרופות לטיפול בהשמנה וירידה במשקל תלוי בשאלה, האם התרופה הראשונית שניתנה אכן סייעה להפחתה במשקל תוך פרק הזמן שהוגדר לשם כך. מעבר לכך, אם הייתה ירידה במשקל באופן ששיפר משמעותית את המצב הבריאותי של המטופל, ללא תופעות לוואי, ככל הנראה ימליץ הרופא על המשך טיפול, לעיתים אף ללא הגבלת זמן (תלוי בסוג התרופה).

אבל אם, מצד שני, המטופל לא הפחית במשקל לפחות 5% ממשקל הגוף לאחר 3-6 חודשים של טיפול במינון המקסימלי של התרופה, הרופא ככל הנראה ישנה את סוג התרופה, וימליץ על תרופה אחרת שעובדת במנגנון שונה. יתרונו של רופא המתמחה בטיפול בהשמנת יתר הוא ע"י ניסיון והיכרות עם מגוון תרופות הרזיה, אשר ניתן להחליף ולשלב ביניהן לטובת יעילות מקסימלית ולאורך זמן.

אילו תרופות הרזיה במרשם מאושרות לנטילה בישראל?

שלוש תרופות מרשם מותרות כיום לשיווק בישראל:

 • סאקסנדה  – סאקסנדה היא זריקת הרזיה חדשנית, היחידה שכרגע מאושרת בישראל מתוך מספר זריקות להרזיה (המכונות גם זריקות דיאטה) שקיימות בעולם. סאקסנדה מיועדת לשימוש ארוך טווח, לעיתים לכל החיים במטרה לתמוך בתהליך הירידה במשקל וגם לשמר את תוצאותיו. היא מכילה תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש, פעם ביום בלבד, במינון משתנה, שעולה הדרגתית על פי הנחיית הרופא. היתרון של סאקסנדה הוא בכך שהיא גם מווסתת רמות סוכר במצבי סוכרת סוג 2, ובמחקרים קליניים היא מנעה התפתחות סוכרת בקרב מטופלים שאובחנו עם טרום סוכרת. מחקרים מלמדים, כי 3 מתוך 5 אנשים שנטלו זריקות להרזיה על בסיס סאקסנדה, השיגו הפחתה משמעותית במשקל, של מינימום 5% ממשקל הגוף ואף למעלה מכך. 1 מתוך 3 אנשים שנטלו סאקסנדה השיגו הפחתה משמעותית במשקל של מעבר ל- 10% ממשקל הגוף. כ- 6% מהאנשים שנטלו סאקסנדה השילו 20% ממשקל גופם.  
 • רזין  – רזין מיועדת לשימוש לפרק זמן קצר, של עד 3 חודשים. היא גורמת להפרשת המוליך העצבי בעל ההשפעה הממריצה – 'נוראדרנלין', ובכך תורמת לדיכוי תחושת רעב וגם להגברת תחושת השובע. צורת הנטילה שלה היא בקפסולות.
 • קסניקל (אורליסטאט)  – קסניקל תרופה ותיקה מאוד, המונעת ספיגה של שומנים ממערכת העיכול. היא מיועדת לשימוש ארוך טווח, לעיתים לכל החיים. צורת הנטילה שלה היא בקפסולות.

אבל זה לא הכל!

ישנן מספר תרופות שניתן להשיג בישראל ומיועדות לטיפול בסכרת, אך באישור מיוחד של משרד הבריאות ועבור אוכלוסיות ייעודיות, רופא המתמחה בטיפול בהשמנת יתר יכול לטפל בהן גם עבור ירידה במשקל:

 • אוזמפיק – אוזמפיק ניתנת כזריקה בעט מוכן לשימוש והיא מסייעת להפחתת משקל על ידי השפעה על אזורים במוח שגורמים להאטה בקצב התרוקנות הקיבה לאחר ארוחות ולהגברה משמעותית של תחושת השובע.
 • קונטרייב –  קונטרייב (מסימבה) ניתנת בקפסולות ומיועדת לטיפול ארוך טווח, לעיתים לכל החיים. התרופה מאושרת FDA ומשווקת בארה"ב וניתן להשיג אותה בישראל במרשם מיוחד (שנקרא 29ג). קונטרייב משלבת בין 2 חומרים פעילים שעובדים במנגנוני פעולה שונים, המשלימים זה את זה.
 • קסימיה קסימיה היא קפסולה המשלבת שני חומרים פעילים שפועלים במנגנוני פעולה שונים, האחד גורם לעלייה ברמת הורמון השובע לפטין והשני פועל על דיכוי התיאבון והגברת תחושת השובע. 
 • לומיירהלומירה מכילה את החומר הפעיל 'פנטרמין'. זוהי מולקולה בעלת השפעה דומה לאמפיטמינים, הפועלת כממריץ של מערכת העצבים, גורמת לשחרור המוליך העצבי נוראדרנלין במוח ובכך מעלה את רמות ההורמון לפטין, שידוע כמגביר שובע ומדכא תיאבון. לומיירה ניטלת באופן פומי.
 • ריבלסוס – ריבלסוס היא טבליה שפועלת במנגנוני דיכוי התיאבון באמצעות חיקוי פעילות הורמון GLP-1. מחקרים הראו כי מטופלים שנטלו את החומר הפעיל סמגלוטייד כפי שקיים בתרופה ריבלסוס, הצליחו להוריד בממוצע 10-15% ממשקלם.

ויש עוד! שתי תרופות נוספות אשר נמצאות בשימוש בארה"ב וצפויות לעשות את דרכן לישראל, ניתנות כטיפול לחולי סכרת אך מחקרים הוכיחו כי הן יעילות בטיפול בהשמנת יתר וצפויות לקבל אישור גם התוויה זו, התרופות הן:

 • וויגובי – זריקת הרזיה וויגובי מכילה את אותם חומרים כמו זריקות להרזיה אוזמפיק רק במינון גבוה יותר. וויגובי מגבירה את תחושת השובע לאחר ארוחות, תורמת לדיכוי תחושות של רעב ומאטה את קצב התרוקנות הקיבה לאחר אכילה. ממחקרים עולה כי לוויגובי תרומה משמעותית בתהליך ירידה במשקל, והמשקל החדש נשמר מעל 4 שנים. 
 • מונג'רומונג'רו (טירזפטייד) היא תרופה חדשנית שמגבירה את הפרשת האינסולין מהלבלב, מזרזת את תהליך חילוף החומרים של שומנים בגוף ומפחיתה צריכה של מזון. במחקר רחב היקף נרשמו ירידות מרשימות מאוד במשקל במטופלים שנטלו מונג'רו במינון של 15 מ"ג, והצליחו להפחית בממוצע 12.5 ק"ג ממשקלם.

לסיכום:

בארץ ובעולם קיימות מספר תרופות מרשם לירידה במשקל בצורה של קפסולות או זריקות להרזיה. בעוד שהן אינן מהוות פתרון קסם, הן הוכחו קלינית כמסייעות להפחתה מובהקת במשקל, כשהן ניטלות בשילוב עם השינוי הנדרש באורח החיים. ירידה במשקל אינה תהליך של מה בכך, אך אין סיבה לעבור אותו לבד.

התייעצו עם רופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנה לגבי זכאותכם לשימוש בתרופות הרזיה. זכרו, המפתח לתהליך מוצלח של ירידה במשקל הוא ההתחייבות שלכם לעשות שינוי בהרגלי התזונה ואורח החיים. לכן חשוב שתעזרו בלווי תומך וצמוד של צוות מקצועי רב תחומי, אשר כשלעצמו הוכח כמגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

שאלות ותשובות

למי מיועדות זריקות להרזיה?

טיפול בזריקות להרזיה מיועד לאנשים אשר נכשלו בדיאטות לאורך חייהם ומבקשים להיעזר בטיפול תרופתי רב תחומי לירידה במשקל. 

איך ניתנות זריקות להרזיה?

ניתן להשיג זריקות להרזיה במרכז רפואי לטיפול בהשמנת יתר, כאשר חלק מן הזריקות ניתנות רק במרשם מיוחד באישור משרד הבריאות.

איזה זריקות להרזיה קיימות בישראל?

בישראל ניתן להשיג את זריקת ההרזיה סאקסנדה לטיפול בהשמנה, וכן את זריקת ההרזיה אוזמפיק באישור מיוחד של משרד הבריאות. צפויות להגיע לישראל זריקות להרזיה וויגובי ומונג'רו. 

אילו תרופות נוספות יש להרזיה?

מלבד זריקות ניתן להשיג בישראל תרופות להרזיה הנלקחות באופן פומי (טבליות או קפסולות): רזין וקסניקל, ובאישור מיוחד ניתן לטפל בריבלסוס, קונטרייב, לומיירה וקסימיה.

איך ניתנות זריקות להרזיה?

זריקות להרזיה הן חלק מטיפול רב תחומי הכולל ליווי רפואי ושינוי תזונתי, במסגרת תכנית טיפול מקיפה של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה, המתמחה בשילובי תרופות והפחתת תופעות לוואי לטובת טיפול יעיל ומבוקר.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל