זריקות להרזיה

על תרופות לירידה במשקל ועל זריקות להרזיה כבר שמעתם?

האם אתם אנשים בוגרים הסובלים מבעיות בריאות רציניות על רקע השמנת יתר? האם ניסיתם הכל, כולל שינויים בתזונה ופעילות גופנית, אך לא הצלחתם להשיל מספיק עודפי משקל?

אם עניתם 'כן' על שאלות אלו, יתכן כי תרופות לירידה במשקל, הכוללות זריקות להרזיה חדשניות יוכלו לסייע לכם. אולם חשוב שתבינו כבר בשלב זה, כי תרופות הרזיה ניתנות בנוסף למעבר לתזונה בריאה ופעילות גופנית – ולא במקומן.

למי מתאים טיפול מבוסס תרופות לירידה במשקל?

רופא (עדיפות לרופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנה) עשוי לשקול מתן תרופות הרזיה עבור מי שלא הצליח להפחית במשקל באמצעות דיאטה ופעילות גופנית, ועומד באחד מבין הקריטריונים הבאים:

  • מדד מסת גוף (BMI) גדול מ- 30
  • BMI גדול מ- 27, ובנוסף בעיה בריאותית הקשורה להשמנה, כגון סוכרת או יתר לחץ דם.

בתהליך התאמת התרופה באופן אישי לכל מטופל, הרופא יאבחן מהו הטריגר הספציפי של המטופל להשמנה (טריגרים יכולים להיות גנטיים, מטאבוליים, רגשיים, מחלות רקע וכו'), יבחן את ההיסטוריה הרפואית ויסביר למטופל על היתרונות והחסרונות של הטיפול התרופתי המוצע, ויתכן כי ימליץ על זריקות להרזיה.

חשוב להבין כי תרופות לירידה במשקל אינן מתאימות לכולם בכל זמן. כך למשל, לנשים המתכננות היריון, נמצאות בהיריון או מניקות הן לא מומלצות.

האם טיפול תרופתי או זריקות דיאטה יעילים להפחתת משקל?

מחקרים קליניים נרחבים הוכיחו, כי לתרופות מרשם להרזיה המאושרות כטיפול ארוך טווח (למעלה מ- 12 שבועות) יש השפעה מובהקת בהפחתת משקל, בהשוואה לפלסבו. עוד הוכח, כי השילוב של תרופות הרזיה עם שינויים באורח החיים ובתזונה יעיל יותר בהפחתת משקל, בהשוואה לשינויים באורח החיים ובתזונה ללא תרופות הרזיה.

המשמעות של שנה של טיפול תרופתי, לרבות בצורת זריקות להרזיה, היא הפחתה במשקל בין 3-7% ממשקל הגוף – מעבר להפחתה שהושגה על ידי תזונה ופעילות גופנית בלבד. אולי זה נשמע כמו שינוי צנוע, אך כשהירידה במשקל היא קבועה, ונעה בין 5-10% ממשקל הגוף – יש לכך יתרונות בריאותיים רציניים, כגון וויסות רמות לחץ הדם, הסוכר ושומני הדם ועלייה בתוחלת החיים.

לכמה זמן נמשך טיפול של תרופות הרזיה?

משך הזמן של נטילת תרופות לירידה במשקל תלוי בשאלה, האם התרופה הראשונית שנתנה אכן סייעה להפחתה במשקל תוך פרק הזמן שהוגדר לשם כך. מעבר לכך, אם היתה ירידה במשקל באופן ששיפר משמעותית את המצב הבריאותי של המטופל, ללא תופעות לוואי, ככל הנראה ימליץ הרופא על המשך טיפול, לעיתים אף ללא הגבלת זמן (תלוי בסוג התרופה).

אבל אם, מצד שני, המטופל לא הפחית במשקל לפחות 5% ממשקל הגוף לאחר 3-6 חודשים של טיפול במינון המקסימאלי של התרופה, הרופא ככל הנראה ישנה את סוג התרופה, וימליץ על תרופה אחרת שעובדת במנגנון שונה.

אילו תרופות הרזיה במרשם מאושרות לנטילה בישראל?

3 תרופות מרשם מותרות כיום לשיווק בישראל:

סאקסנדה – זריקת הרזיה חדשנית, היחידה שכרגע מאושרת בישראל מתוך מספר זריקות להרזיה (המכונות גם זריקות דיאטה) שקיימות בעולם. סאקסנדה מיועדת לשימוש ארוך טווח, לעיתים לכל החיים במטרה לתמוך בתהליך הירידה במשקל וגם לשמר את תוצאותיו. היא מכילה תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש, פעם ביום בלבד, במינון משתנה, שעולה הדרגתית על פי הנחיית הרופא. היתרון של סאקסנדה הוא בכך שהיא גם מווסתת רמות סוכר במצבי סוכרת סוג 2, ובמחקרים קליניים היא מנעה התפתחות סוכרת בקרב מטופלים שאובחנו עם טרום סוכרת.

המחקרים מלמדים, כי 3 מתוך 5 אנשים שנטלו זריקות להרזיה על בסיס סאקסנדה, השיגו הפחתה משמעותית במשקל, של מינימום 5% ממשקל הגוף ואף מעלה מכך. 1 מתוך 3 אנשים שנטלו סאקסנדה השיגו הפחתה משמעותית במשקל של מעבר ל- 10% ממשקל הגוף. כ- 6% מהאנשים שנטלו סאקסנדה השילו 20% ממשקל גופם.

רזיןרזין מיועדת לשימוש לפרק זמן קצר, של עד 3 חודשים. היא גורמת להפרשת המוליך העצבי בעל ההשפעה הממריצה – 'נוראדרנלין', ובכך תורמת לדיכוי תחושת רעב ולהגברת תחושת השובע. צורת הנטילה שלה היא בקפסולות.

קסניקל (אורליסטאט)קסניקל תרופה ותיקה מאוד, המונעת ספיגה של שומנים ממערכת העיכול. היא מיועדת לשימוש ארוך טווח, לעיתים לכל החיים. צורת הנטילה שלה היא בקפסולות

אך זה לא הכל!

הכירו את קונטרייב – בנוסף לתרופות הנ"ל שאושרו לשיווק בישראל, ניתן להשיג במרשם רפואי מיוחד (הנקרא 29ג') את התרופה קונטרייב, המיועדת לטיפול ארוך טווח, לעיתים לכל החיים. התרופה מאושרת FDA ומשווקת בארה"ב, מהווה למעשה שילוב בין 2 חומרים פעילים שעובדים במנגנוני פעולה שונים, המשלימים זה את זה. רופא המתמקצע בתחום הטיפול של השמנת יתר ועודף משקל יוכל לתת את המרשם המיוחד לתרופה לאחר תהליך אבחון. צורת הנטילה שלה היא בקפסולות.

זריקות להרזיה נוספות שטרם אושרו בישראל מבוססות בעיקר על זריקות לטיפול בסוכרת, שהוכיחו במחקרים קליניים כבעלות השפעה מובהקת בהפחתת במשקל, כגון אוזמפיק ו-ויקטוזה.

לסיכום:

בארץ ובעולם קיימות מספר תרופות מרשם לירידה במשקל בתצורה של קפסולות או זריקות להרזיה. בעוד שהן אינן מהוות פתרון קסם, הן הוכחו קלינית כמסייעות להפחתה מובהקת במשקל, כשהן ניטלות בשילוב עם השינוי הנדרש באורח החיים. ירידה במשקל אינה תהליך של מה בכך, אך אין סיבה לעבור אותו לבד.

התייעצו עם רופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנה לגבי זכאותכם לשימוש בתרופות הרזיה. זכרו, המפתח לתהליך מוצלח של ירידה במשקל הוא ההתחייבות שלכם לעשות שינוי בהרגלי התזונה ובאורח החיים. לכן חשוב שתעזרו בלווי תומך וצמוד של צוות מקצועי רב תחומי, אשר כשלעצמו הוכח כמגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

לוח עניינים

עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל