אוזמפיק פרטי לירידה במשקל – האם זה אפשרי?

השמנת יתר מגבירה את הסיכון לתחלואה במחלות כמו לב, כלי דם וסוכרת ועל כן הטיפול הנדרש עבורה כולל שינויים בהרגלי החיים, לצד פעילות גופנית ונטילת תרופות מבוקרת לירידה במשקל. אחת התרופות המוכרות בתחום היא אוזמפיק (Ozempic) המיועדת בישראל לפי שעה לטיפול בחולי סוכרת סוג 2, כאשר קיימת האפשרות לטיפול אוזמפיק פרטי במקרים של השמנת יתר דרך אישור מיוחד ומרשם רפואי. 

מהי אוזמפיק ולמי תתאים?

הייעוד המקורי של התרופה אוזמפיק הוא לטפל בחולים בסוכרת טייפ 2 ומכאן גם אישור השימוש שנקבע לה בישראל. יחד עם זאת, מחקרים קליניים גילו כי במתן מינון גבוה יותר מהחומר הפעיל סמגלוטייד (Semaglutide), מתרחשת ירידה אפקטיבית מאוד במשקל. הדבר הוביל את ה-FDA האמריקאי לאשר את התרופה גם כטיפול בהשמנת יתר כרונית ויש לקוות כי אישור דומה יינתן בקרוב גם בישראל. 

על כן, הדרך היחידה למתן אוזמפיק פרטי לטיפול בהשמנה בארץ, היא באמצעות מרשם רפואי ופנייה למשרד הבריאות באמצעות טופס 29 ג', המאפשרת אישור רכישה ושימוש מיוחדים. נכון לכתיבת שורות אלה (אוגוסט, 2022), התרופה היחידה שאושרה לטיפול בהשמנת יתר בישראל באמצעות זריקות להרזיה היא סקסנדה (במקור משמשת גם היא לטיפול בסוכרת). 

חברת Novo Nordisk מדנמרק המשווקת את התרופה תחת השם המסחרי וויגובי (Wegovy), צפויה להגיש בקשה לרישום תרופה בישראל לטיפול בהשמנת יתר ועודף משקל. אם תאושר, הטיפול יינתן לבני 18 ומעלה בעלי עודף משקל (BMI 27 ומעלה) בליווי גורם סיכון אחד לפחות (למשל יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה) או בעלי השמנת יתר חמורה (BMI 30 ומעלה). 

טיפול בהשמנת יתר באמצעות אוזמפיק בפרטי

אנשים במצב של השמנת יתר נכללים בקבוצת הסיכון לסוכרת סוג 2, לצד מחלות נוספות והפרעות בריאותיות, ביניהן קשיי נשימה ודום לב, הפרעות בשינה, דיכאון, בעיות פוריות ואף סרטן מסוגים מסוימים. מתוך חשיבות לטיפול הניתן ובלימת הידרדרות המצב הרפואי עד כדי בעיות או מחלות פעילות, מקובל כיום להעניק טיפול הכולל ירידה הדרגתית ומבוקרת במשקל, לעתים באמצעות טיפול תרופתי בהשמנה שיצור מאזן קלוריות שלילי לצד הקניית אורח חיים בריא ומטיב. כמו למשל מתן מרשם לאוזמפיק פרטי.

יצוין כי במקרים של השמנת יתר חולנית המלווה במחלות נוספות, יישקל ניתוח בריאטרי. גם הפעם במטרה למקסם את תוצאות הניתוח עם השלמת הירידה הרצויה במשקל ולשמור על התוצאות, יהיה ניתן להמשיך טיפול תרופתי, ייתכן שגם באמצעות אוזמפיק בפרטי בכפוף לאישור המתאים. 

כיצד פועלת התרופה?

זוהי זריקה הניתנת לאזור הירך הקדמית, הזרוע או אזור הבטן, שמעבירה את החומר הפעיל מתכולת המזרק אל מחזור הדם ומשם לאזורים גופניים שונים. אוזמפיק מווסתת את רמות הסוכר של המטופלים ובמקביל משפיעה על מרכז השובע במוח והאטת קצב התרוקנות הקיבה. פעולות אלה מביאות לתחושת שובע ממושכת יותר, הפחתה בתחושת הרעב ומכאן לירידה מהירה במשקל.

אוזמפיק שייכת למשפחת תרופות שנקראת אגוניסטים לקולטנים ל-LP-1  והיא מחקה בצורה מדויקת את פעולת הורמון GLP-1 הנמצא במעי, שתפקידו לגרום להפרשת אינסולין מהלבלב. האינסולין אחראי על העברת הסוכר ממחזור הדם לתאים והרקמות בגוף לצורך אנרגיה וכך רמות הסוכר בגוף מתאזנות. בחולי סוכרת סוג 2  חלה ירידה ברגישות התאים לאינסולין וכתוצאה מכך, רמות הסוכר בגוף עולות.

איך מזריקים אוזמפיק?

אז בעצם איך מזריקים אוזמפיק? התרופה מתקבלת בצורה של עט, אליו מחוברת מחט דקיקה וחד פעמית שתוחלף בכל הזרקה. יש להשתמש במינון שנקבע על ידי הרופא ולאחר מכן להחדיר את המחט אל הירך הקדמית, הזרוע בחלקה העליון או הבטן. לאחר שצג המינון מראה 0, יש לספור לאט עד 6 ולהוציא את המחט. אין להזריק בדיוק בנקודת ההזרקה הקודמת, אלא לבחור בכל פעם נקודה או אזור שונים. 

את הטיפול מתחילים בדרך כלל במינון של 0.25 מ"ג אחת לשבוע. כעבור 4 שבועות, המינון עולה בהדרגה. תקופת הטיפול והמינונים המדויקים הם בהתאם להנחיות הרופא המטפל בלבד. 

תופעות לוואי של אוזמפיק 

לתרופת אוזמפיק סיכונים אחדים שמתבטאים ברוב המקרים כתופעות לוואי. השכיחות ביותר הן הקאות ובחילות, עצירות, נפיחות וכאבי בטן, בעיות עיכול או גזים, סחרחורות, אך הן יחלפו עם סיום תקופת הסתגלות של כמה חודשים. מסיבה זו נהוג להתחיל ממינון נמוך ולעלות בהדרגה. 

כמובן שיש להסתגל לתהליך גם ברמת הרגלי החיים – לאכול ארוחות קטנות ובתדירות גבוהה יותר, להימנע משכיבה אחרי ארוחה והימנעות ככל שניתן ממזונות מתובלים מאוד, מטוגנים או מתוקים במיוחד. אוזמפיק בפרטי בדומה ליתר זריקות ההרזיה, דורשת מוכנות לתהליך כבר מהרגע הראשון והיצמדות להנחיות התזונתיות המלאות כדי ליהנות מהתוצאות. 

שאלות ותשובות

מתי לא יאושר אוזמפיק פרטי כפתרון לירידה במשקל?

מתן התרופה כפוף להתייעצות רפואית עם רופא מומחה בטיפול בהשמנת יתר. אם קיים מצב רפואי אנדוקריני בבלוטת התריס, מחלת כליות, אלרגיה, בעיה בכיס המרה ועוד, ייתכן שלא תוכלו להשתמש בתרופה זו וישקלו חלופות אחרות. 

מה קורה אם שכחתי להזריק את התרופה?

אוזמפיק מתאימה לשימוש שבועי, רצוי באותו יום ובאותה השעה בכל פעם. אם פספסתם את המועד הנכון, יש ליטול מיד באותו הרגע את המנה המתאימה. אין להזריק בשום מקרה מנה כפולה.

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל