זריקות דיאטה

זריקות דיאטה – יש דבר כזה?

בישראל אחד מתוך ארבעה אנשים באוכלוסייה הבוגרת סובל מהשמנה. כיום השמנה מוכרת על ידי ארגוני הבריאות כמחלה כרונית, בעלת גורמי סיכון למחלות נלוות קשות נוספות (כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ואפילו סרטן) וגם לתמותה מוקדמת. לאחרונה אף התגלה, כי השמנת יתר ועודף משקל הינה אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר למחלת קורונה קשה – כך על פי מחקרים עדכניים.

מאחר והגורמים למחלת ההשמנה כוללים פגמים במנגנונים פיזיולוגיים, חוסר איזון הורמונלי, גורמים מטאבוליים והשפעות גנטיות, מוסכם כיום כי הטיפול היעיל בהשמנה דורש ליווי ומעקב רפואיים, וזאת לטווח ארוך.

בעוד שקיימות אופציות ניתוחיות להפחתה במשקל במצבי השמנת-יתר, בפועל הן מערבות סיכונים לא מעטים לסיבוכים, חלקם קשים ואפילו מסכני חיים. בנוסף, במקרים רבים המנותחים עולים בחזרה במשקל ואחוז גבוה מהם נזקקים לניתוח חוזר, אשר מערב סיכונים גדולים אף יותר מהניתוח הראשון.

לכן במקרים רבים, האופציה האופטימלית כחלק מטיפול רפואי בהשמנה כוללת זריקות דיאטה או תרופות הרזיה בקפסולות, בהתאמה אישית למטופל. תרופות להרזיה ישולבו גם בתוכנית הטיפולית שלאחר ניתוח בריאטרי – כדי למנוע עלייה חוזרת במשקל וניתוח נוסף.

כיצד משלבים זריקות דיאטה כחלק מטיפול יעיל בהשמנה?

כל טיפול יעיל בהשמנת יתר יתבסס בראש וראשונה על שינוי באורח החיים, אימוץ תזונה בריאה ועלייה בפעילות הגופנית לאורך זמן – מפני שזהו הבסיס לכל שינוי בריאותי ארוך טווח בחיים. בשנים האחרונות מחקרים הראו, כי ככל שהטיפול מלווה במעקב צמוד ואישי של אנשי מקצוע, כגון רופא ותזונאים קליניים, אחוזי ההצלחה הם גבוהים יותר.

בד בבד עם אימוץ אורח חיים בריא, רופאים המתמקצעים בתחום הטיפול בהשמנה עשויים להמליץ על נטילת תרופות מרשם, להעצמת תהליך הירידה במשקל ולשמירה על התוצאות לאורך זמן. הסיבה לכך היא כי תרופות לירידה במשקל, לרבות זריקות להרזיה (המכונות בציבור זריקות דיאטה), פועלות על אותם מנגנונים פיזיולוגיים שגורמים מלכתחילה להשמנה, מה שהופך אותן ליעילות מאוד בהפחתת משקל ושמירה על המשקל החדש, כפי שכבר הוכח מחקרית.

כל תרופה עובדת במנגנון שונה להפחתה במשקל. לכן לאחר תהליך אבחון מקיף, הרופא יתאים אישית לכל מטופל תרופה, שמנגנון הפעולה שלה עובד על אותו טריגר שגורם ספציפית אצלו להשמנה.

אולם חשוב לזכור כי זריקות דיאטה ושאר תרופות לירידה במשקל הן תרופות הדורשות מרשם, המתאימות רק למטופלים עם מדד מסת גוף (BMI) 30 ומעלה, או BMI 27 – כשיש גורמי סיכון למחלות נלוות כגון סוכרת או יתר לחץ דם.

תרופות מרשם להרזיה בכדורים ובזריקות:

סאקסנדה – זוהי אחת מתוך אותן זריקות דיאטה הנפוצות בשימוש בארץ ובעולם שהוכיחה את יעילותה ובטיחותה במחקרים קליניים רבים ונרחבים.

הרכיב הפעיל שבתרופה מחקה הורמון בגוף שמופרש מהמעי ומשפיע על מרכז השובע במוח ומדכא תיאבון. כמו כן, התרופה תורמת להתרוקנות איטית יותר של הקיבה ולתחושת מלאות ממושכת. שני מנגנונים אלו גורמים במשולב לירידה במשקל.

את התרופה מזריקים פעם ביום (במזרק עט), מומלץ בשעות הבוקר, במינון המותאם אישית לכל מטופל.

ההשפעות של דיכוי התיאבון ותחושת המלאות מתחילות מיד עם תחילת השימוש בתרופה, ובמקרים רבים מתחילים לראות תוצאות משמעותיות כחודש מתחילת הטיפול. מחקרים מצביעים על ירידה של 8% בממוצע במשקל ההתחלתי, לאחר שנה של טיפול בזריקה. אולם 33% מנוטלי סקסנדה הפחיתו אף יותר מ- 10% ממשקל גופם.

בנוסף, התרופה הוכיחה יעילות בהפחתת משקל וגם את הסיכון לפתח סוכרת, בקרב מטופלים עם השמנת יתר שאובחנו עם טרום-סוכרת.

סאקסנדה ניתנת לנטילה ארוכת טווח במטרה לשמר את התוצאות.

אוזמפיק – אי אפשר שלא להזכיר את זריקות להרזיה אוזמפיק כשמדברים על זריקות דיאטה. היא אמנם תרופה שכרגע מאושרת בישראל לטיפול בסוכרת סוג 2, אך בארה"ב בשנת 2017 ה- FDA אישר אותה לשימוש גם למטרות הרזיה. זאת לאחר שבמחקרים קליניים, טיפול באוזמפיק הוביל להפחתה מובהקת במשקל הגוף ואף הדגים רמת בטיחות גבוהה. לכן היא עשויה לקבל גם את אישור משרד הבריאות הישראלי לטיפול בהשמנת יתר.

אוזמפיק מחקה בגוף את פעילותו של הורמון, אשר תורם להגברת הפרשת אינסולין ולאיזון רמות סוכר בדם ובנוסף, גם לוויסות התיאבון, להפחתת תחושת רעב ולהגברת השובע.

אוזמפיק היא תרופה שניתנת בהזרקה פעם בשבוע, והיא קיימת בשני מינונים שונים.

קסניקל (אורליסטט) – אמנם היא לא נכללת בקטגוריה של זריקות דיאטה, אך מדובר בתרופת ההרזיה הראשונה (!) שאושרה לשימוש ע"י ה- FDA עוד בשנת 1999. לרוב היא ניתנת לטיפול ארוך טווח בהשמנת יתר, כחלק ממשטר תזונה המבוסס על אחוזי שומן מופחתים והגבלה על הצריכה הקלורית.

התרופה פועלת על ידי מניעת ספיגת שומנים מהמזון במערכת העיכול, על ידי חסימת אנזים במעי שנקרא ליפאז, שתפקידו לפרק שומנים לחומצות שומן, כדי שנוכל לספוג אותם. כשהאנזים מעוכב, השומנים הלא מפורקים מופרשים מהגוף דרך מערכת העיכול.

קסניקל הוכחה מחקרית כיעילה בהפחתת כ- 30% מהשומן שנצרך במזון. בגלל שלשומן יש ערך קלורי גבוה, התרופה בעצם מפחיתה את הצריכה הקלורית מכל ארוחה, עובדה המתבטאת בפועל גם בהפחתה במשקל.

נטילת קסניקל מקושרת ליתרונות בריאותיים נוספים, לרבות ירידה בסיכון לחלות בסוכרת סוג-2, ירידה בלחץ הדם וברמות הכולסטרול בדם. היא מגיעה בצורת כמוסות הניטלות לפני או אחרי ארוחה שומנית.

לומרייה (Adipax/Lomaira) – ואם מזכירים תרופות מרשם מחוץ לקטגוריה של זריקות דיאטה, הכירו תרופה יחסית חדשה (2016), מאושרת FDA, שטרם אושרה בארץ, למרות היותה מבוססת 'פנטרמין' – הרכיב שנמצא בתרופה רזין המותרת לשימוש בישראל.

פנטרמין הוא אמפטמין – רכיב ממריץ שגורם להפרשת המוליך העצבי נוראדרנלין, שבתורו גורם להפרשה מוגברת של ההורמון לפטין המדכא תיאבון ומגביר תחושת שובע. היעילות הגבוהה ביותר של התרופה היא ב- 3-6 השבועות הראשונים לנטילתה, ולכן היא מיועדת לשימוש קצר טווח.

פנטרמין לכשעצמו נמצא בשימוש קליני מעל לעשור. מחקר שבחן את יעילותו מצא כי הוא תרם לירידה משמעותית ובטוחה במשקל, כשאחוז ניכר מהמשתתפים הפחיתו 10% ממשקלם – ירידה שנשמרה לאורך 8 שנות המעקב של המחקר.

לסיכום

בישראל קיים מגוון של תרופות לירידה במשקל, שיעילותן ובטיחותן הוכחו במחקרים קליניים נרחבים, והן אושרו על ידי רשויות הבריאות בארץ ובעולם. חלק מהן ניתנות בתור זריקות דיאטה וחלקן ניטלות בבליעה, כשכל אחת מהן עובדת במנגנון שונה לירידה במשקל.

רופא המתמקצע בתחום השמנת-היתר יכול לשלב בין חלק מהתרופות כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר באופן הבטוח יותר, ומחקרים כבר הוכיחו, כי יעילות הטיפול התרופתי מועצמת כשהוא ניתן בליווי צמוד של רופא וצוות מקצועי רב-תחומי.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל