כל מה שצריך לדעת על אוזמפיק מינון, תדירות שימוש ואישור התרופה בישראל

זריקת ההרזיה אוזמפיק מיועדת כיום לטיפול בסוכרת סוג 2, השמנת יתר ועודף משקל. בישראל היא מאושרת לשימוש רק בחולי סוכרת, כך שהיא עדיין לא מהווה כאן אצלנו כתרופה להשמנה. לתרופת האוזמפיק מינון שונה לכל אחת מהמטרות הללו. ההבדל המרכזי של להזריק את התרופה כדי לטפל בסוכרת לבין יכולתה להפחית ממשקל הגוף טמון במינון. לפניכם כל המידע שצריך לדעת על מינון אוזמפיק, יעילות ואופן הנטילה:

אישור לנטילת אוזמפיק במינון נמוך 

אוזמפיק הוא למעשה שמה המסחרי של תרופה בשם סמגלוטייד, הזוכה לתוצאות חיוביות בעולם המערבי ואף אושרה לאחרונה על ידי ה-FDA האמריקאי לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר. 

בדומה להתווייתן המוקדמת של זריקות להרזיה רבות, גם אוזמפיק התחיל את דרכו כתרופה לטיפול בסוכרת עד שהתגלה כי הוא יעיל גם נגד השמנה. זאת משום שהתרופה מווסתת את רמות הסוכר בדם ובמקביל משפיעה, ככל הנראה, על מרכז השובע והרעב במוח והאטת קצב התרוקנות הקיבה. 

למעשה, התגלה כי ההשפעה על מנגנוני הרעב והשובע בגוף מתרחשת רק במתן מינון גבוה יותר של אוזמפיק, העומד על 2.4 מ"ג. נכון להיום, מינון זה איננו מאושר לשימוש בישראל כך שהתרופה ניתנת במינונים נמוכים יותר. כך שלאוזמפיק מינון התחלתי של: 0.25, 0.5 או 1 מ"ג המתאימים לטיפול בסוכרת סוג 2 בלבד. 

כמובן שמינונים אלה בקרב אדם הסובל מהשמנת יתר אינם אפקטיביים ולכן עד שלא יאושר על אוזמפיק במינון גבוה, יהיה ניתן לקבל אותו רק לטובת ויסות רמות הסוכר בדם. 

האם בכל זאת ניתן לקבל מרשם לזריקת אוזמפיק במינון גבוה?

בישראל אפשר לטפל בעודף משקל והשמנת יתר עם אוזמפיק, רק בכפוף לאישור מיוחד של משרד הבריאות, הכרוך במילוי של טופס 29ג' וצירוף מרשם מרופא מומחה מתאים. אם האישור יינתן, אפשר יהיה לקבל לתרופת של 2.4 מ"ג הדרוש כדי להפחית בין 5%-10% ממשקל הגוף לאורך תקופה יחסית קצרה. 

ככל שמדובר בטיפול במחלת הסוכרת, יהיה צורך במרשם רופא בלבד משום שקבלת התרופה במינונים הנמוכים שלה אפשרית בישראל. 

אוזמפיק מינון
התמונה להמחשה בלבד

מידע מעניין על פעילות התרופה והשפעתה על תהליך ההרזיה

החומר הפעיל בתרופה בשם סמגלוטייד, משתייך למעשה למשפחת תרופות בשם: מחק  ות אינקרטין" המהווה נגזרת סינטטית של הורמון GLP-1 המופרש לאחר אכילת מזון ומעודד את הפרשת האינסולין מתאי הבטא בלבלב. הדבר מביא לוויסות יעיל למדי ברמות הסוכר בדם, אך לא רק: מחקרים מצביעים על קשר בין נטילת אוזמפיק להיקשרותו לנוירונים מסוימים באזור ההיפותלמוס במוח. אזור זה מתפקד כמרכז הרעב והשובע בגוף, כך שהוא משפיע על תחושת התיאבון ובמקביל מאט את קצב התרוקנות הקיבה, מה שמותיר בגוף תחושת שובע גבוהה יותר. 

כתוצאה, המטופלים חווים הפחתה משמעותית בחשק והדחף למאכלים שומניים, כאשר חלקם הגדול אף מדווחים על ירידה בכמיהה לטעמים מתוקים ומלוחים. בדומה לפעילותן של תרופות נגד השמנה נוספות כמו וויגובי או סקסנדה, גם אוזמפיק ניתן בזריקה תת עורית לבטן, הזרוע או הירך כך שהחומרים הפעילים עוברים ישירות אל מחזור הדם ומשם אל איברים ורקמות באזורי גוף שונים. 

בנטילת אוזמפיק במינון נמוך, תוך כמה זמן התרופה צפויה להשפיע?

בין אם נטילת המינון עומדת על 0.5 מ"ג ובין אם על 2.4 מ"ג לצורך טיפול בהשמנה, התרופה מתחילה להשפיע תוך יום ועד שלושה ימים ממועד ההזרקה. כעת בתוך מחזור הדם, השפעתה תימשך כ-שבוע אחד ולכן אוזמפיק ניתנת להזרקה עצמית בבית בתדירות של אחת לשבוע. 

חשוב לציין שאת הטיפול מתחילים בדרך כלל במינון נמוך ועולים בהדרגה. ככל שהתחושה האישית של המטופל מתייצבת, ניתן לבחון את השפעתה של התרופה על קצב הירידה או הפחתה ברמות הסוכר אצל חולי סוכרת המטופלים בה. את המעקב אחר ההשפעה וקצב ההתקדמות יש לבצע באופן שוטף מול רופא מומחה ומעקב אצל תזונאי קליני. כך שהתהליך דורש התמסרות ועקביות על מנת להפיק ממנו יעילות מקסימלית.

בשורה התחתונה:

בישראל ניתן לקבל לתרופת אוזמפיק מינון של אחד משלושה: 0.25, 0.5 ו-1 מ"ג המותאמים לטיפול בחולי סוכרת סוג 2. לעומת זאת, הוכח כי מינון גבוה יותר של 2.4 מ"ג מביא להפחתה משמעותית ממשקל הגוף ועל כן אושרה התרופה לטיפול בהשמנת יתר בארה"ב במהלך שנת 2021. 

מינון זה עדיין איננו מאושר לשימוש בישראל ולכן אפשר להשתמש בתרופה במינונים נמוכים יותר, לטובת טיפול במחלת הסוכרת. אם ישנו צורך במינון גבוה כאשר מדובר בחולה סוכרת סוג 2, יש לשקול זאת מול הרופא המטפל ולקבל אישור שימוש מיוחד בתרופה מטעם משרד הבריאות. קריאה נוספת בנושא מחכה לכם באתר.

שאלות ותשובות

מהו סמגלוטייד ובאיזה מינון אפשר לקבל אותו בישראל?

סמגלוטייד הוא חומר פעיל בתרופה שמשווקת תחת השם המסחרי אוזמפיק. המינון בישראל מוגבל עד 1 מ"ג ולכן מתאים לטיפול בחולי סוכרת סוג 2, בעוד שמינון של 2.4 מ"ג כבר יהיה יעיל ביותר להפחתה משמעותית במשקל.

עד כמה יעילה אוזמפיק לירידה במשקל?

מחקרים הוכיחו כי משתתפים בעלי השמנת יתר או עודף משקל שאינם חולי סוכרת, הצליחו להפחית עד 20% ממשקל גופם ולשמור עליה לטווח ארוך ביותר. בנוסף, תרופה זו הדגימה פרופיל בטיחות גבוה ובשל כך קיבלה את אישור ה-FDA. 

שתפו:

תוכן עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל