אוזמפיק וסרטן: האם יש ביניהם קשר ולמי תתאים התרופה בשל כך?

אוזמפיק (Ozempic) נמנית עם זריקות ההרזיה החדשות שמטפלות בהשמנת יתר, כאשר בישראל היא עדיין מאושרת לשימוש רק בקרב חולי סוכרת סוג 2 ונטילתה כרוכה באישור רפואי מיוחד. בעקבות בדיקות מעבדה שהתבצעו בשנים האחרונות, עלתה השאלה האם יש קשר בין אוזמפיק וסרטן, למי מתאימה התרופה? הנה כל המידע בעניין:

מה זה אוזמפיק?

אוזמפיק הוא למעשה שמה המסחרי של התרופה סמגלוטייד (Semglutide) שפותחה לצורך טיפול בחולים בסוכרת סוג 2 אך התגלתה בהמשך כיעילה גם לירידה במשקל, ככל שהתרופה ניתנת במינון גבוה של 2.4 מ"ג. הדבר הוביל את מנהל המזון והתרופות האמריקאי לאשר את סמגלוטייד כתרופה לטיפול בהשמנת יתר כרונית. 

יחד עם זאת, בישראל ההתוויה של התרופה היא עדיין לטיפול בחולים בסוכרת בלבד, תוך שימוש במינונים 0.25, 0.5 או 1 מ"ג לכל היותר. 

שלא כמו זריקת הרזיה סקסנדה שאושרה לטיפול בהשמנת יתר וכיום מהווה את התרופה היחידה בשוק שאושרה לשם כך, האוזמפיק כרוך במרשם רפואי ואישור מיוחד ממשרד הבריאות, באמצעות מילוי טופס 29 ג'. לא ניתן אוזמפיק ללא מרשם.

כיצד פועלת התרופה אוזמפיק?

התרופה מווסתת את רמות הסוכר בגוף במקביל להגברת תחושת השובע וזאת באמצעות הקבלה מלאכותית בין החומר הפעיל סמגלוטייד לבין הורמון GLP-1 המופרש בתגובה לאכילת מזון ומעודד את הפרשת האינסולין מתאי הבטא בלבלב. 

מניחים שהשפעתה של התרופה על הירידה במשקל קשורה גם לאזור מרכז הרעב והשובע במוח (אזור ההיפותלמוס) ולנוירונים מסוימים המעורבים בוויסות התיאבון ובקצב התרוקנות הקיבה. לפיכך, אוזמפיק מסוגלת להפחית בתחושת הרעב ולהגביר את תחושת השובע. כמובן שהשפעות אלה מתרחשות בשיא יעילותן כאשר התרופה ניתנת במינון של 2.4 מ"ג, אך בו לא מיושם עדיין טיפול בישראל נכון לסוף שנת 2022.

כיצד משתמשים באוזמפיק?

אז איפה להזריק אוזמפיק? את התרופה מזריקים לאזור הבטן, החלק העליון בזרוע או הירך הקדמית אחת לשבוע, כאשר השפעתה מתחילה תוך יממה ועד שלושה ימים ותישאר בגוף למשך שבוע. 

בשל עידוד פעילות מהלבלב ועל מנת להפחית את הסיכון הכרוך בקשר אפשרי בין אוזמפיק וסרטן, הוחלט כי התרופה לא תינתן לבעלי מצבים רפואיים שונים, בדגש על הסובלים מבעיות בבלוטת התריס. ולכן אם תאושר אוזמפיק כתרופה להשמנה ולא רק לחולי הסוכרת, היא תינתן אך ורק מטעם רופא מקצועי המוסמך לטיפול בהשמנת יתר ובהתאם למצב הרפואי המדויק.

אוזמפיק וסרטן
אוזמפיק וסרטן

אוזמפיק וסרטן: למי תתאים התרופה בפועל?

כידוע, זריקות להרזיה מכילות חומרים פעילים שונים, כך שכל תרופה תתאים לציבור מטופלים נפרד והתאמתה כרוכה בבדיקות רפואיות מקיפות וקפדניות. אוזמפיק באופן ספציפי, ניתנת בישראל למטופלים שאינם מגיבים כמצופה לתרופות אחרות כמו אמריל, גלוקומין, גלבוס או ג'רדיאנס ושבאפשרותם לרכוש אותה דרך הביטוח המורחב של קופת החולים, כאמור באמצעות טופס 29ג' של משרד הבריאות בלבד. 

סביר כי התרופה אוזמפיק לא תינתן לבעלי מחלת כליות חמורה ולבעלי תגובה אלרגית, ואיננה מתאימה לבעלי מצבים אנדוקרינולוגיים שונים או גידולים בבלוטת התריס. בנוסף, אנשים אשר חוששים ליטול את התרופה בשל ידיעות על בדיקות מעבדה שבחנו האם קיים קשר בין אוזמפיק וסרטן בקרב בעלי חיים עם גידול בבלוטת התריס, כדאי שידעו כי אוזמפיק, כמו כל תרופות ההרזיה, צריכה להילקח תוך ליווי רפואי אשר מגדיל משמעותית את יעילות ובטיחות התרופה. במהלך המעקב הרפואי השוטף, יש לפרט כל תחושה כתוצאה מהטיפול בפני הרופא ולקבוע האם להמשיך את השימוש בתרופה משום שמדובר בתופעות לוואי נורמליות וסבירות, או שקיימת רגישות שדורשת להפסיק את הטיפול בתרופה. 

במקביל ליעילות התרופה, קיים סיכון לעליית היפוגליקמיה בעת שילוב אוזמפיק עם אינסולין או תרופה שמגבירה את הפרשת האינסולין. בנסיבות הללו חשוב ליידע את הרופא על כל תרופה שנמצאת בשימוש ולצמצם את הסיכונים גם על ידי דיווח על תחושות ובעיות לאורך תהליך השימוש בתרופה. 

בשורה התחתונה:

התרופה אוזמפיק נמצאה כיעילה ביותר לטיפול בחולי סוכרת סוג 2 ובסובלים מהשמנת יתר, אך אינה מאושרת בישראל כזריקת הרזיה. למעשה, הזריקה היחידה המאושרת לטיפול בהשמנה כיום בישראל היא סאקסנדה, כאשר יתר הזריקות כרוכות באישור מיוחד מרופא וממשרד הבריאות.

בעקבות מחקרים שבדקו בקרב בעלי חיים במעבדה קשר בין אוזמפיק וסרטן, חשוב להקפיד על נטילת התרופה תוך ליווי רפואי ומעקב שוטף על מנת לוודא כי הטיפול אכן בטיחותי ויעיל.

למידע נוסף ורב בנושא השמנת יתר והטיפול החדשני בהשמנה, היכנסו לפורום המקצועי Obesity.

אוזמפיק וסרטן – שאלות נפוצות

האם באמת קיים קשר בין אוזמפיק וסרטן?

הקשר שנמצא מאפיין רק מצבים נדירים מאוד בבלוטת התריס ולכן בהינתן כל מצב שיש עמו חשד, הרופא יעדיף להימנע ממתן תרופה זו לחלוטין. 

מהו המינון המתאים להרזיה עם זריקות אוזמפיק?

המינון היעיל הוא 2.4 מ"ג ולפי שעה הוא לא מאושר למטופלים בישראל. הדבר מציב את תרופת האוזמפיק כתרופה לסוכרת סוג 2 בלבד ובמינונים 0.25, 0.5 ו-1 מ"ג לכל היותר.

מי יכול לקבל אוזמפיק?

כל מי שעבר את בדיקות הרופא בהצלחה ונמצא זכאי למרשם עבור תרופת אוזמפיק והגיש טופס 29 ג' לקבלת אישור מיוחד ממשרד הבריאות.

מתי מתחילה להשפיע אוזמפיק?

את התרופה מזריקים לאזור הבטן, החלק העליון בזרוע או הירך הקדמית אחת לשבוע, כאשר השפעתה מתחילה תוך יממה ועד שלושה ימים ותישאר בגוף למשך שבוע. 

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

שתפו:

לוח עניינים
עדיין לא הצטרפת לקבוצת הפייסבוק הפעילה?
הכנסו לקישור והגישו בקשה להצטרף, בקבוצה תמצאו דיונים וחוויות אודות כלל התרופות לירידה במשקל